close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
نگاهی به شاخص کل بر مبنای اندیکاتورها
loading...

تحلیل بازارهای مالی

  شاخص کل پس از ریزش از 76800 تا 65500 در بازه زمانی 20 آبان تا 21 دی، وارد یک فاز درجا زدن شده و با شیب ملایمی افت کرده. خوشبختانه در فاز درجا زدن شاخص و حرکت نزولی با شیب کم، گروهها و سهم هایی بوده اند که بازدهی 10 تا 20 درصدی داشته اند. اما در صورتی که شاخص کل بورس بخواهد موج صعودی را شروع کند نیازمند حرکت صعودی شرکتها و گروههای بزرگ بازار نیز هست. آنچه که این روزها وضعیت بورس را متاثر کرده بحث مناقشه هسته ای و توافق یا عدم توافق هست و به عقیده خیلی ها تا زمانی که موضوع هسته ای حل نشود،…

نگاهی به شاخص کل بر مبنای اندیکاتورها

 

شاخص کل پس از ریزش از 76800 تا 65500 در بازه زمانی 20 آبان تا 21 دی، وارد یک فاز درجا زدن شده و با شیب ملایمی افت کرده. خوشبختانه در فاز درجا زدن شاخص و حرکت نزولی با شیب کم، گروهها و سهم هایی بوده اند که بازدهی 10 تا 20 درصدی داشته اند. اما در صورتی که شاخص کل بورس بخواهد موج صعودی را شروع کند نیازمند حرکت صعودی شرکتها و گروههای بزرگ بازار نیز هست.

آنچه که این روزها وضعیت بورس را متاثر کرده بحث مناقشه هسته ای و توافق یا عدم توافق هست و به عقیده خیلی ها تا زمانی که موضوع هسته ای حل نشود، بورس روند صعودی اش را شروع نخواهد کرد.

به نظر من موضوع هسته ای بیشتر جنبه روانی روی بازار بورس دارد و تاثیر بنیادی مهمتر را بر بورس، نرخ سود بانکی دارد. باید توجه داشت که نرخ سود بانکی رابطه معکوس با نسبت P/E بازار دارد و هر چه نرخ سود بانکی بیشتر باشد، P/E بازار کمتر می شود. در این میان عدم کاهش نرخ سود بانکی توسط بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت _با وجود ادعای کاهش نرخ تورم به حدود 16 درصد_ کمی عجیب است و به نظر می رسد دولت از خروج نقدینگی از بانکها پیش از توافق هسته ای احتمالی، واهمه دارد و کاهش نرخ سود بانکی را به بعد از توافق احتمالی موکول کرده است.

با توجه به اینکه ما از نتیجه نهایی مذاکرات هسته ای باخبر نیستیم ناچاریم سراغ ابزار همیشگی خودمان یعنی چارت برویم.

ما روی شاخص کل بورس با دید بلند مدت تحلیلهایی هم از منظر الیوت و هم از نظر زمانی داریم که در آینده آنها را در وبلاگ قرار خواهیم داد ولی فعلاً می خواهیم نمودار شاخص کل از سال 88 به بعد _که معتقدیم بازار وارد موج 5 سیکل اصلی خود شده است_ را در تایم فریم هفتگی و در مقایسه با رفتار دو اندیکاتور مهم تحلیل، بررسی کنیم تا ببینیم صرف نظر از نتیجه مذاکرات، چه زمانی شاخص کل می تواند حرکت صعودی خود را شروع کند و شرایط شروع حرکت صعودی از نظر تکنیکی چیست. 

برای بهتر دیدن تصویر، روی آن کلیک کنید.

