close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
اهمیت مقاومتهای تکنیکی
loading...

تحلیل بازارهای مالی

  اتفاقی که دیروز و امروز در بورس تهران افتاد باعث تعجب بسیاری شده. در حالیکه بعد از 13 سال بین ایران و غرب توافق هسته ای اتفاق افتاده، بازار به جای اینکه صف خرید بشه، به سمت صف فروش رفت! نگاهی به نمودار بسیاری از سهم های بزرگ بازار نشون می ده که دیروز قیمت سهم ها به قله قیمتی دوشنبه 17 فروردین رسیده بود. در واقع قله قبلی به عنوان یک مقاومت مهم، علیرغم توافق هسته ای، عمل کرد و باعث منفی شدن سهم های بزرگ و به تبع اونها، شاخص گردید. به باور من این موضوع یک اعتبار دیگر برای تحلیل تکنیکی است و…

اهمیت مقاومتهای تکنیکی

 

اتفاقی که دیروز و امروز در بورس تهران افتاد باعث تعجب بسیاری شده. در حالیکه بعد از 13 سال بین ایران و غرب توافق هسته ای اتفاق افتاده، بازار به جای اینکه صف خرید بشه، به سمت صف فروش رفت!

نگاهی به نمودار بسیاری از سهم های بزرگ بازار نشون می ده که دیروز قیمت سهم ها به قله قیمتی دوشنبه 17 فروردین رسیده بود. در واقع قله قبلی به عنوان یک مقاومت مهم، علیرغم توافق هسته ای، عمل کرد و باعث منفی شدن سهم های بزرگ و به تبع اونها، شاخص گردید. به باور من این موضوع یک اعتبار دیگر برای تحلیل تکنیکی است و نشون می ده که حتی فاند قدرتمندی مثل توافق هم تحت تاثیر عوامل تکنیکی قرار می گیره.

 

پی نوشت 1 : شاخص کل کانال نزولی بلند مدت خودش را به بالا شکسته و همونطور که قبلاً در پست مربوطه توضیح داده شد، به نظر میاد لا اقل تا 72000 رشد خواهد کرد.

پی نوشت 2 : شاخص شیمیایی آنچنان که در پست مربوطه توضیح دادیم سیگنال رشدش فعال شد و امروز در قله مقاومتی 17 فروردین، گیر کرد ولیکن در صورت رشد بازار گروه شیمیایی در آینده یکی از پیشگامان رشد بازار خواهند بود. 

 

درباره بورس ,
مهران تکنیکال بازدید : 1640 چهارشنبه 24 تير 1394 زمان : 13:21 نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط irani در تاریخ 1394/5/6 و 11:46 دقیقه ارسال شده است

سلام :
دیروز در مطلبی تحت عنوان (( توافق در 4 راه بورس)) به مواردی اشاره شد که امروز در صحبت های اقای بهروز خدارحمی همان موارد به چشم می اید و ( افتاب آمد دلیل آفتاب ):

--------
دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری( بهروز خدارحمی) :

برخی حقوقی ها شیطنت کرده و سهام فروخته اند/ تایید ضمنی شائبه سیاسی

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری گفت:اینکه چند مجموعه از جناح رقیب با حب و بغض نسبت به توافق هسته ای معاملاتی را انجام داده باشند،رد نمی شود.برخی حقوقی ها هم شیطنت و فرصت طلبی کرده و سهام را در شرایط مثبت بازار فروخته اند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در حالی روند نزولی شاخص بورس و قیمت سهام اکثر شرکت ها ادامه دارد و برخی به اثر مسائل سیاسی و نقش منفی حقوقی ها در شکل گیری این وضعیت پیش بینی نشده بازار معتقد هستند که بهروز خدارحمی در این باره به ایسنا گفت: اینکه چند مجموعه از جناح رقیب با حب و بغض نسبت به توافق هسته ای معاملاتی را در بورس انجام داده باشند، رد نمی شود و ممکن است اتفاق افتاده باشد، اما نسبت به کلیت بازار این شائبه وارد نیست.

وی افزود:سهامداران حقوقی بسیار زودتر از سهامداران حقیقی تحت فشار نظارتی قرار گرفتند تا به پشتوانه حمایت از بازار عرضه‌ای انجام ندهند، لذا حقوقی های بزرگ بازار در ماه های گذشته به دلیل حمایت از بورس سهام خود را عرضه نکردند و برای انجام تعهدات خود از مجموعه بانکی وام کوتاه مدت گرفتند، لذا به آنها اعلام کردیم در شرایط منفی بازار و ادامه روند نزولی بورس، به رکود دامن نزده و از عرضه سهم خودداری کنند و بعد از بهبود شرایط بورس در ماه های آینده نسبت به عرضه و فروش سهم اقدام تا بتوانند وام خود را بازپرداخت کنند.

خدارحمی تاکید کرد: بر این اساس حقوقی‌های بازار در این مدت تا جایی که امکان داشت سهام خود را نفروختند و اگر تعدادی نیز اینکار را کردند به این دلیل بوده است که ناچار بودند به واسطه فشار و تامین نقدینگی ، عرضه کننده سهم باشند بنابراین آنها به واسطه فشار ناشی از تامین نقدینگی ناچار هستند تا سهام خود را در روزهای مثبت بفروشند.
دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری تصریح کرد: این در حالی است که بخش قابل توجه فروش سهم توسط حقوقی ها، فشارهای وارد به سرمایه گذاران حقوقی برای عمل به تعهدات است، زیرا سهامداران متعددی به این سرمایه گذاران فشار وارد می کنند که سودهای بالای 90 درصد تقسیم کنند لذا به دلیل کمبود نقدینگی چاره ای جز فروش سهم در بازار ندارند.


