close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
چند نکته در مورد بازار و ...
loading...

تحلیل بازارهای مالی

با توجه به جو بازار و سوالات دوستان ، این موارد هم در مورد کلیت بازار و هم در جهت بهتر شدن فضای کاری سایت به نظر می رسد :   1- سهامداری :بازار فعلی با بازار نزولی 93 کاملا متفاوت است . در بازار نزولی باید شکارچی سهم بود و از نوسانات استفاده برد ، در بازار صعودی باید تنظیم سبد داشت و بر روی موج های میان مدتی یا بلند مدتی ( بسته به صبوری و استراتژی فردی ) سوار شد و " سهامداری " کرد . حال ممکن است فردی معامله گری قدرتمند بوده و نبض بازار در دستانش باشد و دائم روی لبه های مقاومتی…

چند نکته در مورد بازار و ...

با توجه به جو بازار و سوالات دوستان ، این موارد هم در مورد کلیت بازار و هم در جهت بهتر شدن فضای کاری سایت به نظر می رسد :

 

1- سهامداری :بازار فعلی با بازار نزولی 93 کاملا متفاوت است . در بازار نزولی باید شکارچی سهم بود و از نوسانات استفاده برد ، در بازار صعودی باید تنظیم سبد داشت و بر روی موج های میان مدتی یا بلند مدتی ( بسته به صبوری و استراتژی فردی ) سوار شد و " سهامداری " کرد . حال ممکن است فردی معامله گری قدرتمند بوده و نبض بازار در دستانش باشد و دائم روی لبه های مقاومتی خروج و روی حمایتهای اصلی ورود کند و یا بر روی گروهها موقعیت عوض کند و در فاز های صعودی با یک گروه همراه شود و در فاز های نزولی گروه را ترک و به گروه دیگری که در فاز صعودی است تغییر موقعیت دهد و بدینوسیله سودسازی بیشتری داشته باشد . اما سوال مهم اینجا است که چند درصد سهامداران حقیقی چنین توانائی هائی دارند ؟ و سوال دیگر اینکه در بازار هیجانی ممکن است از یک سهم در یک نوسان گیری خصوصا در حجم سهام بالا و روی پیووتهای مینور جا بمانند و حرکت بازار یا ادامه دار شود و کلا از سهم جا بمانند و یا نتوانند حجم اولیه را در حجم های بالا مجددا خرید کنند .

بنابراین همانند گذشته تاکید ما به کار در بازار ( ارز ، طلا ، بورس و ... ) بر مبنای تحلیل تکنیکال است ، اما برخلاف بازار 93 که سهامداری در موج نزولی را درست نمی دانستیم ، این بار تاکید ما در بورس داشتن سبد سهام و سهامداری برای عموم افراد است .   

2 - گاهی ممکن است ما در اینجا اسمی از شخصی بیاوریم که از نظر ما در تحلیل تکنیکال صاحب سبک و معتبر است ؛ در این حالت نگاه ما به افراد بر مبنای دانش او است ، اما تضمین کننده و تائید کننده منش و رفتار اخلاقی او در بازار نیستیم ، ممکن است مثبت باشد و ممکن است منفی باشد و به میزان رعایت اصول اخلاقی و حرفه ای گری آن فرد در بازار خصوصا بازار بورس بر می گردد . در بازار بورس 92 ما با گروههائی روبرو بودیم - خصوصا در پائیز آن سال - که سهم ها را " چاق " می کردند ! لیدر های اینها معمولا افرادی بودند که با سطح دانش متفاوت از تحلیل تکنیکال سر رشته داشتند ، اینها برای بالا بردن سهمها احتیاج به دو چیز داشتند :