همانگونه که در تصویر فوق پیداست از سال 88، هر موقع اندیکاتورهای RSI و MFI موفق شده اند منطقه اشباع فوش خود (به ترتیب سطح 30 و 20) را در تایم فریم هفتکی به بالا بشکنند، بازار وارد یک فاز افزایش قیمت قوی شده است. همچنین مشاهده می کنید که در حال حاضر هر دو اندیکاتور در منطقه اشباع فروش خود قرار دارند. لذا شرط شروع یم روند صعودی قدرتمند خروج این اندیکاتور از منطقه اشباع فروش می باشد. حالا این خروج می تواند به دلیل توافق هسته ای یا کاهش نرخ سود بانکی یا هر دلیل دیگری باشد.

 

نگاهی به تایم روزانه

آنچه در تصویر پیداست بیانگر این است که شاخص پس از ریزش یاد شده در ابتدای این تحلیل، بدون اینکه ریزش را اصلاح کند، مجدداً به حرکت نزولی _البته با شیب بسیار کمتر_ در قالب یک کانال کوچک ادامه داده که بسیار شبیه به الگوی Ending Channel می باشد. برای هر حرکت صعودی لازم است که ابتدا کانال و یک قله مقاومتی به بالا شکسته شود. بعلاوه شیب حرکت صعودی نیز بسیار مهم است.  در یک سال گذشته، ریزشها با شیب تند و صعودعا با شیب کم انجام شده. برای تغییر جهت بازار باید یک صعود تند و تیز و سپس یک اصلاح کند اتفاق بیفتد.

لذا برای حرکت صعودی شاخص کل _صرفنظر از هر اتفاق سیاسی یا غیر سیاسی_ باید ابتدا شرایط ذکر شده در بالا، محقق شود.

 

تحلیل فوق نظر شخصی نویسنده بوده و مسئولیت هر تصمیمی بر عهده مخاطب می باشد.

 

درباره بورس ,
مهران تکنیکال بازدید : 1126 دوشنبه 18 اسفند 1393 زمان : 14:38 نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط Farbod در تاریخ 1394/1/14 و 15:56 دقیقه ارسال شده است

سلام خدمت دوستان گرامی جناب پوریا و مهران

خوب توافق طبق پیش بینی شما اتفاق افتاد. واقعا لذت بردم از وقتی گفتید توافق میشه و اما
الان که جمعه است دلار به 3100 رسیده که بنظرم خیلی خوشبینی بیش از حد باشه و ملت جو گیر باز هم ضرر میدهند. اما بورس به سمت مثبت میره ولی ایا ظرف این دوماه میتونه راه یکساله رو طی کنه یعنی همش مثبت و شاخص یه 20 هزارتا صعود کنه یا نه جو بورس فقط یکی و دوهفته است و بعد نزول داریم ورکود.
تحریم ها برداشته میشه اما خیلی پیجیدگی داره و بعیده طی یکی دو سال با فرض برداشته شدن تحریم اثراتی رواقصاد بگذاره. بانکی وخودرویی بیمه ای حمل و نقل و حتی نفتی صف خرید میشند ولی چقدر تداوم داره. منتظر تحلیل جدید شما در سال جدید هستیم.

این نظر توسط amir-mahmoudi در تاریخ 1393/12/24 و 9:15 دقیقه ارسال شده است

البته فعلا حرکت بر روی بانکی ها بازیه خطرناکیه،هرخبری که از مذاکرات درز کنه بلافاصله این گروه رو تحت تاثیر قرار میده.(صعود یا سقوط وحشتناک)