خدارحمی ادامه داد: البته دراین میان حتما شیطنتی در این خصوص به وجود آمده و برخی از حقوقی ها به زعم عدم نیاز ،فرصت طلبی کرده و سهام خود را در شرایط مثبت بازار فروختند که نمی شود جلوی آن را گرفت. این درحالی است که به حقوقی ها تاکید شده در شرایط منفی بازار فروشنده نباشند و تنها در شرایط مثبت دست به فروش سهم بزنند.وی افزود: دوره ای که در آن قرار داریم، یک دوره گذار تاریخی بوده و در چند دهه اخیر بی سابقه بوده است. بنابراین با بهبود شرایط در ماه های آینده و افزایش نقدینگی در نهادهای سرمایه گذاری و بهبود وضعیت مالی بنگاه ها، دیگر شاهد بروز چنین رفتارهایی نخواهیم بود.

این نظر توسط reza ahmadi در تاریخ 1394/5/5 و 21:20 دقیقه ارسال شده است

با سلام و عرض خسته نباشید
به نظر من موضوع افت چند روز اخیر اولا پولبک به خط روند نزولی شکسته شده است و ظاهرابا توجه به اینکه نقطه عطف در چارت شاخص کل نمایان شده خاتمه روند قبلی و شروع روند صعودی جدید قابل مشاهده است فقط در خصوص شدت ریزش در روند جدید بنظر من ابهام وجود دارد و خروج وجه نقد (در چارت روزانه) در نمودار شاخص گروههای مختلف نشان دهنده هیجانی بودن فروش است که غالبا از سوی سهامداران حقیقی غرق شده در امواج بازار صورت میپذیرد آیا شما این موضوع را تایید میفرمایید یا خیر؟
پاسخ : پول بک است مشروط به اینکه به داخل کانال نزولی مجددا بر نگردد ، وگرنه بجای پول بک آن را باید یک نوسان نفوذی محسوب کرد . وضعیت بازار در روزهای آتی بسیار برای این مورد تعیین کننده است ./ پوریا