اول - سرمایه لازم ، دوم - سهامدار حقیقی

عموما اینها افراد جوانی بودند و مخاطبین آنها را نیز طیفی از جوانان کم تجربه ( با مشاغلی مانند دانشجو ، کارمند و ... ) که به آسانی به آنها اعتماد می کردند ، تشکیل می دادند . برای آنها مطابق فرهنگ مسلط این سالها " پول " مهم بود و نه اعتبار فردی . سرمایه لازم را با خط دهی به کاربران سایتهایشان بدست می آوردند و آمار نسبت خریدار به فروشنده را هم با تحریک فکری آنها به سمتی که نشانگر وضعیت هیجان صعود باشد ، تنظیم می کردند . برای آنها وحود سهامداران حقیقی حتی با سرمایه خرد مهم بود ، چرا که ممکن بود در بین گروه آنها سهامدارانی با سرمایه بالا هم برای حرکت دادن سهم حضور داشت اما اگر بر مبنای سرمایه آنها می خواستند حرکت کنند ، توازن نسبت تعداد خریدار به فروشنده به هم می خورد ، بنابراین تعداد کاربران برایشان مهم بود . حتی به سایتهای خودشان که برای آن با شارژ و تعرفه دژ می ساختند ، اکتفا نمی کردند و در سایتهای دیگر خصوصا تالارهای گفتگوی بورسی ( فرومها ) به عنوان کاربر عادی وارد می شدند و فرایند موج سازیشان را با تبلیغ سهمهای مورد نظرشان تقویت می کردند .  اینها اغلب روی سهامهای کم بنیه از نظر نقد پذیری و کوچک و دارای حجم مبنای پائین کار می کردند ، چون روی سهامهای بزرگ و دارای حجم مبنای بالا امکان موج سازی مورد نظرشان را هم از نظر سرمایه و هم از نظر تعداد سهامدار پیدا نمی کردند . در لبه های پیووتهای ماجور و در وضعیت مناسب موج سازی تکنیکال ، لیدرهای پشت پرده اینها شروع به خروج می کردند و در روز دوم و یا سوم خروجشان که هنوز هیجانات صعودی سهم ادامه داشت به کاربرانشان اعلام خروج می کردند ! و تتمه سهم باقیمانده خودشان را هم به بعضی از همانها که معمولا در فاز صعود هیجانزده شده بودند و ریزش سهم برایشان باورکردنی نبود ، می فروختند ! 

افرادی که در 92 با این نوع سایتها برخورد داشته اند به حافظه خود مراجعه کنند ، چند درصد اینها بعد از ریزش بازار بورس در زمستان 92 باقی و فعال ماندند ؟! اغلب آنها یا کلا ناپدید شدند و یا آمار کاری آنها به حداقل ممکن رسید ، چون زمینه ادامه روش قبلیشان برای آنها مهیا نبود . بعضی از آنها هم که ماندند باز روی سهامهای کوچک اما این بار با نوسانات زیر 10 درصد به بازیهای خودشان ادامه دادند ، اما ما همچنان کارمان را در اینجا بر مبنای روال قبلی کاری ای که داشتیم ادامه دادیم ، حتی در بدترین شرایط . بدترین زمان واکنشهای منفی سهامداران حقیقی در همه دنیای مجازی برج 6 بود و در آن زمان موج توهین و پرخاشجوئی سهامداران حقیقی نالان به این سایت هم رسیده بود و وقتی اشاره به وضعیت مناسب سهمی برای خرید می کردیم با واکنشهای بدی روبرو می شدیم ، در حالیکه الان که به نمودار نگاه کنید به روشنی می بینید که برج 6 موقعیت خرید بود و اشارات ما درست و موج صعودی آن تا انتهای برج 8 هم ادامه دار شد  و روی خیلی از سهمها تا بعضا بالای 50 درصد در همان دو ماه سود سازی دیده شد . 

حالا اینها دوباره سر از لاک خودشان بیرون آورده اند ! تعدادشان بیشتر هم شده است چون یک اعتماد به نفس خاص هم عده ای پیدا کرده اند و بر مبنای مطالعات خودشان در این یکی دو سال خود را تحلیلگر خبره هم می دانند . البته در کمال تعحب تحلیلگر خبره هم در روزهای اخیر در میان این نوع گروهها در زمینه بورس دیده شد ! عمده اینها این بار علاوه بر سایتهای اینترنتی در گروههای اجتماعی هم که به واسطه گوشیهای هوشمند موبایل در دسترس تر است ، حضور دارند ، در درجه اول در تلگرام و در وهله بعدی در وایبر و ... . حضور آنها در تلگرام شدیدتر است چون امکانات مناسبتری برای پنهان کردن هویت کاربران در اختیار می گذارد .

در اینجا در صدد اینکه آیا این گروههای جدید خصوصا در گروههای اجتماعی این بار عملکرد مثبت یا منفی خواهند داشت نیستیم و شاید در میان آنها گروههای حرفه ای و دلسوز هم دیده شود ، اما :

اول - هشدار لازم را در دقت به نظرات اینها می دهیم .

دوم - موج سازی اینها لااقل در موج فعلی صعودی چندان کارساز نیست چون فعلا سهامهای بزرگ مد نظر بازار است ، اما خواه نا خواه زمان مناسب برای بازی اینها هم فرا می رسد .