این نظر توسط علي يوسفيان در تاریخ 1393/12/23 و 20:29 دقیقه ارسال شده است

با احترام
پوریا خان
در یادداشت چند روز پیش بنده به موضوع چالش بر انگیز افزایش ایندکس دلار اشاره کردم
با این جمله {... و تاثیرات شدید و متفاوت ناشی ازافزایش نرخ دلار نسبت به دیگر ارز ها} بی شک همانطور که حضرتعالی نیز اشاره کردید افزایش ارزش ایندکس دلار میتوانست تاثیرات شدید ی بر قیمت ریال و همینطور تجارت خارجی داشته باشد ویا خواهد داشت .
در این مورد شاید دلیل عدم دریافت و پرداخت ها به دلار باشد یعنی واردات صادرات با دیگر ارزها و البته به نظر عجیب میرسد .احتمالا گشایشی در نقل انتقال ارز و کسری هزینه های قبلی در دور زدن تحریم ها اتفاق افتاده و دلیل دیگری مانند معاملات پایاپای کالا با کالا میتوانسته نقش موثری در خنثی کردن این مورد داشته باشد . یا باید بپذیریم دلار به ریال ریزش شدیدی داشته که این عامل اجازه بروز و ظهور ان را در افزایش قدرت ریال به صورت محسوس نداده است و یا انرا به تعویق انداخته است که پس باید منتظر عوامل بنیادی موثر در اینده باشیم که به هر حال فغلا مغفول مانده .اگر تاثیرات روند ایندکس دلار را بپذیریم که اتفاق افتاده مطلب مهم درصورت معکوس شدن روند ایندکس دلار و یا اصلاح روند طی شده است که در صورت تحقق باید انتظار باز پس گیری قدرت خرید ریال را داشته باشیم!
در این مورد عدم افزایش و کاهش شدید برخی اقلام کالای وارداتی را میتوان مد نظر قرار داد.
البته امروز دلار به 3220 تومان رسید و این ریزش شدید تر از انتظار برای یک اصلاح قیمت معمولی انهم در این شرایط میباشد و به طور حتم در صورت تثبیت قیمت زیر 3200 باید انرا تاثیر یا مقدمه تاثیر خروج های بزرگ از بازار ارز دانست که دلایلی محکم دارد .
در سال 91 و 92 ریزش ارزش دلار "شب عید" از 12 اسفند شروع شد و تا 26 اسفند ادامه داشت و در هردوسال فروردین بعد ریزش ها جبران شد .
به نظر این چند روز تا پایان سال و حتی روزهای اداری و غیر تعطیل عید در تایین قیمت اینده دلار موثر باشد .
امیدوارم شما تصحیح کنید.
پاسخ : دو نکته جالب در کامنت شما هست :
1 - اینکه عواملی باعث شده اند که نرخ برابری دلار/ریال برخلاف جهت بازار جهانی و اقتصادهای مشابه جرکت کند و اگر تاثیر آنها از میان برود مقداری این نرخ اصلاح و تعدیل به بالا پیدا خواهد کرد ، باید گفت این مورد از نظر بنیادی امکان وقوع داشته و دارد ، اما باید دید این عوامل چه بوده اند ، آنچه که من در متنهای اخیر اقتصاد دانان داحلی و تجلیلهای کلان آنها می بینم سردرگمی در برابر این وضعیت است ، یعنی فعلا عموم افراد عادی جامعه از دلایل وافعی بروز این وضعیت چیزی نمی دانند ، بنابراین فعلا دفیفا نمی دانیم عوامل بروز این وضعیت عجیب چه بوده اند که بتوانیم در مورد اینکه کی و چگونه این اصلاح اتفاق می افتد نظر بدهیم .
2 - در مورد فروردین سالهای مورد اشاره شما به پستهای قدیمی ما در آرشیو وبلاگ و مربوط به همان زمانها نگاه کنید ، در همه آنها بر مبنای تحلیل تکنیکال و چارت ما آینده را پیش بینی کرده بودیم ، اما وضعیت فعلی متفاوت است ، امروز همانطور که نوشته اید مرز مهم 3330 که مربوط به حد بسیار مهم 61.8 پراجکشن فیبو گامهای نوسانی شدید دلار در قله های اواخر سال 91 است به پائین شکست ، اگر دلار به بالای 3330 برنگردد ، وضعیت پیچیده تر می شود ، چون دلار به زیر خط حائل حمایتی/مقاومنی مهمی بر می گردد و به عبارت ساده روند میان مدتی آن نزولی خواهد شد که از نظر زمانی شامل فروردین هم خواهد بود .