این نظر توسط irani در تاریخ 1394/5/5 و 14:59 دقیقه ارسال شده است

(( توافق در چهار راه بورس ! ))
رمز گشایی از ریزش بورس مقارن با اعلان توافق :
...در روز23 تیر ماه 1394 ؛ در چهار راه بورس ایران , ( حقیقی) و (دلواپس ؛ دولت و حقوقی ) به هم رسیدند و ( حقوقی + دولت+ دلواپس) با هم بر سر ضایع کردن دارایی و دار و ندار (حقیقی ) به توافق رسیدند !!!
سلام :
می گویند , واقعیت به سان آینه ای است بر زمین فرو فتاده که هر کس تکه ای از آن را در دست دارد مجموع تمام تکه ها ست که کل تصویر واقعیت را نمایان می کند که گفته اند : همه چیز را همگان دانند :
سر انجام با گذشت قریب 2 هفته از ریزش بورس مصادف ! با توافق ؛ به (( دریافتی که در بردارنده ی تمام نظراتی است که در باب دلایل ریزش بورس از سوی افراد مختلف اظهار شده است )) ,رسیدم .. یعنی هم انها که قائل به دخالت و دستکاری ی بازار هستند درست می گفتند و هم آنها که قائل به عدم دخالت بودند !!! هم آنها که می گفتند کار دولت است درست می گفتند و هم آنها که می گفتند کار دلواپس ها و شبه دولتی هاست !!! اما مگر می شود نظراتی تا این حد متضاد و مخالف ؛ درست باشد ؟
بله می شود ...خوب هم می شود ...فقط کافی است بدانیم که هریک از ما تکه ای از آینه ی حامل واقعیت را در اختیار داشتیم ...
امیدوارم خوانش این مطلب درکی متفاوت و دیگرگونه و عمیق تر ازشیوه ها ی کارکردی بورس و اقتصاد مان در سطح کلان ارائه کند .و با به اشتراک گذاری اش , یکدیگر را به درجه ی بالاتری از ادراک برسانیم چرا که ما با تصمیمات مان به شدت بر( و از ) سرنوشت یکدیگر موثرو متاثریم و باید بدانیم آنچه در لایه های مخفی ی پنهان و عمیق پشت پرده در جریان است بسیار متفاوت از آن چیزهایی است که به ما در سطح و رویه امور نمایش داده می شود که به قول حافظ :
((( تا که باشی در پی یک لقمه نان مفتکی ...باشد اندر پرده بازیهای پنهان ...غم مخور ! )))
اما برویم سراغ اصل موضوع و ماجرا را از چند هفته قبل از توافق وین , نبش قبر کنیم :
1- چنانکه می دانیم حقوقی ها ( به ویژه بزرگ ها شان) ؛ به شکل کاملا طبیعی از رانت اطلاعاتی برخوردارند : هم در شرکت هایی که سهامدار عمده هستند و هم در ارتباطات پیدا و پنهان و دوستی ها و مراودات و بده بستان های شان با دیگر حقوقی ها و بازیگران بزرگ سهم ها پس گزارشات و صورت های مالی -گاه حتی چند ماه زودتر از آنکه علنی شود-سریعا روی میز آنها می نشیند .
2- این حقوقی های بزرگ کارشناسان و تحلیل گران خبره ای ! دارند که با بررسی ی صورت های مالی و به جهت دسترسی ی پیش از انتشار به گزارشات (( سه ماهه و ...)) شرکت ها ,و همچنین سایر اطلاعات رانتی ؛ پیش بینی و دید بازتر ( و نه لزوما دقیق تر) ! ی نسبت به عمومیت فعالین بازار , خواهند داشت
3- اما اتفاقی که افتاد »
از چندین هفته قبل از توافق همین کارشناسان و تحلیل گران به اصطلاح خبره ! ی در خدمت حقوقی ها با بررسی ی رانت ها و اطلاعات موجود در دسترس ؛ به این نتیجه رسیده بودند که به دلیل گزارشات 3 ماهه خراب و کند بودن روند بهبود اقتصادی پس از توافق : دورنمای سود آوری ی اکثریت شرکت های بورسی ( مگر معدودی استثناء ) بسیار بد و منفی است پس چنین تحلیل کردند که : با توافق یا بدون آن افق سودآوری ی شرکت ها دست کم در دید یک ساله اول پس از تواق (احتمالی) خوب و امیدوارکننده و مطلوب نبوده و حتی در صورت توافق هم با انتشار قریب الوقوع گزارشات 3 ماهه , بازار بالای چندانی نداشته و چند ماهی روند فرسایشی ی منفی در پیش خواهد بود ؛ پس صلاح را در این دیدند که مطابق روال معمول در موسم مذاکرات در تما م این سالها , , از چند هفته جلوتر اقدام به رشد دادن (((مصنوعی )))ی بازار و قیمت سهام نموده و مقارن اعلان نتیجه توافق با شناسایی ی سود حاصله ؛ ( پیش خور کردن سود ) اقدام به خروج(( موقت)) از بازار نمایند .
توضیح ضروری :
چرا رشد را مصنوعی می دانیم ؟
؛زیرا وقتی این حقوقی ها علی رغم علم شان به خرابی ی گزارشات سه ماهه قیمت ها را رشد دادند , پس این رشد مطابق واقعیات اقتصادی ی موجود نبوده و نمی توان آن را طبیعی و به اقتضاء شرائط واقعی دانست
4- اتفاقات هفته های پیش از توافق کاملا مویدمطالب بالا است :
در هفته های پیش ازتوافق ,با انعکاس شدید خوش بینی ها نسبت به توافق احتمالی در فضای انتظارات عمومی مواجه بودیم و در کمترین جایی از احتمال ریزش بورس مصادف با توافق سخنی به میان نیامده به این ترتیب زمینه لازم برای رشد قیمت سهام مهیا می شود ,( آنهایی که برای به خواک و خون کشیدن و خروج از بورس با پایان مذاکرات نقشه و برنامه قبلی داشتند , کمترین علامت و نشانه ای از این همه بروز ندادند و خوب طبیعی هم هست ! نمی شود که برای زدن جیب کسی نقشه بکشی و قصد و نیت ات را هم در بلندگو و در انظار عموم فریاد کنی )
پس به شکل خلاصه اینکه : بر خی حقوقی ها از چند هفته قبل از توافق - اقدام به زمینه سازی ( رسانه ای - مدیریتی- مالی) در جهت رشد دادن بازار سهام نموده و سپس نقشه خروج از بازار همزمان با پایان مذاکرات ( با اخذ هر نتیجه ای اعم از شکست یا توافق یا تمدید) اجرا می گردد.
5- اما در روز توافق این نقشه با مشکل روبرو می شود !
