close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
چالش های پیش رو
loading...

تحلیل بازارهای مالی

 چالش های پیش رو :  بازارهای داخلی همچنان در انتظار آینده اند . در بورس گاهی در صعودهای خاص در بعضی سهمها که در حال حاضر وضعیت بنیادی لازم را برای رشد قیمتی ندارد ، اما قیمت آن به دلایل اخبار توسعه های آتی و افزایش سودآوری آن در آینده در حال بالا رفتن است ، می گوئیم : " بازار در حال نمره مثبت دادن به آینده سهم است " ، اما اینکه این آینده تحقق واقعی پیدا کند یا نه محل تردید است و نیاز به گذشت زمان دارد . در ماههای اخیر توافق یا عدم توافق بر سر مناقشه هسته ای سایه سنگینی بر روی بازارهای…

چالش های پیش رو

 چالش های پیش رو :

 بازارهای داخلی همچنان در انتظار آینده اند . در بورس گاهی در صعودهای خاص در بعضی سهمها که در حال حاضر وضعیت بنیادی لازم را برای رشد قیمتی ندارد ، اما قیمت آن به دلایل اخبار توسعه های آتی و افزایش سودآوری آن در آینده در حال بالا رفتن است ، می گوئیم : " بازار در حال نمره مثبت دادن به آینده سهم است " ، اما اینکه این آینده تحقق واقعی پیدا کند یا نه محل تردید است و نیاز به گذشت زمان دارد . در ماههای اخیر توافق یا عدم توافق بر سر مناقشه هسته ای سایه سنگینی بر روی بازارهای داخل داشته است ، مطمئنا شوک آنی ناشی از هر نوع تصمیمی در این مورد چه به شکل مثبت و چه منفی بازار را دچار تلاطم خواهد کرد ، اما باید دید این تلاطم تا چه زمانی پایدار خواهد بود ، نگاهی به چالش های موجود و پیش روی اقتصادی مان داشته باشیم :

 1 – یارانه نقدی :

 مبلغ 45 هزار و 500 تومان یارانه نقدی به حساب حدود 74 میلیون و 500 هزار نفر واریز می شود که این رقم در مجموع 3 هزار و 389 میلیارد و 750 میلیون تومان می شود. ( مطابق خبر مندرج در سایت اقتصاد آنلاین به تاریخ 22 مرداد )

 آمار دقیقی از تعداد انصراف دهندگان از دریافت یارانه نقدی از مرداد ماه تاکنون وجود ندارد ، اما به نظر نمی رسد که تعداد قابل ملاحظه ای بوده باشد . تقریبا عدد فوق با وضعیت یارانه پرداختی در پایان اسفند ماه باید با تقریب بالائی مشابه باشد . حال عدد فوق را در 12 ماه سال ضرب کنید و میزان سالیانه آن را با میزان بسیاری از اقلام بودجه در حال مصوب شدن در مجلس مقایسه کنید ، با بودجه های عمرانی ، آموزشی ، مصارف بهداشتی ، مصارف فرهنگی ، مصارف پبشگیری از آسیب های اجتماعی ( اعتیاد ، فحشا و ... ) ، یا میزان آن را با کل مالیات دریافتی پیش بینی شده دولت برای دریافت در سال آتی و به جبران کسری بودجه شدید مقایسه کنید . نتیجه مطمئنا تکان دهنده است . حال بر مبنای اصل " هزینه – فایده " به آن نگاه کنید و فایده حاصل از این هزینه سرسام آور را بسنجید .

 2 – سود بانکی :