سوم - وضعیت روند و همچنین روانشناسی بازار از وضعیت نزولی در حال فاصله گرفتن است و نوسانگیری های جزئی که در 93 برای بعضی مهم بود ، در بازار فعلی به دلایلی که در بالا آمد ، مشکل ساز خواهد بود . خود بازار هم آگاهتر شده و نمونه آن عدم استقبال از عرضه اولیه های هفته قبل در قیمت نامناسب بود که در همین قیمتها اگر در 93 عرضه می شدند مثل برگ زر خریده می شد .

البته اختیار تصمیم گیری با خود شما است .

3 - روال کاری فعلی ما بر پاسخگوئی آنلاین و حضور دائمی در سایت نیست ، شاید در آینده بر مبنای تعداد کاربران و وضعیت مخاطبین و کاری خودمان به آن سمت برویم ، اما فعلا روال ما همان شرایط قبل است با این تفاوت که سعی می کنیم بیشتر در سایت حضور داشته باشیم ، اما :

- بیل ویلیامز حرف زیبائی دارد ، می گوید : " عموم سهامداران در موجهای صعودی وقتی بیدار می شوند و به موج ورود می کنند که قیمت بیش از 25 درصد از گام خود را طی کرده است"،در بازار بورس ایران این مورد را من به 50 درصد تعمیم می دهم .

- ارائه تحلیل نیاز به جسارت و شهامت دارد ، اولین مورد آن دقت به مدیون نشدن به دیگران بر مبنای فیلد شدن تحلیل است . اما مخاطبین هم باید دقت کنند که " حتما " حد ضرر را رعایت کنند ، فعلا دید میان مدتی داشته باشند ، نوسانات روزانه را مگر در موارد خاص و پیووتهای ماژور ملاک قرار ندهند . تایم فریم هفتگی را ملاک اصلی ورود و خروج به سهم قرار دهند ، سوالات و نظرات فاندمنتال خود از ما را به حداقل ممکن برسانند و بیشتر تمرکز روی تکنیکال داشته باشند . اگر در مورد سوال از سهمی از ما سکوت دیدند ناراحت نشوند ، چون ممکن است روی آن بررسی نداشته باشیم و یا مورد اقبال و نظر ما متناسب با شرایط کاریمان ( مانند سهام غذائی ) نباشند . دائم روی روند روزانه سهم سوالات ریز نکنند ، چون زمان مناسب برای پاسخگوئی به تک به تک آنها را نداریم و گاه تکراری هم هست و در مواردی  با دقت به پاسخ به نظرات سایر کاربران پاسخ خود را در پاسخ به نظر کاری دوست دیگری می بینند .

با ریزبینی و تابع نوسانات روزمره بودن در نظرات دوستان گرامی ، امکان کار نرمال از ما گرفته می شود ، چون دائم برای روال یک سهم باید پاسخگو باشیم و این شرایط از اساس ما را از ارائه تحلیل منصرف می کند :

- مثلا فرض کنید در گروه برقی من تحلیلی امروز می گذاشتم و به این اشاره می کردم که بکام در کف است و باید نوسانات بترانس را که هنوز تریگر و سیگنال خرید ندارد و شاخص گروه را با دقت تا اطلاع ثانوی برای مشاهده زمان ورود مناسب رصد کرد . از فردا با هر نوسان روزانه منفی در بکام دوباره نظرات منفی و خاص می دیدیم ، اما مثلا یک الی دو ماه بعد آن هم یک یا دو نفر از کاربرانمان می نوشتند که بکام که در فلان قیمت گفتید تا الان n درصد سود داده !

- یا مثلا تحلیل حکشتی را می گذاشتم و در آن به الگوی Cup  اشاره می کردم و نه سر و شانه کفی که خیلی ها آن هم در موج صعودی سوپر سیکل بلند مدتی در آن دیده اند و الان روی لبه خط روند بلند مدتی است و ورود به آن تا اطمینان از شکسته شدن این خط پر ریسک است  . باز هم نظراتی را می دیدیم که تائید کننده تحلیل اشتباه و با هدف گذاری نادرست یک تحلیلگر دیگر است. 

- باور می کنید من در روزهای اخیر در مورد تحلیل وخوارزم در سایتهای دیگر درخواست اعلام نظر از افرادی دیدم که دانش آنها در حد و اندازه مهران نیست ! در هیچ سایتی تحلیل تکنیکال ( و نه فاندمنتال که دوستی در اینجا از قول تحلیلگر محترمی عنوان کرده بودند ) از وخوارزم جز در این سایت لااقل تا قبل از ارائه آن در اینجا ( ! ) نیست . به هر حال مشورت کار بدی نیست ، اما لااقل از شخصی که دانش هم اندازه ارائه دهنده آن داشته باشد . باضافه آنکه متن تحلیل وخوارزم یک متن آموزشی است و می توان بجای ساده دیدن آن به عنوان یک سیگنال ، به آن به عنوان مبنائی برای کار در بازار و شناسائی سهام در موقعیت تکنیکال مشابه و کسب سود نگاه کرد . 