از ساعت 9 صبح مطابق برنامه قبلی خروج از بازار در حال اجرا است :سهامی که در دامنه منفی عرضه می شود بلعیده می شو ند.. و تعداد خریدار ( چه حقیقی و چه حقوقی ) با تفاوت چشمگیری برتری ی کامل بر تعداد فرشنده دارد و این نشان از انتظارات مثبت اکثریت فعالین بازار نسبت به روند مسائل تا پایان روز دارد ...د ر ادامه خبر توافق حوالی 11.15 دقیقه به بعد می اید و فشار خرید سهام را تا نزدیک دامنه مثبت کامل هم می برد , تا حدود ساعت 12 چیزی نمانده صف های خرید نمایان شود , و انتظار همگانی این است که با قطعیت توافق عرضه ها متوقف شود اما !
بر عکس به شدت هرچه تمام تر بر شدت عرضه ها (((در بسیاری سهام سرنوشت ساز و پر بیننده و شاخص ساز بازار ))) افزوده می شود !!!! و با ادامه وضع موجود , , در میان شگفتی ی همگانی ؛ در کمتر از 1 ساعت از اعلان توافق , قیمت سهام به دامنه منفی باز گردانده می شود.
6- مهم ترین نکته که باید به آن دقت فراوان کرد این است که :
اگر فی المثل یکی دو حقوقی برای خروج از بازار نقشه داشتند , علی الاصول بعد از اعلان توافق و با دیدن فشار خرید ؛حتما عقلا و منطقا تسلیم بازار می شدند؛ زیرا را در برابر خیل عظیم تقاضا - خود را تنها - و مقاومت را بیهوده می یافتند ...اما چنین نشد ؛ به احتمال بسار قوی به این دلیل که :
این حقوقی ها نه تنها خود را تنها نمی دیدند که بنا بر هماهنگی و قول و قرار های محکم قبلی با ( شاید با جمعی 10-15 نفره از مدیران حقوقی های قدر قدرت دیگر ) از پیروزی ی خود در به شکست کشاندن شاخص و بورس و اشتیاق خریداران ؛ کاملا آگاه بوده و اصلا دور از ذهن نیست اگر در تمام لحظات روز توافق ؛ با خط و خبر .. پیام و تلفن , با هم در تماس دائم و هماهنگی ی کامل بود باشند
7- اما نکته باریک تر از مو اینجاست که در حالیکه در تمام کشورهای ضابطه مند دنیا , کوچکترین تلاشی برای تبانی و هماهنگی( حتی در کمترین و کوچکترین ابعاد ) ، در جهت کشف و تعیین قیمت و یا جهت دهی ی به معاملات و روند بازار مصداق بارز جرم محسوب گردید و به هیچ وجه تحمل نشده و سر و کار مرتکبین بی شک با دادگاه و جریمه های نقدی ی سنگین و حبس و زندان و مجازات های شدید است ؛ پس چرا وقتی چنین اتفاق شگفت انگیز خارق العاده ای در اقتصاد ما می افتد که تمام نشانه های هماهنگی و تبانی ی قبلی ی گروهی مصادف بااعلان توافق قرن , را دارد ، ....آب هم از آ ب تکان نمی خورد و نه صحبتی از شناسایی ی مرتکبین (احتمالی ) در میان می اید و نه مجازات شان .....لااقل اگر نه به قصد برگرداندن آب رفته به جوی که دست کم به نشانه پیش گیری از تکرا ر دوباره چنینن تخلفاتی ....!؟
8- اینجاست که نظر تمام کسانی که هر نوع دیدگاهی در مورد ریزش بورس در روز توافق داشتند , درست و صادق از آب در می اید ( حتی اگر 180 درجه تفاوت دیدگاه داشته باشند !!!)
دقت کنیم :
گروهی ( حقوقی ی کله گنده ) تبانی می کنند , تا از بازار سود بگیرند پس قبل از توافق بازار را 30 درصدی ( حدودا) رشد می دهند و در روزهای منتهی به توافق و روز توافق , با خروج ((موقت))از بازار شناسایی ی سود می کنند ...
خوب پس نظر آنان که می گفتند : با گزارشات خراب سه ماه انتظار چنین اتفاقی را می شد داشت ؛ و رشد ها را پیش خور کردند درست از آب در امد .
از طرف دیگر ؛ دولت هم در قبال عملکرد این چند حقوقی , مهر سکوت بر لب زده و گویا خیلی هم از این همه راضی است ( قبلا عرض شده بود که برای دولت خروج نقدینه گی از بانکها ( به دلیل احتمال اشکار شدن ورشکستگی شان) سم مهلک است ...
پس دولت هم در این اتفاق با نظاره ولبخند و سکوتش , اعلان رضایت کرده و نظر آن دسته ای هم که دولت را بی تقصیر نمی دانستند , درست است .از سوی دیگر نظر آنانی هم که دلواپس ها و شبه دولتی ها را مسبب می دانستند ؛ درست بود , چرا که ریزش بورس مقارن با اعلان توافق , برای دلواپس ها هم شیرین و لذت بخش و تسکین دهنده بود ؛ حتی اگر دخالت آنچنانی هم در تمام این جریانات نداشته باشند که یحتمل بی کار هم به تماشا ننشسته بوده اند ...
به این ترتیب :
ریزش بورس در روز توافق , موافق منویات و خواست ها ی هر سه اینها بوده :
حقوقی هایی برنامه ریزی و عمل کرده اند
دولت , با سکوت و نظاره , اعلان رضایت کرده و به نوعی مشوق هم شده
دلواپس ها یی هم یحتمل با این اتفاق همراهی کرده و از اینکه عموما تصور شود داراری چنین قدرتی هستند که می توانند بورس و دولت و توافق و ... را به چالش بکشند .. احساس قدرت مضاعف کرده اند
نتیجه گیری :
در روز23 تیر ماه 1394 ؛ در چهار راه بورس ایران , ( حقیقی) و ( دولت و حقوقی و دلواپس ) به هم رسیدند و (( حقوقی + دولت+ دلواپس)) با هم بر سر ضایع کردن دارایی و دار و ندار ((حقیقی )) به توافق رسیدند !!!
(نظرات شخصی و ای بسا اشتباه ))
با مهر و سپاس
بعدالتحریر :
این لقمه های حرامی ی که از مال دیگران بر گرفته می شود ؛حکایت هما ن قطره خونی که در طشت آب( حلالی) اگر افتاد دیگر قابل پاک کردن و جدا کردن نیست ...گلوگیر می شود و نفس زندگی را دیر و زود بند می اورد ...سوخت و سوزی هم ندارد ...
((از تمام دوستانی که با نظرات شان , بر صحنه ی این اتفاق نور تابانیدند , سپاسگزاری می کنم به ویژه... و شما خواننده گرامی ))

