close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
سهامهای پالایشی
loading...

تحلیل بازارهای مالی

  بر مبنای اقدامات سازمان بورس در ماههای اخیر بالاخره نمادهای پالایشی در روز سه شنبه باز شدند ، اغلب فعالان بازار از کم و کیف آنچه قبل و بعد از این بازگشائی گذشته است باخبرند ، این بازگشائی در شرایطی انجام شد که جلسات قبلی مسئولین سازمان و مدیران پالایشگاهها منحر به نتیجه مشخصی نشده بود و نهایتا با برخورد التیماتوم وار سازمان به پالایشگاهها و تعیین روز دوشنبه به عنوان روز نهائی برای ارائه گزارشات مالی ، در خارج از ساعات اداری دوشنبه اطلاعیه های اینها یکی بعد ازدیگری روی کدال نشست …

سهامهای پالایشی

 

بر مبنای اقدامات سازمان بورس در ماههای اخیر بالاخره نمادهای پالایشی در روز سه شنبه باز شدند ، اغلب فعالان بازار از کم و کیف آنچه قبل و بعد از این بازگشائی گذشته است باخبرند ، این بازگشائی در شرایطی انجام شد که جلسات قبلی مسئولین سازمان و مدیران پالایشگاهها منحر به نتیجه مشخصی نشده بود و نهایتا با برخورد التیماتوم وار سازمان به پالایشگاهها و تعیین روز دوشنبه به عنوان روز نهائی برای ارائه گزارشات مالی ، در خارج از ساعات اداری دوشنبه اطلاعیه های اینها یکی بعد ازدیگری روی کدال نشست  ، نکاتی در این مورد هست که لازم به یادآوری است :

1 - وضعیت تکنیکال :

- اغلب اینها در نمودار خود گپ های زمانی چند ماهه متعدد دارند .

مثال : نمادهای شتران و شبندر در نیمه سال 91 وارد بازار شده اند ، بعد از مدت کوتاهی که برای شتران یک هفته بوده است ، به دلایلی مانند اعلام تعدبل سود بسته شده اند ، مجددا بعد از چند ماه در اواخر زمستان 91 الی اوائل بهار 92 باز شده اند ، دوباره به فاصله کوتاهی در اواخر بهار 92 بسته شده و در اوج دوران طوفانی حرکت صعودی بورس تا نیمه تابستان 92 بسته بوده اند ، محددا در باز شدن در شرایطی مشابه وضعیت فعلی و در شرایط ابهام از نظر عملیاتی و مالی باز شده اند که در مورد نماد شتران بسیار به وضعیت روز سه شنبه فعلی شبیه بوده و همراه با افت ارزش قابل ملاحظه بوده است  ، یعدا در بازار خوب آن زمان رشد صعودی شدیدی در نمادهای پالایشی خصوصا در شبندر و شتران دیده شد ، اما در بازار پائیز 92 که حتی بعضی از سهمهای بزرگ رشدهای 100 درصدی داشتند اینها از نیمه پائیز یک روال رنج و بعدا پس از ریزش بازار در دی 92 تا زمان بسته شدن آنها در برج 4 سال 93 افت ارزش شدید و روند نزولی را تجربه کردند .

با این وضعیت با وجود آنکه  امکان تحلیل بلند مدتی برای آنها هست ، اما بدلیل روز های معاملاتی کم نسبت به مدت زمان کوتاه حضورشان در بازار اعتبار پیووتهای ماژور آنها نسبت به  سهمهای با نقدپذیری و روز های معاملاتی بالاترو بالطبع افت و خیزهای قیمتی بیشتر ،  به همان میزان کمتر است .

2 - وضعیت بنیادی :

عرضه اولیه اکثر اینها با قیمتهای بسیار پائین و عجیبی انجام شده است که با قیمتهای پیک آنها در پائیز 92 حتی با توجه به رشد قیمت سهام در آن سال خوانائی ندارد و گاه چند صد درصد اختلاف قیمت در این میان دیده می شود . در سهامهای دارای نقدپذیری و سابقه معاملاتی بالاتر نیز چنین وضعیتهائی در آن سال بود اما مقادیر عددی آنها بر مبنای سابفه تاریخی می توانست معیاری برای بروز حباب و یا عدم بروز حباب در آنها واقع شود ، اما در مورد اینها صرفا بر بنیاد سه مورد مهم قیمت گذاری  توسط تحلیلگران بنیادی انجام می شد :

1 - تسعیر ارز و یا به عبارت ساده تر لحاظ کردن اثر قیمت جدید دلار متناسب با افت شدید ارزش ریال

2 - برگشت مالیاتی که پالایشگاهها معتقد بودند در هر دوسمت خرید مواد اولیه و فروش محصولات از آنها گرفته شده و این مورد را قبول نداشتند .