 پیش از یکی از سقوط های سنگین بورس امریکا وارن بافت میزان قابل ملاحظه ای از سهام های اصلی خود را فروخته و نقد کرده بود ، بعدها و پس از سقوط بازار شخصی از او پرسیده بود که بر مبنای چه پیش آگهی و تحلیلی اقدام به خروج از بازار قبل از ساقط شدن آن کرده بوده است ، بافت گفته بود بر مبنای ملاقات با یک واکسی ! روزی برای واکس زدن کفش هایم به یک واکسی مراجعه داشتم ، در حین واکس زدن مطابق معمول چنین وضعیتهائی واکسی برای اینکه وقت بگذرد و حرفی زده باشد شروع به تعریف از شرایط  مالی اش کرده و گفته بود که در حال جمع آوری و فروش تمامی دارائیهای محدود خود و تبدیل آنها به پول نقد است تا با آن سهام بخرد و سود کند ، چون " اکثر مشتری هایش برای او از وضعیت خوب بورس تعریف کرده اند و آن را سود ده دیده اند " ، وارن بافت گفته بود بعد از تمام شدن واکس زدن کفشهایم سریعا با کارگزارانم تماس گرفتم و آنها را مامور فروش حجم عمده سهام در مالکیت خودم در اسرع وقت کردم ، چون " بازاری که افراد غیرحرفه ای در آن وارد شوند و آن را خوب ببینند دیگر تا مدتی جای کار ندارد و ساقط خواهد شد . " 

 مسابقه سوددهی بانکها و جذب سپرده های مردم هنوز ادامه دارد ، هنوز مشخص نیست این سود از محل چه تجارت و سرمایه گذاری در تولید و خدمات و یا سود ارائه تسهیلات در وضعیت رکود این یک ساله بدست آمده است و خواهد آمد ، هنوز انتقاد مراجع اقتصادی از بنگاه داری بانکها و تصمیم بر خروج بانکها از این بنگاه داری در مسکن و بورس و ارز ادامه دارد و چاره را در پایان بنگاه داری و نقد کردن این نوع موجودی ها و افزایش سرمایه بانکها اعلام می کنند ، اما در عمل این وضعیت همچنان پایدار است .

 حال به حافظه خود مراجعه کنید ، در چند سایت اقتصادی ، خصوصا فرومها  جملات اینچنینی در ماههای اخیر دیده اید : سود بانکی عالی است ، " ریسک ندارد " ، ای کاش بجای سرمایه گذاری در بقیه بازارها پولم را در بانک گذاشته بودم ، راست راست راه می روم و سود می گیرم و خوش می گذرانم ! دیگه بانکها به آسانی اوراق سپرده گذاری به کسی نمی دن با رئیس فلان شعبه بانک بهمان آشنا بودیم که محبت کرد و این اوراق را به ما داد ، ووو ... .

 با صرفنظر از دنبای مجازی ،از چند نفر در دنیای واقعی با دارائی سرمایه ای چند میلیونی تا چند میلیاردی جملات مشابه شنیده اید ؟

 چه در زمان ابتدای این مسابقه در اسفند 92 و چه الان که در اسفند 93 هستیم میزان سود سپرده گذاری بانکی با میزان تورم اعلامی در آمارهای رسمی خوانائی نداشته و ندارد ، دقت کنید که هرچه جلوتر می رویم به طور پنهان و خزنده و بدون توجه مردم عادی میزان ریسک سپرده گذاری در بانکها بالا می رود .

 3 – نفت :

 در تحلیل های قبلی ما دیده اید که برای نفت کف تکنیکالی 44 دلار را دیده بودیم ، نفت دیگر به آسانی این کف را شکسته نخواهد دید و به فرض هر شکست احتمالی نیز ، زیر آن فرصت خرید خواهد بود و در بازه های زمانی کوتاه به بالا برخواهد گشت . اعتقاد شخصی من که در پست جداگانه ای تحلیل تکنیکال آن را نیز ارائه داده بودم این است که ما " کف نفت را در ماههای قبل دیدیم " و گذشت ، اما همچنان که در همان تحلیل هم اشاره داشته ام از نظر زمانی رشد قیمتی کند و بطئی و همراه با نوسانات شدید را خواهیم داشت و رشدهای طوفانی قبلی تا سالها احتمالا دیده نخواهد شد .