این نظر توسط علي يوسفيان در تاریخ 1394/5/3 و 7:36 دقیقه ارسال شده است

جناب اقای ایرانی
شما خوب مینویسید قدرت قلمتان قابل تحسین است

اما در این میان حرف های نگفته هنوز وجود دارد


این نظر توسط مهدی اشعری در تاریخ 1394/5/3 و 1:02 دقیقه ارسال شده است

با عرض سلام و سپاس همیشگی از مهران و پویای گرامی،
در مورد دستکاری بورس و عدم کارایی تحلیل تکنیکال در بورس ایران، موضوع پیجیده تر از آن است که به خود اجازه دهم صحت گفتار مخالفین یا موافقین این موضوع را تایید یا رد کنم. در اینجا تنها به در میان گذاشتن دو مشاهده شخصی بسنده خواهم کرد:
1. در روزهای منتهی به توافق و علیرغم تجربه و دانش محدود در تحلیل تکنیکال، اشباع خرید درمحدوده اسیلاتورهایی که استفاده می کنم دیده می شد ولی اعتقاد قوی به صعود بازار، امکان باور آن چیزی را که می دیدم از من گرفته بود.
2. اعتفاد به دستکاری بازار مختص بورس کوچک ما نیست. در نوشته زیر، نویسنده که یک تحلیلگر تکنیکال آمریکایی است برای چندمین بار سعی دارد خوانندگان خود را متقاعد کند که فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) قیمت جهانی طلا را دستکاری نمی کند!
صمیمانه امیدوارم که مهران و پویای گرامی ما را از دانش و تجربه خود بی بهره نگذارند.
با آرزوی موفقیت برای همگی، م. ا.
http://www.gold-eagle.com/article/smoking-gun-gold-manipulation-fed

این نظر توسط علی سعیدی در تاریخ 1394/5/2 و 15:05 دقیقه ارسال شده است

سلام و روز به خیر
با توجه به اختلاف فاز در صعود و نزول نمادهای انبوه سازی (مثلا نمودارهای ثفارس و ثتران در برابر وساخت و ثباغ) آیا جایگزینی بین اینها را طی یک ماه پیش رو چگونه ارزیابی می فرمایید؟ شخصا سه شنبه گذشته 80% ثباغم را دادم و چهارشنبه نصف آنرا ثتران گرفتم.
ممنون
پاسخ : معمولا روند حرکتی ثباغ و ثتران هم فاز هستند . / پوریا