بنابراین تحلیلهای ارائه شده در آینده را میان مدتی ببینید و دیدگاهتان به تیرماه الی نیمه مرداد ماه باشد که در تحلیل های آینده ما از دلار و شاخص کل بورس خواهید دید که بسیار محدوده زمانی مهمی است  .

پوریا بازدید : 722 جمعه 21 فروردين 1394 زمان : 22:20 نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط nazanin در تاریخ 1394/1/22 و 15:11 دقیقه ارسال شده است

salam
خسته نباشید اساتید محترم
گویا تارگت سکه شما باطل نشده است و قیمت سکه دقیقه به دقیقه با دلار بالا می رود .

این نظر توسط علی جاودانی در تاریخ 1394/1/22 و 13:05 دقیقه ارسال شده است

چند سوال از پوریای عزیز بابت فعالیت در وبلاگ :
1- آیا اجازه انتشار نظرات شما در وبلاگ ها و فروم های دیگه با ذکر نام داریم ؟
2- آیا دوستان اجازه جواب دهی به سوالات دیگر دوستان در نظرات پست های وبلاگ رو دارن ؟یا ارائه نظرات تکنیکالی خود برای یک سهم یا بازار ؟
3- آیا اجازه درج نظرات دیگر دوستان تکنیکالیست در نظرات وبلاگ را داریم ؟
در بازار امروز ثباغ به زیبایی طبق اعلام پوریای عزیز نوسانات شدیدی داشت و فردا نیز منتظر این نوسانات هستیم البته انشااله اینبار از پایین به بالا !! شکلک
در بازار فردا ( یکشنبه ) حتی اگر سهم به نزدیک صف فروش هم برسد باز قیمت 2800 ( حد ضرر ) ما فعال نخواهد شد و همچنان با سهم خواهیم ماند .
---
و یک سوال تکنیکالی :
از کجا نفوذ مقطعی به زیر یک عدد ( مثلاً 280 در ثباغ ) را با تثبیت زیر آن تشخیص دهیم ؟
آیا دو روز معامله زیر آن عدد ملاک است یا 2% نفوذ زیر آن حتی به صورت مقطعی ؟
---
تشکر فراوان از مهران گرامی و پوریای دوست داشتنی و کیوان عزیز کیمیا ! شکلک

پاسخ : معیار قیمت پایانی است ، رعایت حد ضرر از نظر کلاسیک با دو روز معامله در زیر قیمت حد ضرر و یا بین 2 الی 3 درصد افت زیر آن فعال می شود ، در موجهای صعودی می توان تا تاچ قله قبلی و یا تاچ خط روند شکسته شده در بازار هیجانی نیز صبر کرد .
ساختمانی ها در حال شکست خط روند های نزولی بلند مدتی خود هستند . / پوریا

این نظر توسط علی جاودانی در تاریخ 1394/1/22 و 12:57 دقیقه ارسال شده است

امروز بازار پر عرضه شروع کرده است که البته باید بین گروه های مختلف تمایز قائل شد چراکه برخی در انتهای اصلاح هستند و برخی هم در اوایل اصلاح !و البته علت این مورد رو میشه تعبیر برخی از سخنان رهبری مبنی بر مخالفت ایشان با توافق دانست و همچنین برخی خبر های ضد و نقیض در مورد اظهار نظر های غربی ها !در حالیکه اگر کمی دقیقتر به مسائل نگاه کنیم در صورت کوچکترین مخالفت ایشان اقای ظریف قدرت اعلام چنین موردی را نداشت چراکه برخلاف نظر ایشان اجازه انجام چنین کاری را نداشت و یا نزدیکان به ایشان مثل فرمانده سپاه - ائمه جمعه - رئیس مجلس و دیگر مقامات از این توافق استقبال نمی کردند .بنابراین نباید با هر خبری خیلی سریع نتیجه گیری کرد !و در مورد خبرهای غربی ها هم که به نظرم بیشتر ژست سیاسی است که می خواهند برای قانع کردن کنگره از خود نشان دهند !و درباره بازار امروز :
اگر چه اکثر گروه ها در بازه منفی قرار دارند ولی به صورت کاملا واضح در برخی گروه ها مثل بانکی و پترویی نماد ها در حال جمع اوری هستند .و برخی گروه ها مثل حمل و نقل که نیاز به اصلاح بیشتری دارند هم کم تقاضا هستند . به نظر بنده به احتمال بسیار زیاد بازار در برخی گروه ها تا اخر وقت امروز یا نهایتا فردا صبح شاهد سبز شدن و برگشت قیمت خواهد بود و بزودی مجددا شاهد صف های خرید خواهیم بود . ( محمد متین )