3 - پرداخت یا عدم پرداخت سهم 26 درصدی صندوق توسعه ملی

در زمان بازگشائی شبندر ، شپنا و شتران در اواخر 91 و اوائل 92 بازار فرض را بر این گرفت که همه موارد فوق در وجه مثبت و به نفع پالایشی های حل خواهد شد ! یعنی بهای ارز بالا می ماند و بالاتر می رود  ، برگشت مابه التفاوت مالیات انجام می شود و سهم 26 درصدی هم پرداخت نمی شود . همین باعث اتفاقات خارق العاده ای شد که اوج آن در شتران بود ، این سهم با 7500 تومان وارد بورس شده بود و بعد از یک هفته کاری در محدوده 11 هزار تومان بسته شده بود و شش ماه بعد در باز گشائی روی 77 هزار تومان باز شد و تا محدوده 115 هزار تومان هم رفت !

بعدا یک مشکل جدید هم به مشکلات آنها اصافه شد که باعث بسته شدنشان در بهار 92 شد و آن اختلاف در قیمت گذاری ای بود که شرکت پالایش و پخش که خود را مرجع قیمت گذاری می داند با قیمت مورد نظر خود پالایشگاهها داشت .

 و الان در روزهای پایانی سال 93 می بینیم که هنوز این مشکلات بر سر جای خود به قوت باقیمانده اند و وضعیت اینها در ابهام مطلق است و گاه با 4 سناریو مختلف در گزارش دوشنبه خود اعلام قیمت کرده اند ! در واقع گروهی از سهام شده اند که نه P/E  گروهشان مشخص است ، نه P/E  خودشان و میزان سود اعلامی هم در چند سناریو از وضعیتهای گاه زیان کلان تا سود مختصر متغیر است !

 

نتیجه :

- با این نوع ارائه گزارش و باقیماندن اختلاف نظر در وضعیت بررسی صورتهای مالی مابین نهادهای مختلف ، وضعیت اینها از نظر بنیادی تا اطلاع ثانوی مبهم خواهد ماند . 

- افزایش یا کاهش قیمت و روند آتی اینها از نظر تکنیکال هم دارای ابهام است . به یاد بیاوریم که پس از بازگشائی مپنا که هیچکدام از این ابهامات بنیادی پیجیده را هم نداشت عده ای که اعتقاد به اینکه مپنا در مرز محدوده حمایتی تکنیکال باز شده است اقدام به خرید آن در روز بازگشائی و قبل از تثبیت قیمت کردند و همه آنها ضرر کردند .

- سهم بالائی از سهامداران حقوقی و حقیقی بازار درصدی از اینها را در سبد خود دارند ، بسیاری از صندوق های سرمایه گذاری درصدی از پرتفوی شان شامل پالایشی ها است ، همه اینها در روز سه شنبه در ضرر شدید از این ناحیه فرار گرفتند و این مورد از نظر وضعیت آتی معاملات و خرید و فروش گروه پالایشی و اثر روانی بر روی کلیت بازار جالب نیست ، چون همه آنها امتیاز دهی مثبت یا منفی معاملات آینده خود را در یک وضعیت با چشم انداز آینده مبهم انجام خواهند داد .

- اگر وضعیت بازار در آینده خوب شود اینها هم مثل سهامهای پتروشیمی رشد خواهند کرد اما مطمئنا از سایر گروههای دارای پتانسیل رشد مثل بانکی و خودرو و ساختمانی عقب خواهند ماند . در سمت مقابل اگر وضعیت بازار بد شود اینها هم در تشدید بدی آن سهیم خواهند شد و بعضی از  سهمهای بزرگ آنها مثل شبندر به سهمهائی مثل فارس که با وضعیت محاسبه حجم مبنای جدید هم اثر منفی بر روی شاخص دارند ، اضافه خواهند شد . 