این نظر توسط shahabi در تاریخ 1394/5/2 و 15:05 دقیقه ارسال شده است

سلام من پنجاه هزار دلار و حدود بیست هزار یورو باید تهیه کنم، به نظر شما کی وقتش هست؟ البته تا شب عید مهلت پرداخت دارم

این نظر توسط irani در تاریخ 1394/5/2 و 13:39 دقیقه ارسال شده است

تکنیکال (( معلول )) است نه (( علت)) !
سلام :
از همان ابتدایی که این بلبشو در اقتصاد ما حدود 4 سال پیش به این ور با نوسان سازی ها در نرخ دلار پیش آمد ؛ با دوستان تکنیکالیست بر سر موضوع ( تاثیر و درصد کاربرد تکنیکال در بازارهای کم عمق و مبتنی بر دستور ) مباحثاتی داشتیم که گاهی هم کار به دلخوری کشید ....
غرض اینکه اگر دوست داشته باشید این بحث را با شما پی می گیریم و البته با امید به فعالیت و مشارکت دیگر دوستان صاحب نظر ...
اما در مورد آنچه فرموده اید کوتاه و موجز :
1- دخالت در بازار در روز توافق و روز پس از آن ( به نظر من ) محرز است و هیچ شکی ( فی الحال ) در این رابطه به شخصه ندارم دلائل را در مطلبی با ذکر دقیق جزئیات در چند جا نوشته ام از جمله اینجا : http://www.fundamentalystha.rozblog.com/post/134 در مطلبی با عنوان (( دخالت یا مدیریت؟))
2- اینکه چه قدرتی مداخله کرد , ایا دولت بود یا شبه دولت یا دولت در دولت ! یا هرچه بحثی نیست ؛ هر کس این کار را نکرده بهتر آن است که دامن خود را از این اتهام پاک کند و تبرئه جوید که سکوت اش را به پای رضایت اش خواهند نوشت .
3- داشتن طرح مدون و برنامه ریزی به قصد ((ساختن و آباد کردن و به سامان کردن)) امور حتما مورد نیاز است اما برای ((تخریب)) نیازی به برنامه ریزی ی آنچنانی نیست مخصوصا اگر که خود متولی ی امری باشی ( قدرت مالی و مدیریتی و رسانه ای - زٌر و زور و زِر - در اختیار داشته باشی ).
برای بازگرداندن اعتماد از دست رفته و رونق دوباره به کالبد نیمه جان بورس حتما نیاز به طرح برنامه و نقشه ی راه درست و درمان داریم اما اگر قصد کنترل ( و جلوگیری ) از ورود نقدینه گی به بورس را داشته باشی ] نیازی به برنامه ریزی ی مدون با دید های بلند مدتی نیست , کافی است به قول شما بازار را به امان خدا رها کنی اما فقط در نقاط عطف پا را روی پدال ترمز بگذاری و کار تمام است ( در لوزان در روز دوم با اعلان عرضه ((های )) ! اولیه و در وین -بدون اعلان- اما با عرضه ی ابشاری در 5 منفی این کار صورت گرفت
.4 - نتیجه اینکه ای کاش مطابق نظر شما بورس به حال خود در باد رها می شد و دست از سرش بر می داشتند تا خودش راه اش را پیدا کند و برود , مشکل اینجاست که برای سامان دهی در جهت رشد و رونق بورس کاری انجام نمی شود اما عده ای با چوب بیس بال ! بالای سرنعش اش ایستاده اند که مبادا بخواهد تقلایی کند و بلند شود , خدمت اش خواهند رسید ....فعلا سیاست بر این منوال است .( بورس همان گوسفندی شده که هم در عزا و هم در عروسی سر می برندش : بی توافق و با توافق )
5- این ها حرف دیروز و امروز نیست اینجا http://forum.talarebourse.com/f14/t185466-15.html#post3148298
را ببینید که از 8 ماه پیش ما از این همه رمز گشایی کرده بودیم در مطلبی تحت عنوان :
(( کدام ضرورت فوق حیاتی ؟ !دولت را ناچار به گسیل تمام نقدینه گی به سمت بانک ها می کند ))
در آن زمان تقریبا همگان هنوز در شش و بش امید به حمایت از بورس بودند !
6- اما در مورد تکنیکال در بازارهای کم عمق و دستوری !
حتما شما قائل به حضور ما در دنیای حاکمیت قوانین نسبیت هستید و می دانید فشرده تمام موضوعات در نهایت به این پرسش اساسی اما ساده می رسد که :
(( چند درصد ؟))!
شما به ما بگوئید که در طی این 3-4 سال اخیر (((چند درصد؟؟؟ )))تحلیل های تکنیکالی ی دوستان تکنیکالیست ما به هدف خورده ؟و چند درصد تحلیل ها فیل شده و به خطا رفته است ؟
7- وقتی از منظر دفاع از تکنیکال در بازارهای با مختصات ایران صحبت می کنیم ؛ باید به نتیجه ی نهایی ی سخنی هم که می گوییم توجه کنیم :
وقتی بسیاری تکنیکالیست ها می گویند : هنوز هم می شود در بازار ایران روی تکنیکال نسبتا حساب باز کرد ,((( نتیجه نهایی اش ورود سرمایه برخی به چنین گرگ بازاری است))) بر اساس دریافت این پیام که :
((با تکنیکال می توان رفتارهای بازار را پیش بینی کرد و به سود رسید ...یعنی{ بازاری نسبتا قابل پیش بینی را برای مخاطب مان تصویر می کنیم }و همین امر منجر به ترغیب و تشویق و ( شاید حتی گاهی تحریک ) مخاطب به ورود سرمایه زبان بسته ی ما حصل عمری دسترنج به چنین سیاه بازاری شود...
8- خوب حالا من نوعی به حرف فی المثل شمای نوعی مجهز به تکنیکال امده ام تا در بورس ایران سود کنم ؛ روز توافق است و عقلا من باید برایند این دو نیروی متقابل را بسنجم تا ببینم بخرم یا بفروشم ؟ !
اما کدام دو نیرو :
یکی نیروی عظیم روانی ی مثبت اندیش منتظر حصول توافق ؛ ما حصل سالها انتظار برای آنچه که توافق قرن می خوانندش و ماه هاست که چشم از صفحه مانیتور بر نداشته تا به محض اطمینان از حصول توافق ورود به بازار بورس کند .
و دیگری نیروی منفی که نظر به گزارشات سه ماهه و پیش خور شدن رشد و رسیدن سهام به مقاومت های شان دارد .
اگر هر کسی بگوید که شکلک((نیروی دوم بر نیروی اول می چربیده و غلبه داشته ))) من این شوخی را جدی می گیرم !!! و می گویم :
باشد حق با شماست ؛ فقط لطفا به من نشان بدهید ((( در فضای توجه و تمرکز عمومی ی فعالین بازار در کدام فروم و سایت و رسانه و روزنامه ای , و در کدام صفحه و پیجی با چنین غلبه نظرات منفی ای مواجه بودیم که ما ندیدیم ؟!!! )))
یعنی شما 100 صفحه را که در هر فضای مجاز و غیر مجاز ورق می زدی , همه جا از توافق و تاثیر ات مثبت آن صحبت می شد و در مقابل شاید با نسبت 1 در هزار ؛ در جایی هم کسی به این موارد ( رسیدن به مقاومت و پیش خور شدن رشد و گزارشات سه ماهه نا امید کننده )اشاراتی داشته است ان هم گذرا و نه اینکه بیاید و تحلیل کند که برایند تقابل این دو نیرو نتیجه اش می شود آنچه دیدیم اتفاق افتاد !
شما یاهر کس دیگری 1 خط سند بیاورید از حضور و ظهور نیروی دوم در فضای انتظار ات عمومی ی فعالین بازار ... من در مقابل شما را ارجاع می دهم به 100 صفحه از تمرکز بازار بر تاثیر مثبت موضوع توافق ( لااقل برای چند روز اول بر بورس)
بلاخره برایند این دو نیرو قرار بود سرنوشت و جهت بازار را در روز توافق تعیین کند...خوب منصه ظهور این دو نیرو را در فضای نظرات عمومی همه ما دیده بودیم آن هم با چه اختلاف فاحشی !
9- حالا شما می خواهید به من نوعی بگویید که : ریزش بازار نشان می دهد که اغلب فعالین بازار نظرشان بر این بود که به دلیل گزارشات سه ماه افتضاح و مقاومت سهام , به ممحض حصول توافق ؛ بورس سر و ته می شود ؟؟؟؟؟؟!
خوب باشد بفرمائید بگوئید اما من فقط می پرسم :
شواهد و ومستندات دال بر این موضوع را به من نوعی نشان دهیدمثلا با مدرک به من نشان دهید که با نسبت 80 به 20 اغلب انتظار ریزش بورس را داشتند در صورت توافق ....نه اینکه نوعا یک دو نفر از دوستان بگویند : من در اینجا نوشته بودم !!!
تاکید می کنم هر کس قائل به دخالت و دستکاری ی بازار نیست ( در روز توافق) بایدبتواند نشان دهد که قبل از این اتفاق بازار تصمیم اش را گرفته بود که بریزد ...شواهد مکتوب حاوی ی نظرات فعالین بازار را به نظرگاه تان سنجاق فرموده ارائه دهید
10- نتیجه اینکه کمتر کسی انتظار چنین افتضاحی را در بورس داشت اما نیروی سومی نظرگاهش را به بازار تحمیل کرد ...
11- ...در خاتمه :
تکنیکال (( معلول )) است نه (( علت)) !
وقتی در بسیار جاها می خوانیم و می شنویم که :
(( حمایت بتنی مانع از ریزش بیشتر سهم می شود !!))
این یعنی که بسیاری تکنیکالیست ها برای تکنیکال نقش (( عاملیت = فاعلیت ) قائل هستند و گویی که تکنیکال را علت چگونگی ی رفتار بازار می دانند و اینکه این تکنیکال است که به بازارجهت می دهد و این از عجایب است چرا که خود تکنیکال چنین ادعایی ندارد که برخی در لفافه و فحوی ی تحلیل و سخنان شان چنین شانیتی برای تکنیکل قائل می شوند :
تکنیکال می گوید :
من بر اساس بررسی ی رفتارهای گذشته ی بازار و با توجه به اصل تکرار پذیری ی پدیده ها, به حدس و پیش بینی ی رفتار بازار در حال و اینده می پردازم ...و این به سادگی نشان می دهد که تکنیکال نتیجه و میوه رفتارهای گذشته بازار است و ساده تر اینکه (( تکنیکال معلول رفتار بازار است نه علت العلل و دلیل رفتار بازار ))...
رفتاری در گذشته اتفاق می افتد : علمی آن رفتار را بررسی می کند و : به اظهار حدس و پیش بینی رفتارهای اینده می پردازد پس ان علم , علت بروز آن رفتار نیست , آن علم نتیجه ( معلول) بررسی ی آن رفتار هاست .
حتما داستان تکنیکالیستی که سعی کرد تاجری را با ارائه نمودار و چارت و قانع کند تا بپذیرد : قیمت سویا در کف است و محال است دیگر پایین تر برود را شنیده اید و اینکه تاجر ما ؛ گوشی ی تلفن را برداشت و در جلوی چشمان حیران تکنیکالست ما , دستور عرضه و فروش حجم بزرگی سویا را در زیر قیمت ( کف فرضی ! ) صادر کرد و به این ترتیب به تحلیل گر ما ثابت کرد که : در اقتصاد دستوری ؛ این دستور است که نمودار و چارت را می سازد پس دستور ( علت ) و نمودار ( معلول) است و نه بر عکس ..
با مهر و سپاس
(( نظرات شخصی و ای بسا اشتباه ))
RIO
( IRANI)
پاسخ : آقای دکتر ، دوست قدیمی من ، حیلی خوشحال شدم که بعد از مدتها که از شما بیخبر بودم متنی از شما آن هم در این سایت دیدم ، البته از نحوه نگارش متن قبلی احساس این را داشتم که شما هستید . بیشتر در اینجا حضور داشته باشید .