 وابستگی اقتصاد ما به نفت تردید ناپذیر است ، اما حجم تولید ما بر مبنای تحریم سالهای اخیر و مهمتر از آن عدم سرمایه گذاری لازم در بخش های نفت و گاز در دهه های اخیر بشدت آسیب دیده است . از سوی دیگر بازارهای هدف ما که مشتریان بالقوه و بالفعل نفت و گاز ما بوده اند محدود شده اند و برگشت به بازارجهانی با حجم سابق از این نظر نیز دشوار و زمانبر است . احیای صنعت نفت ایران در صورت پایان یافتن تحریم ها و یا کاهش شدت آنها به یک بازه زمانی بین 5 تا 10 ساله نیازمند است . در صورتی که منابع غنی نفت و گاز ایران را با هم و در مجموع در نظر بگیریم ، ایران و روسیه دو کشوردارای بالاترین منابع نفت و گاز در سراسر دنیا هستند . احیای صنعت نفت و گازایران به دلیل هزینه بسیار پائین استحصال حتی در قیمتهای پائین نفت جهانی  نیز به شرط داشتن برنامه ریزی درست تا سالها سودآور خواهد بود ، اما مسیر حرکتی باید به سمتی باشد که بجای خام فروشی ، فرآورده های پردازش شده تولید و به بازار جهانی عرضه شود که با توجه به کیفیت بالای نفت و گاز ایران طیف وسیعی از محصولات را می تواند در بر بگیرد و ارزش افزوده آن چندین برابر خام فروشی خواهد بود و میزان اشتغال زائی آن بحدی می تواند باشد که نیروی کار بالقوه داخل کشورهم کفاف تقاضای آن را ندهد .

 اما " نیاز به مدیریت و برنامه ریزی دلسوزانه، صرف زمان وهزینه اولیه دهها و شاید چند صد میلیارد دلاری دارد " .

 4 – آب :

 منابع آبی کشور ما که از نظر تاریخی یک کشور بیابانی و خشک است ، " در حال اتمام است " . اگر برنامه ریزی درستی برای آینده نداشته باشیم در دهه های آینده دچار مشکل حتی در تامین آب شرب خواهیم شد . در آینده ایران با توجه به وضعیت نیروی انسانی خود و ذخایر زیرزمینی و موقعیت استراتژیک جغرافیائی – سیاسی خود که برای قرنها حلقه اتصال اروپا به آسیا بوده است می تواند از راه صنعتی شدن و همچنین توریسم کشوری ثروتمند شود ، اما باید پذیرفت که دیگر نمی تواند و نباید به دنبال توسعه کشاورزی بجز در معدود استانهائی باشد . باید برای صنایع نابود کننده منابع آبی ( مانند ذوب آهن و فولاد مبارکه و ... ) سریعا برنامه های انتقال به حاشیه و یا مناطق با دسترسی اقتصادی مقرون به صرفه به منابع آبی خاص مانند خلیج فارس لحاظ شود و یا کلا آنها را تعطیل کرد . صنایع دیگر مانند در درجه اول نفت و گاز و ... می توانند ظرفیت اقتصادی آنها را از نظر اشتغالزائی و سودآوری تامین و جبران کنند . در هر صورت وضعیت منابع آب ما در وضعیت " هشدار " است .

 5 – جمعیت :

 جمعیت ایران بر مبنای آمارهای رسمی در حال " پیر شدن " است . میانگین رشد جمعیت به میزان قابل ملاحظه ای نسبت به دهه های قبل پائین آمده است و به موازات آن سقف سنی جمعیت بالا رفته است . یکی از نکاتی که هیچیک از دوستانی که برای من اطلاعاتی در مورد مسکن ارسال کرده بودند ، به آن اشاره نداشتند ، روند کاهشی جمعیت و کاهش جوانان و به همان نسبت میزان ازدواج و زاد و ولد است که تقاضای مسکن را در سالهای آینده کاهش خواهد داد . علاوه بر آن نیروی فعال آماده به کار نیز در دهه های آتی در صورت تداوم این وضعیت کاهش خواهد یافت و بر روی صنعت در دراز مدت موثر خواهد بود ، تداوم موج مهاجرت دهه های اخیر جمعیت فعال وجوان به خارج از کشور نیز بر این روند کاهشی تاثیر گذار خواهد بود . رشد بی رویه شهر نشینی و مهاجرت به شهرها در دهه های اخیر و تغییرات فرهنگی و معیشتی در بروز این روند بسیار موثر بوده است .     