 

در مجموع در این وضعیت هر گونه توصیه ای برای نگهداری ، خرید ، فروش ، کاهش میانگین موجودی و ... به دلیل وضعیت ابهام شدید و نبود چشم انداز شفاف و اطلاعات مطمئن ، فعلا از نظر فنی و بنیادی امکانپذیر نخواهد بود . باز شدن آنها قبل از سال جدید و تعیین تکلیف اثر نزولی ای که مورد انتظار اهالی بازار بود برای کلیت بازار خوب بود ، اما ادامه وضعیت مبهم محاسبات مالی آنها برای خود این گروه جالب نیست .

 

 

پوریا بازدید : 1006 چهارشنبه 27 اسفند 1393 زمان : 2:5 نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط احمد فنایی در تاریخ 1394/1/8 و 9:36 دقیقه ارسال شده است

با سلام و تبریک سال نو خدمت اساتید بزرگوار و تشکر مجدد بابت اینکه وقت با ارزشتان را برای راهنمایی دیگران صرف میکنید انشاءالله سالی با موفقیت داشته باشید.

این نظر توسط kamran jafari در تاریخ 1393/12/29 و 13:01 دقیقه ارسال شده است

سال نو را پیشاپیش خدمت اساتید پر تلاش استاد مهران واستاد پوریا(واقعا استادین) تبریک عرض می نمایم وبرای شما و نزدیکانتان آرزوی موفقیت و پیروزی را دارم.
Kami

این نظر توسط mehdi در تاریخ 1393/12/28 و 12:11 دقیقه ارسال شده است

سال جدیدو بر مهران و پوریای عزیز تبریک می گم و از زحمات ایشان تشکر می کنم.

این نظر توسط amir-mahmoudi در تاریخ 1393/12/28 و 10:46 دقیقه ارسال شده است

اول اینکه اگر طی چند روز آینده توافق سیاسی در لوزان حاصل نشود ضاهدهیجان فروش و منفی های چند وقته مکرر خواهیم بود؟....

این نظر توسط علی جاودانی در تاریخ 1393/12/28 و 9:48 دقیقه ارسال شده است

با سلام و تبریک سال نو خدمت مهران جان و پوریای عزیز و دوست داشتنی
اگه میشه با توجه به پولبک دلار به محدوده کف کانال در حدودای 3350 به نظرتون سناریوی اول در تحلیل دلارتون به وقوع خواهد پیوست یا سناریوی دوم ؟
همچنان منتظر تحلیل بلند مدتی شما از دلار هستم و نیز انتظار یک تحلیل به عنوان عیدی از شماها و کیوان عزیز داریم .
تشکر
پاسخ : - در مورد تحلیل ختما .
- در مورد کیوان : کیوان فردی دلسوز ، آگاه و مطلع و با سابقه کاری چند دهه کار در بازار است ، کسانی که با او آشنائی دارند این گفته های بنده را تائید می کنند ، ضمن آنکه مهران و بنده از حضور او استفبال می کنیم ، بر خودم لازم دیدم که برای رعایت ادب پست قبلی را بگذارم . به این دقت کنید که ما دوستان تحلیلگر خبره ای در سراسر ایران داریم که در سایتهای مختلف مشعول کارند اما این دعوت رسمی را فقط از کیوان عزیز کردیم ، دیگر انتخاب با خود او است . / پوریا

این نظر توسط محمود در تاریخ 1393/12/27 و 20:33 دقیقه ارسال شده است

درود بر مهران عزیز و پویای گرامی

بدینوسیله مراتب تشکر و قدردانی خود را به پاس خدمات ارزشمند شما عزیزان در یکسال گذشته اعلام میدارم

پیشاپیش سال نو را به شما بزرگواران تبریک عرض نموده و برای شما و عزیزانتان بهترین ها را خواستارم