ضمنا من اگر بجای آن تکنیکالیست در برخورد با تاجر سویا بودم ، دو کار می کردم :
- اول او را شارژ روحی می کردم تا احساس جسارت بیشتری کند و بیشتر و بیشتر بفروشد و خودم را شکست خورده و ناتوان و نادان جلوه می دادم .
- از طریق دوستان و عوامل دیگر و نه شخص خودم بدون آنکه او متوجه شود تا آحرین ریالی که داشتم و می توانستم از مسیرهای دیگر تهیه کنم را در اشباع فروشی که غرور او ایجاد می کرد ، کامل خرید می کردم ، بعد صبر می کردم ( حتما یادتان مانده که صبر من زیاد است ! یادتان هست در بهمن 91 با عده ای از دوستان که اتفاقا اغلب چارتیست حرفه ای هم بودند شرط بستم که در پائیز 92 دلار 2800 تومانی می بینند و آن زمان دلار در مرز بالاتر از 3800 هم رفته بود ) و بعدا حتی شاید به خود او در قیمت و زمان مناسب می فروختم !/ پوریا

این نظر توسط namaki در تاریخ 1394/5/1 و 23:50 دقیقه ارسال شده است

با سلام خدمت دوستان
متن کاربر ایرانی را خواندم و به عنوان شخصی که مدت زیادی در بازارهای مالی ایران کار کردم (بدون ادعا)
با ایشان کاملا موافقم. بنده حقیر نیز قبل از این بارها نظرات مشابهی را در این وبلاگ اعلام کردم
به اعتقاد من پیش بینی بازار ایران بیشتر بر حسب تجربه تریدر بدست واید و فاندهای قدرتمند بازار.
متاسفانه در این چند سال اشباهات بسیار زیادی از تحلیلگران و چارتیست ها دیدم که در بسیاری از مواقع هم این افراد حاضر به پذیرفتن اشباهات خود نبودند! بی رو درباستی در این مدت چند سال هم ندیدم کسی را که پیش بینی هایش بیش از 50 درصد درست از اب در بیاد!! اما در عین حال برای تمامی این عزیزان احترام خاصی قائل هستم.
به نظر من کار کردن در بازار سرمایه ای ایران بدون داشتن رانت و سالم درامدن از آن کار هر شخصی نیست.
پاسخ : ما به روش و محیط تک صدائی معتقد نیستیم و به ایده های منطقی حتی اگر با اصول کاری ما متفاوت باشد احترام می گذاریم . به هر حال ایده ها در هر زمینه ای و نه تنها کار در بازار متفاوته ، مهم کسب موفقیت در کار است حال با هر روشی . / پوریا