 
  می بینید که بر خلاف تصوربسیاری از فعالان بازار مشکل اصلی ما توافق یا عدم توافق بر سر مناقشه هسته ای نیست و با اتمام شوک اقتصادی مثبت یا منفی حاصل از آن ، واقعیت ها پس از مدتی دوباره خود نمائی خواهند کرد . برای برونرفت از این شرایط سخت نیاز به ثبات اقتصادی و برنامه ریزی دلسوزانه و پیگیرانه درازمدت و اصولی و اراده و پشتکار و عزم ملی برای احیای اقتصاد خواهد بود . 

 به این دقت کنید که ما همچنان در حال رصد بازار و به دنبال یک موج صعودی دیگر در بورس هستیم ، در صورت بروز این موج که موج 5 سیکل آغاز شده از سال 88 خواهد بود ، اتمام آن در آینده مساوی اتمام یک ایمپالس چند ساله خواهد بود و بعد از آن وارد فاز کارکشن و اصلاح آن خواهیم شد که به تناسب مدت زمان ایمپالس آن طولانی خواهد بود . نکته مهمتر این است که این سیکل تمام کننده یک ایمپالس بزرگ آغاز شده از سال 72 است و اتمام آن برابر اتمام موج 5 سوپرسیکل بلند مدتی بورس تهران خواهد بود و ورود به یک فاز اصلاحی بزرگ و شدید . پس در صورت مشاهده موج صعودی پر قدرت از آن برای سود سازی استفاده کنید ، اما به آخرونهایت آن هم فکر کنید .

 

پوریا بازدید : 993 پنجشنبه 14 اسفند 1393 زمان : 11:6 نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط ervin در تاریخ 1393/12/21 و 8:32 دقیقه ارسال شده است

با سلام و درود به آقا پوریا و مهران عزیز
راجب بانکها و اتفاقی که براشون میافته اظهار نظر نکردین ،ما مشغول انجام یک پروژه بزرگ ساختمانی هستیم و چون بیم تمام شدن پولمون میرفت اونو در یک حساب با سود خوب گذاشتیم ،خواهش میکنم اگر توصیه و یا راهنمایی کارشناسانه ای دارین بفرمایین چون حاصل تمام عمر پدرم اونجاست
.......
در بحث مسکن کم لطفی فرمودین من خودم در قسمت نظرات اون پستتون بزرگترین چالش مسکن تغییر روند جمعیت و افراد با شرایط ازدواج از سال 91 نام بردم
پاسخ : در مورد بانکها به تجلیلهای یک سال قبل ما نگاه کنید ، دقیقا در بهمن و اسفند سال قبل تمایل به ایجاد رکود و جذب نقدینگی سرگردان را دیده بودیم ، رکود اتفاق افتاد و در جذب نقدیتگی سرگردان موفقیت حاصل نشد و جتی میزان آن بر مبنای آمارهای رسمی بیشتر هم شده است .
به این مورد در سایت اقتصاد آنلاین در خبرهای دیروز و امروز نگاه کنید :
http://www.eghtesadonline.com/fa/content/77808
در آن از قول یکی از مغاونین وزارت اقتصاد آمده است : روند فعلی نرخ سود سپرده‌های بانکی باعث فروپاشی اقتصاد کشور خواهد شد.