از نظر بنیادی وضعیت عجیبی است که با واقعیت اقتصاد ما ( البته آنچه ما در جلوی پرده و نه پشت آن ! ) می بینیم خوانائی ندارد . / پوریا

این نظر توسط amir-mahmoudi در تاریخ 1393/12/23 و 16:34 دقیقه ارسال شده است

امروز حجم معاملات و رشد شاخص عالی بود. اما بنده هنوز پیگیر نظریه ماه های اخیر شما مبنی بر حرکت بازار در صورت حرکت بانکی هاست که امروز بانکی ها عالی بودند و پس از مدت ها صادرات هم کولاک کرد! همچنین در پاسخ قبلی شما به سوال بنده که آیا زمان وارد شدن به سهم های بزرگ هست، شما همچنان برروی سهم های کوچک نظر داشتید. آیا همچنان نظر قبلی پابرجاست.سپاس گزارم
پاسخ : بازار امروز شنبه بازاری هیجانی بود و نباید برای بررسی وضعیت بازار ملاک قرار بگیرد . با توجه به تسویه اعتباری و بسته شدن تسویه حقیقی عادی در سال 94 ، بازار فردا احتمالا منفی و یا راکد خواهد بود و انتظار موقعیتهای خوب برای شکار سهم می رود .
ضمنا روال بازار با ماههای قبل متفاوت است ، بانکی ها و خودورئی ها را که هر کسی دارد می بیند ، بروید دنبال سهمهائی که فعلا بیننده ندارد و بعدا شگفتی آفرین خواهد شد !
/ پوریا
خودرویی ها و بانکی ها هنوز وضعیت رنج دارند یا اینکه کمر بستند برای صعود؟؟؟ساختمانیهارو فعلا نوسانگیری کنیم یا آماده رشد هستند و نگهداری؟
پاسخ : در مورد خودرویی ها فعلا حرفیرندارم ولی گروه بانک به نظر من رشد خوب خواهند کرد و همونطور که گفتم لیدر بازار خواهند شد.
ضمنا با این ریزش امروز دلار احتمال داره فردا هم بازار بورس به شدت مثبت بشه (با وجود اینکه فردا آخرین فرصت فروش برای دریافت وجه در سال جاری است و احتمال عرضه بالاست)/ مهران

این نظر توسط آس و پاس در تاریخ 1393/12/23 و 13:47 دقیقه ارسال شده است

امروز حجم معاملات و رشد شاخص عالی بود. اما بنده هنوز پیگیر نظریه ماه های اخیر شما مبنی بر حرکت بازار در صورت حرکت بانکی هاست که امروز بانکی ها عالی بودند و پس از مدت ها صادرات هم کولاک کرد! همچنین در پاسخ قبلی شما به سوال بنده که آیا زمان وارد شدن به سهم های بزرگ هست، شما همچنان برروی سهم های کوچک نظر داشتید. آیا همچنان نظر قبلی پابرجاست.سپاس گزارم
پاسخ : بازار امروز شنبه بازاری هیجانی بود و نباید برای بررسی وضعیت بازار ملاک قرار بگیرد . با توجه به تسویه اعتباری و بسته شدن تسویه حقیقی عادی در سال 94 ، بازار فردا احتمالا منفی و یا راکد خواهد بود و انتظار موقعیتهای خوب برای شکار سهم می رود .
ضمنا روال بازار با ماههای قبل متفاوت است ، بانکی ها و خودورئی ها را که هر کسی دارد می بیند ، بروید دنبال سهمهائی که فعلا بیننده ندارد و بعدا شگفتی آفرین خواهد شد !
/ پوریا
پاسخ : حجم معامله بانکی ها را مقایسه کنید با حجم معامله پتروشیمیها در حال حاضر و در سال 92.
سال 92 گروه پتروپالایشی با حجم معامله بسیار بالا لیدر بازار بودند. به نظر من در سال 94 بانکها لیدر بازار خواهند بود و حجم معاملات این را نشون می ده