این نظر توسط irani در تاریخ 1394/5/1 و 0:32 دقیقه ارسال شده است

سلام :
((تکنیکال ! در محضر دولت ))
می دونم گفتن این حرف ها خیلی ها رو می رنجونه چون قبلا تجربه اش رو داشتم ....اما تحلیل عجیبی از دوستی قدیمی دیدم که دلیل ریزش بورس در روز توافق را رسیدن اغلب سهام به مقاوت دانسته بودند ! ....واقعا تو این 4 سال برام به عینه اثبات شده که اگه به دوستان تکنیکالیست با 1000 تا دلیل و مدرک هم نشون بدی که در ایران , فاند های پرقدرت تمام تارو پود تکنیکال رو در هم می پیچند , چنانکه قبلا هم بارها دیدیم و تجربه کردیم ؛ اما این دوستان حاضر نیستند این موضوع رو بپذیرند !
فکر می کنم که این دوستان خیلی براشون سخته بپذیرند , علمی که براش زحمت کشیدند , در بازار های دستوری مثل ایران , متاسفانه در موارد کلی ؛ جواب درست نمی ده , ....
فاند ها به بازار جهت می دهند و تگنیکال در بهترین حالت می تواند اندازه ی حرکت را حدس بزند ....
چقدر این 18 -19 ماه اخیر شنیدیم که اساتید تکنیکال از کف شاخص نمودار گذاشتند و ده ها بار کف های اعلانی سوراخ شد ؟ !
کسی منکر کاربرد تکنیکال به عنوان یک روش علمی /کاربردی نیست اما در جایی که اقتصاد دستورینباشه ....
آخه تو اقتصاد دستوری , تکنیکال چه محلی از اعراب داره ؟
یه نفر بیاد به من نشون بده در کجای مباحث تکنیکال ,مبحثی تحت عنوان ((مداخله و دستور )) در نظر گرفته شده !!؟
جالب ترش اینه که 10 تا تکنیکالیست همین الان در مورد شاخص , 10 تا نظر متفاوت ارائه می کنند و اعداد متفاوتی می دهند که بلاخره هر اتفاقی برای شاخص بیفته ( روی هر عددی ) بلاخره حرف 1 نفرشون درست و حرف 9 تای دیگه نادرست از آب در می یاد.
الان برای دلار , منویات بانک مرکزی ؛ کاملا در حال اجرا هست , تکنیکال کجا محلی از اعراب داره ؟ ...اونی هم که تکنیکالی نظری داده که درست از آب در اومده ؛ بیشتر همون منویات بانک مرکزی رو مد نظر قرار داده برای اعلان نظرش !
شما دوست تکنیکالیست , نشون بدید یک مورد رو که دولت در موردی قدرت کافی برای اعمال نظرش داشته باشه و تکنیکال تونسته باشه , سدی بر سر راه اون نظر ایجاد کرده باشه ...؟
یادمون رفته وقتی دولت نظرش بر صعود بازار بود چطوری مقاومت پشت مقاومت بود که در هم می شکست ( در بورس) و بر عکس اش وقتی که نظر دولت بر کنترل بازار قرار گرفت چطور تمام کف ها یک بعد دیگری سوراخ شدند ؟
دوستان تکنیکالیستی 18 ماه پیش می گفتند اگر شاخص از 69000 بیاد پایین ما تکنیکال ر و می بوسیم و می ذاریم کنار !!!
کجا ....کی کدو م یکی از دوستان این کار رو کردند ؟
اما من به شخصه برای دوستان تکنیکالیستی که به واقعیات تن در می دهند و از علم شون برای تحلیلبازارهای غیر دستوری مثل فارکس و ...استفاده می کنند , احترام بسیاری قائل هستم ..
.اما نمی فهمم چرا تو ایران ؛ این همه تلاش می شه که در تمام موارد هر اتفاقی منطبق بر رفتارهای تکنیکالی اعلان و نشون داده بشه ؟؟؟
چه اصراریه آخه برادر من ؟ ...تمام تکنیکالیست های دنیا هم متفق النظر که بیان بگن فرضا شاخص از همین جا بر می گرده , اگه دولت نخواد ؛ عمرا بر گرده .....
نظرات شخصی و ای بسا اشتباه
با مهر و سپاس
پاسخ : متن شما را با وجود طولانی بودن تعمدا بدون حک و اصلاح و کامل به جهت مطالب مفیدی که در آن هست و موضع انتقادی جالب شما منتشر می کنم ، در مورد اقتصاد دستوری با شما هم نظرم ، اما در مورد عدم امکان تحلیل بازار های داخل با عرض معذرت نه :
1 - نام شما در بین کاربران ما جدید است ، اگر دوستی هستید که تازه به ما پیوسته اید به آخرین تحلیلهای ارز ( دلار ) و سکه این سایت توسط بنده و تاریخ ارائه آنها و قیمت ارز و سکه در آن تاریخ و پیش بینی هائی که در متن تحلیل آمده بوده است و ناباوری اغلب مخاطبین که در نظرات پستهای مربوطه در آن زمان بوده است ، با دقت نگاه کنید ، سپس روند بعدی قیمت ارز و سکه که دقیقا مطابق تحلیل جلو رفته است را نیز با دقت بررسی کنید . این تحلیل ها صرفا بر مبنای تحلیل تکنیکال ارائه شده و بنده به هیچ کانون قدرت یا ثروت و رانت خبری دستیابی نداشته ام که بر مبنای آن تحلیلی منطبق با شرایط ارائه کرده باشم و با فرض اینکه داشتم به اعدادی که داده ام دقت کنید و روند بعدی حرکتی قیمت ارز و سکه تا الان و بعد از این را نیز دنبال کنید ، آیا این اعداد نیز در دستور کار هدایت کنندگان دستوری بازار با این دقت و زمانبندی بوده است . اگر چنین دستوردهندگان دقیق و با درایت و با برنامه ای داشتیم آیا تا این اندازه دچار مشکلات در کلیت اقتصادمان بودیم ؟
2 - در مورد بورس :
- آیا می توان نوسانات کوتاه مدتی را ملاک برای تصمیم گیری در مورد صحت و یا عدم صحت یک تحلیل بلند مدتی دانست ؟
- بر مبنای آنچه نوشته اید که دولت و مراجع اقتصادی را مسبب اصلی صعود و نزول بورس و سایر بازارهای داخلی می دانید و شواهد آن نیز در دوره های قبل وجود داشته است و در موارد زیادی حق با شما است ؛ اما در حال حاضر خصوصا در ماههای اخیر آیا شواهدی مبنی بر برنامه ریزی برای بازار سرمایه در عملکرد آنها می بینیم و یا بازار را رها شده در مسیر باد می بینیم ؟ آیا اصلا شاهد برنامه مدون اقتصادی برای دوره بقول خود آنها پساتحریم در همه بازارها و نه فقط بورس هستید ؟ دستور هم برنامه می خواهد ، نمی خواهد ؟
3 - در مورد تحلیل تکنیکال نیز دو نکته اساسی هست ؛ اول اینکه این روش کمک کننده به ما برای بررسی و پیش بینی بازار در شرایطی است که دسترسی به رانت و موارد پشت پرده و ... برای تصمیم گیری نداریم ، اما امری مطلق نیست بلکه امری نسبی است . دوم آنکه ارائه تحلیل نادرست به اعتقاد من بیشتر ناشی از بضائت علمی محدود من نوعی و سایر همکاران تحلیلگر می تواند باشد و نه شرایط بازار ایران و نوسانات دستوری و ... . به این هم توجه داشته باشید که مبنا و پیشینه کاری ما بازار ارز و طلا و بازار جهانی بوده و با پیش زمینه کار در آن بازارها در بازار بورس نیز همزمان فعال هستیم و با وجود کم عمق بودن بازارهای داخل در قیاس با بازار جهانی معتقدیم که " می توان " بازارهای داخلی را نیز با همان روشهای مورد استفاده در بازار جهانی آنالیز کرد . / پوریا


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 500
 • کل نظرات : 7186
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 2484
 • آی پی امروز : 9
 • آی پی دیروز : 22
 • بازدید امروز : 59
 • باردید دیروز : 33
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 134
 • بازدید ماه : 1,444
 • بازدید سال : 8,788
 • بازدید کلی : 1,560,278
 • کدهای اختصاصی