پاسخ : حجم مطالب فاندمنتال و خبری را کم کنید ، بهتر بود به این اشاره می شد که شاخص کل در روال طبیعی خود در برخورد با محدوده میانگین 200 روزه اصلاح نشان داد . / پوریا

این نظر توسط هادی تقی پور در تاریخ 1394/1/22 و 12:57 دقیقه ارسال شده است

سلام مهران جان
تحلیل من از شاخص کل این هست:
https://www.mql5.com/en/charts/3280949/6-d1-mofid-securities-co-temp-file-screenshot-26011-png
شاخص با رسیدن به خط قرمز مقاومت ریخته و اصلاح تا خط میانی چنگال محتمل هست.اما اگر در نهایت این خط میانی رو بشکنه انوقت تو تایم هفتگی به دلیل اینکه روند قیمت به خط میانی نرسید احتمال افت تا حمایت قبلی هم هست! ممنون میشم نظر خودتون رو بگید.


این نظر توسط Farbod در تاریخ 1394/1/22 و 12:46 دقیقه ارسال شده است

امروز سهم هایی مثل سیمانی ها و غذایی ها و روغنی ها که افت سنگین داشتند شاید بیش از 70 تا 80 درصد نسبت به قیمت در دی 92 به قیمتی که قبلا بودند رسیدند منظور قبل از توافق!
اما بانکی ها همچنان پیشتازند. وبصادر تا الان بالای 2 میلیارد سهم بالای صد تومان رد و بدل شده. که بنظر میاد مومنتوم خوبی باشه واسه فتح قله های تاریخی. در بازار بولیش منفی ترس نداره بنظرمیاد خوب هم هست اما مثلا سیمانی ها که گروه منفور بازارند با اینکه پی ای پایینی دارند یا روغنی ها و سرمایه گذاری ها که قیمتشون بشدت افت داشته بنظر میادگروه بعدی بازار باشند که رشد داشته باشند البته وقتی نقدینگی از بانکیها فرار کنه

این نظر توسط amir-mahmoudi در تاریخ 1394/1/22 و 11:59 دقیقه ارسال شده است

منفی امروز ناشی از اخبار روزهای قبل است یا اصلاح بازار؟
پاسخ : به نظر من اصلاح بازار/ مهران

این نظر توسط علی جاودانی در تاریخ 1394/1/22 و 10:12 دقیقه ارسال شده است

چشم شکلک

این نظر توسط haray در تاریخ 1394/1/22 و 7:59 دقیقه ارسال شده است

سلام ممنون از تحلیلهای ارزنده تون لطفا در مورد خرید دارویی ها نظر بدید

پاسخ : گروه دارو هم به نظر من جزو گروههای خوب بازار خواهد بود ولی حجم سرمایه زیاد نمیشه به اینها وارد کرد.
شاخص دارویی هم به خط روند نزولی بلند مدتش برخورد کرده و در حال اصلاح و آماده سازی برای شکستن آن به بالا است./مهران

این نظر توسط amir-mahmoudi در تاریخ 1394/1/22 و 1:06 دقیقه ارسال شده است


اگر ترتیبی داده بشه که اول گروه هاو سهم هایی که در اولویت سوددهی هستند رو معرفی کنید و بعد از اینکه سود کافی دادند به سراغ گروه های دیگر که زمان سوددهی آنها رسیده بروید خیلی عالی میشه.ممنون.
ونکته بسیار مهم دیگر اینکه فعلا تا رسیدن به زمان اولین نشست مذاکرات خیالمون راحته و در آن هنگام با هر خبری بازار متلاطم خواهد شد و پرونده به این راحتیها که عوام فکر میکنند بسته نخواهد شد.روزهای سختی هم در راه است.پس بهتره فرصت رو غنیمت بشماریم و نهایت استفادرو ببریم.باتشکر از شما.


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 501
 • کل نظرات : 7186
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 2484
 • آی پی امروز : 12
 • آی پی دیروز : 12
 • بازدید امروز : 62
 • باردید دیروز : 20
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 196
 • بازدید ماه : 645
 • بازدید سال : 645
 • بازدید کلی : 1,561,493
 • کدهای اختصاصی