دیر یا زود " باید " این نرخ تعدیل و کاهش یابد . / پوریا

این نظر توسط Analyzer در تاریخ 1393/12/18 و 22:12 دقیقه ارسال شده است

قربان من که از اول بحث مشکلی با تحلیل شما نداشتم ،من فقط گفتم موج شماری الیوت ابزار مناسبی برای ترید نیست.وقتی که شه ازش پول درآورد یعنی مناسب نیست دیگه.بهتره بازار رو پله پله تحلیل و پیش بینی کنیم.ماجرایی که قرار هست چندسال دیگه تفاق بیوفته چند و چونش رو هنوز کسی نمیدونه.مارکت همیشه یک برگ جدید رو میکنه.عاقلانه هم هست که اگر توافق بشه و در هترین حالت حتی تحریم ها پلکانی برداشته بشه و سرمایه گذاری در اقتصاد انجام بشه بهرحال بعد از چندسال بورس حبابی میشه.خوب این دیگه الیوت نمیخواد و ابزارهای قوی و مطمئن تری هستند که به موقع اش به ما کمک کنند.بعد از هر رونقی بازار ریزش یکنه و به رکود میره و این از اصول بازاره.دیگه درکش نیاز به الیوت نداره.موج شماری الیوت چون یک احتمال ضعیفه و ما بهش های بیش از اندازه میدیم میتونه برامون ضرر هم داشته باشه.مثل همین رکود اخیر بورس که با امید واهی به موج شماری الیوت همه فکر میکردن بازار یک کم ریزش یکنه موج 5 رو شروع میکنه اما دیدم که بازار ریزش سنگین کرد و در همون موج 4 تموم شد و رفت...و این برای خیلی ها که به الیوت دل بسته بودند ضررهای سنگین داشت.ما تو این بازار میخوایم سود کنیم و دنبال تعصب و طرفداری از یک روش تکنیکال نیستیم که.وقتی یک ابزاری آمار خطاش این اندازه بالا باشه نمیشه روش حساب کرد.اضافه کنید این رو که الیوت مثل پازل هست که باید کامل بشه تا بشه روش تصمیم گرفت و اون موقعی هم که پازل الیوت کامل بشه دیگه بازار تموم شده و فرصت از دست رفته و دیگه الیوت فایده ای نداره.
پاسخ : روشهای متنوعی برای کار در بازار هست ، شما می توانید از روشی که به نظرتان درست و اصولی می آید استفاده کنید . / پوریا

این نظر توسط علي يوسفيان در تاریخ 1393/12/18 و 3:15 دقیقه ارسال شده است

با احترام
انچه در مورد اینده بازار سرمایه میتوان گفت محاسبه واکنش ها به سناریو های محتمل میباشد
به نظر میرسد جناب پوریا فرض را بر موفقیت مذاکرات هسته ای قرار داده وتشکیل صف های سنگین خرید را نیز بر پایه تحلیل رفتاری سهام داران محتمل میدانند زیرا طبق انچه خود ایشان به عنوان مشکلات و موانع اساسی پیش روی اقتصاد کشور لیست کرده اند به درستی نشان میدهد قطار توسعه و رشد اقتصادی زیرساخت های لازمه جهت حرکتی پرشتاب و روبه رشد را در اختیار ندارد . البته ایشان در انتها هشداربه اخر عاقبت کار نیز داده اند .
ممکن است این برداشت از تحلیل ایشان نادرست باشد که در این صورت از دانش اندک بنده ناشی میشود
به اعتقاد من نیز مذاکرات هسته ای تنها مشکل پیش روی بازارنیست ولی مهم ترین و موثر ترین بران میباشد .انچه باید در نظر داشت محاسبه میزان واکنش بازار سرمایه به امکان شکست یا پیروزی مذاکرات میباشد.
طبق فرمولی اماری دو حالت را میتوان بررسی کرد :
فرمول : ضزیب درصد احتمال توافق یا شکست ضربدر مقدار بازده مثبت یا منفی بازاردر شش ماه اینده
الف-احتمال توافق 60درصد ضرب در بازدهی بازار50 درصد

ب-احتمال شکست 40 درصد ضرب در ضریب بازده منفی 30 درصد (کاهش شاخص)