این نظر توسط Farbod در تاریخ 1393/12/22 و 17:43 دقیقه ارسال شده است

تحلیل و انالیز دلار جناب مهران حتی زمان قدیمی تر که روزانه یا هفتگی میزاشتن عالی بود. خیلی نوسان های خوبی میشد گرفت و بازار به راه بود.
اما بورس متفاوته و دستکاری زیاد داره. هنوز نشانه ای از صعود در بورس دیده نشده. این بی اعتمادی در صورت توافق هم با فاز هیجانی نمیتونه شاخص رو به 120 هزار برسونه. من حتی 90 هزار رو هم بعید میدونم. در صورت توافق شاخص تا مرز 80 هزار میره و باز ریزش ها شروع میشه متاسفانه. دلیلش هم تصمیمات بی تدبیر دولت تدبیر و امید و عدم برنامه برای اینده. نرخ سود بانکی تا چند وقت دیگه پایین میاد اما حجم سنگین سرمایه های جذب شذه در بانک میتونه هر بازاری رو زیر رو کنه
پاسخ : یک اتفاق مهم در ماههای اخیر در بازار ارز ایران و در سکوت افتاده است ؛ تا جائی که من در سایتهای تخصصی اقتصادی بررسی کردم فقط در دو جا اشاره به آن دیدم : یک معامله گر حرفه ای ارز و طلا در سایت تحلیل طلای وابسته به یک کارگزاری آتی سکه که ایشان هم عدد نداده بود و اشاره مبهمی بر مبنای درگیری ذهنی اش با این قضیه داشت و یک تحلیلگر بنیادی حرفه ای بورس ! همین . و حالا داستان چیست ؟! :

ایندکس دلار در ماههای اخیر 25 درصد افزایش ارزش داشته است ، این مورد بر روی در درجه اول اقتصادهای مبتنی بر نفت به دلیل کاهش ارزش نفت جهانی و همزمان قدرتمند تر شدن دلار اثر مخرب مضاعفی داشت ، از آخرین دژهائی که شکسته شد ، عیر از اقتصاد کشورهای حوزه یورو ، کشورهای خاورمیانه و روسیه و ... ، اقتصاد نفتی آذربایجان بود . بر مبنای تصمیم گیری بانک مرکزی آذربایجان در همین ماه اخیر در " یک روز " 33 درصد ، یعنی یک سوم ارزش منات که واحد پولی ارزشمندی است در برابر دلار کاهش یافت ، اما در ایران علی رغم افزایش قدرت جهانی دلار ، ارزش برابری ریال در برابر دلار به سمت قدرتمندتر شدن ریال حرکت کرده است ! در واقع الان از نظر ارزش ماهیت برابری و با احتساب افزایش ارزش ایندکس دلار ، مثل این است که نرخ برابری دلار/ریال به 2500 تومان رسیده است !!! کاملا بی سر و صدا ! به معنا و ماهیت آن و اتفاقات پشت پرده فکر کنید .

از نظر تکنیکال خصوصا در تایم فریم هفتگی حرکتهای بعدی برای دلار بسیار مهم است : اینکه 3330 نقش مقاومت را در آینده بازی کند و یا حمایت را دو سناریو متفاوت را پیش رو می گذارد ./ پوریا

این نظر توسط kh در تاریخ 1393/12/22 و 1:58 دقیقه ارسال شده است

سلام و عرض ادب و احترام خدمت آقا مهران و پوریای گرامی

تحلیل دلارتان از 2 ماه پیش( یعنی زمانی که دلار 3550 بود)برای 23 اسفند واقعاعالی بود همانند تحلیل دلار شهریورتان برای آذر ماه و دیگر تحلیلهایتان .من امروز دلار 3300 خریدم.
خواهشا ما را از تحلیلهای همیشه خوبتان بی نصیب نگذارید