با تقدیم احترام-نقی زاده

این نظر توسط nikan در تاریخ 1393/12/27 و 16:38 دقیقه ارسال شده است

سلام و درود به جناب مهران و پوریای عزیز
یه سوال برا پیش اومده که ممنون میشم رفع ابهام بفرمایید
بنده حدود 11000 تا حق دقدم واتی برام تو پرتوفوی اعمال شده.
میخواستم بپرسم براساس افزایش سرمایه 200 درصدی و وضعیت فعلی سهام، فروش حق تقدم گزینه بهتری ست یا خرید و تبدیل به سهم. ممنون میشه مثل همیشه آموزشی باشه تا دوستان دیگر هم احیانا از پاسخ جامع شما بهره ببرند.
پاسخ : - واتی و شیران وابسته به هم هستن و آینده دار ، محصول شیران هم با وجودیکه در گروه پترو قرار دارد یک محصول خاص است و ممکن است اثر نوسانات مثبت " احتمالی " بازار روی آن بیشتر از سایرین مثلا اوره ساز یا متانول ساز و ... باشد .
- بستگی به استراتزی شما دارد ، می توانید در " قیمت مناسب " بفروشید که وقتی است که فاصله قیمت سهام عادی آن با قیمت تئوریک حق تقدم ( برای این سهم یک دوم آخرین قیمت پایانی با احتساب 200 درصد افزایش سزمایه منهای 100 تومان ) زیاد باشد .
یا تا طی مراحل اداری آن و تبدیلش به سهم که زمانبر خواهد بود ، صبر کنید . چون افزایش سرمایه از محل آورده بوده باید در مهلت مقرر که در گزارشات مالی مصوبات مجمع می توانید آن را ببینید به اندازه ارزش اسمی هر سهم به میزان 100 تومان به حساب شرکت واریز و فرمهای مربوطه را هم با هماهنگی امور سهام شرکت تکمیل و حضورا یا با فاکس به دست واحد سهام شرکت برسانید . / پوریا

این نظر توسط amir در تاریخ 1393/12/27 و 15:13 دقیقه ارسال شده است

سلام آقا مهران و آقا پوریای گرامی پیشاپیش سال نو را به شما تبریک عرض میکنم وتشکر میکنم از راهنمایتان و آموزش بی منت .از اینکه شما را بعنوان راهنما در این عرصه داریم سپساسگزاریم سال پر از موفقیت برای شما دو بزرگوار ارزومندم.

این نظر توسط Farbod در تاریخ 1393/12/27 و 10:05 دقیقه ارسال شده است

سلام
پالایشی ها با اینکه شفاف نیستن اما واقعا ارزش ندارن؟ ارزش گذاری یه پالایشگاه نفت چند برابر سهم های کوچکه؟
قبول دارم که سهم ها با قیمت بسیار پایین فروخته شدن اما این رانت و رانت خواری و فساد بوده و هست. الان هم یه سری میرن صف خرید تا فردا دوباره در صف فروش بفروشن! البته بعد از عید شاید مذاکرات مثبت بشه و سرمایه ها به بورس سرازیر بشه
...


پاسخ : فربد جان ضمن اینکه با جمله آخرت موافقم ، با عرض معذرت آن را حذف کردم .

من و مهران که در این آشفته بازار که هر از گرد راه رسیده ای به عنوان چارتیست و تحلیلگر کاسبی کرد و پول در آورد و عنوان استاد گرفت و همین مردم نادان دستش را هم بوسیدند ، یک ریال که از راه تحلیل در نیاوردیم هیچ ، بعضی وفتها فحش هم خوردیم !

برادر جان باید سعی کنیم در اینحا را نبندند ، متوجه شدی ان شاء ا ... ! دیگه واضح تر از این نمی تونم بنویسم . / پوریا

این نظر توسط رضایی در تاریخ 1393/12/27 و 9:00 دقیقه ارسال شده است

مهران جان سلام وقت بخیر
فکر کنم شپنا ارزش سرمایه گذاری با قیمت های جذاب فعلی رو داشته باشه

در ضمن از شما و پوریای گرامی که در یک سال گذشته نظرات ارزشمند خودتون رو در اختیار همگان قرار دادید تشکر می کنم
حقیقتش رو بخواهید در این دو سال خورده ای که با شما آشنا شدم به موضوع تکنیکال بسیار علاقمند شدم. و سعی دارم مطالعه ام رو در این زمینه بیشتر کنم.
با احترام امیدوارم سالی پر از خیر و شادی در انتظار شما و همه هموطنان عزیزم باشه
یا حق


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 500
 • کل نظرات : 7186
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 2484
 • آی پی امروز : 9
 • آی پی دیروز : 22
 • بازدید امروز : 77
 • باردید دیروز : 33
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 152
 • بازدید ماه : 1,462
 • بازدید سال : 8,806
 • بازدید کلی : 1,560,296
 • کدهای اختصاصی