با تشکر و آرزوی تندرستی برای شماعزیزان

این نظر توسط علي يوسفيان در تاریخ 1393/12/21 و 22:58 دقیقه ارسال شده است

با احترام
تحلیل دلار عالی بود و بخصوص دیدن کف مورد نظر در مقطع زمانی اخر سال که در گذشته کمتر سابقه داشته
ایا در صورت کف سازی و شروع روند صعودی بواسطه ورود خریدارن بزرگ به بازار که معمولا دارای اطلاعات بیش از دیگران میباشند میتوان به پیش تازی شاخص گروه های خاصی از بازار به عنوان تایید کنندگان روند تکیه کرد ؟
در این صورت چه گروه هایی پیش تر از همه روند جدید را شروع میکنند ؟ به عنوان مثال ساختمانی ها یا بانک ها ؟


پاسخ : برخلاف دور قبلی مذاکرات در پائیز که شخصا به انجام توافق معتقد نبودم ، این بار دقیقا برعکس معتقد هستم که شواهد نشاندهنده انجام توافق فاز اول یعنی توافق سیاسی است ، حتی بر مبنای بررسی و تحلیل بینامتنی از اخبار و اطلاعاتی که از طریق سایتهای خبری در دسترس عموم هست ، اعتقاد دارم کلیات طرح توافق برای طرفین مشخص است و آن را باید امری " انجام شده " دانست که صرفا سیر مراحل اداری آن بر مبنای اصول توافقات بین المللی باقیمانده است .
آنچه واضح است فرار سرمایه از بورس است که بر مبنای اندیکاتور MFI در تحلیل آخر ما مشخص است . اما بازار در نقطه ای است که سرمایه پارک شده تنها منتظر یک تلنگر برای ورود به بورس و استارت است .
در صورت صعودی شدن بازار دو فاز اساسی داریم :
1- فاز هیجان : در این فاز بازار به همه گروهها و سهمها البته به نسبت متفاوت نمره مثبت می دهد .
2 - فار آرامش : بازار در گروهها و سهمهای مستعد از خود پتانسیل رشد نشان می دهد و رشد گروههائی که در فاز اول نمره دادن به آنها بر مبنای هیجان بوده است ، متوقف می گردد و پس از یک اصلاح قیمتی و زمانی این بار گروههای مستعد رشد به حرکت ادامه می دهند .
من مبنا را انجام شدن توافق می گذارم و چارت نیز این پتانسیل بالقوه را به من نشان می دهد بر این مبنا گروههائی مانند : خودروئی ، بانکی ، ساختمانی ، بعضی از تجهیزاتی های خاص مثل فاذر ، سرمایه گذاری و بیمه ای پتانسیل رشد بیشتری دارند . بر مبنای روش کاری من گروه خودرو ( سهمهای بزرگ و نه سهمهای کوچک مثل قطعه سازها ) و گروه ساختمانی ، قدرت جذب نقدینگی سنگین مشابه بانکی ها البته با چابکی حرکتی بیشتری نسبت به بانکی ها را دارند .

هفته آینده را با دقت رصد کنید . در شرایط ویژه ای هستیم و باید بر مبنای ریسک پذیری و رای و نظر خودتان عمل کنید . اینها نظر شخصی بنده بود . / پوریا

این نظر توسط aliali در تاریخ 1393/12/21 و 14:08 دقیقه ارسال شده است

مهران و پوریا عزیز با سلام
مرسی از تحلیل زیبا و قشنگتان
محبت می کنید از اخابر یک تحلیل ارایه دهید ممنون

این نظر توسط hadi در تاریخ 1393/12/21 و 7:10 دقیقه ارسال شده است

سلام.
اول تبریک بابت به هدف خوردن تحلیل دلار.
اگر ممکن است تحلیل خودتان را در باره ادامه روند حرکت انس هم اعلام کنید.


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 500
 • کل نظرات : 7186
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 2484
 • آی پی امروز : 9
 • آی پی دیروز : 22
 • بازدید امروز : 36
 • باردید دیروز : 33
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 111
 • بازدید ماه : 1,421
 • بازدید سال : 8,765
 • بازدید کلی : 1,560,255
 • کدهای اختصاصی