با این فرمول برای شش ماه آینده بورس الف ۳0 درصد احتمال سود دهی دارد و ب 12 درصد احتمال زیان دهی.
میتوان بر اساس فهم و برداشت از شرایط و میزان تاثیر گذاری انها ضریب بالا را افزایش یا کاهش داد . من فکر میکنم این شرایط پس از شش ماه تغییر خواهد کرد و بیشتر به سمت واقعیت خواهد رفت .شرایط اقتصادی در گذشته به شدت متاثر از قیمت نفت بوده به شکلی که میتوان با نگاهی گوتاه به نمودار نفت سیکل تکراری سه و شش ساله را درصعود و نزول قیمت ها دید و همین تاثیر را با اندکی فاصله در بازار های داخلی مانند بورس و مسکن و یا نرخ تورم مشاهده کرد .با توجه به کاهش قیمت نفت و احتمال ناچیز برای افزایش ان در اینده باید از این شاخص عبور کرد .
بی اعتمادی به بازار سرمایه کمبود نقدینگی موثر . سنگینی هزینه های تولید .افزایش شدید مالیات و تاثیرات شدید و متفاوت ناشی ازافزایش نرخ دلار نسبت به دیگر ارز ها در صادرات و واردات و ناتوانی سیستم در مهار نرخ سود و کسری نظام بانکی وهمچنین انباشته شدن نرخ تورم مهار شده با رکودتعمدی بزرگترین مشکلات اینده میباشند .
رها شدن از چرخه مخرب تاثیرات نفت بر اقتصاد و ایجاد نوعی انظباط و استقلال بودجه ای و ارام ارام باز شدن فضای سیاسی اقتصادی و ..از ظرفیت های اینده بعد از توافق هسته ای میباشند .
اما گزینه سومی وجود دارد که به نظر بنده بسیار بد و مخرب و نا امید کننده میباشد و ان ادامه یافتن شرایط موجود با فرض یک توافق بد و یا ادامه مذاکرات فرسایشی است. این حالت زمانی بیش از یک سال نیاز ندارد و برای به عقب پرتاب کردن کشور به میزان سی سال کافی است در این حالت با اطمینان میتوان گفت موج 5 صعودی بازار مورد نظر جناب پوریا تحقق نخواهد یافت و شرایط مورد اشاره جناب اقای Analyzer محتمل حواهد بود .


این نظر توسط maryam در تاریخ 1393/12/17 و 20:55 دقیقه ارسال شده است

باسلام
ببخشید برای یادگیری خودم سوال میکنم.
دوست گرامی فرمودن"اما این نقض میکنه شروع موج 5 شمارو. این دیگه موج 5 نیست یک روند هست. یک روند جدید"
Waves 1,3 and 5 are impulse waves because they move with the trend. Waves 2 and 4 are corrective waves because they move against this bigger trend. A basic impulse advance forms a 5-wave sequence.
موج 5بخشی از یک روند هست و شروع آن به نظر من چیزی را نقض نمیکنه. و ان روند جدید هم خودش متشکل از همین توالی موج هاست. اگر اشتباه میکنم لطفا بفرمایید.

پاسخ : نظر شما کاملا ، خصوصا در روندهای بلند مدتی که در اینجا هم منظور اصلی ما همان است ، دقیقا درست است . / پوریا

این نظر توسط amir-mahmoudi در تاریخ 1393/12/17 و 13:03 دقیقه ارسال شده است

غشصفا در این مدت یک ماهه حدودای ۱۰۰ درصدی نوسان داده.هنوز هم پر نوسان دیده میشه.نکته جالبش اینه که براحتی به کف میشینه و خیلی ساده تر مثبت تمام میشه.
رو این سهم آیا تحلیلی داشتید و اینکه درچه محدوده ای مناسب خرید هست؟
پاسخ : ما روی سهم غذائی کار نمی کنیم ، اما از یک چیز خوشحال شدم : آقای محمودی خودت را با 6 ماه قبل مقایسه کن ، ببین چقدر پیشرفت کردی ، قبلا با نامهای کاربری دیگری کامنت می گذاشتی ، اما IP و متنهای مثبت و منفی ای که برای ما می نوشتی همه مجفوظ است . موفق باشی . / پوریا

این نظر توسط keyvan در تاریخ 1393/12/17 و 11:36 دقیقه ارسال شده است

سلام و درود
ممنونم از مطالب بسیار زیبا و آموزنده شما دوست عزیزم.یادمه در مطالب ماهها قبل فرموده بودید از روی تکنیکال حتی می توان نتیجه مذاکرات را هم پیشبینی کرد و همچنین فرموده بودید تحلیل جدیدی از دلار مرقوم خواهید فرمود.اگر اشکالی نمی بینید ممنون می شوم جهت استفاده مجدد از مطالب گرانبهایتان یادداشتی در این زمینه مرقوم بفرمایید.سپاس و درود فراوان

این نظر توسط Analyzer در تاریخ 1393/12/17 و 2:35 دقیقه ارسال شده است

1. نه اصل نیست. ولی نشون میده که نمودار دست کم با پدر و مادره. یعنی تریدر میفهمه که چقدر نمودار قابل پیش بینیه و چقدر میشه رو تکنیکال سهم حساب کرد. مثلا معروفه که طلا تکنیکال ترین هست در دنیا.خوب آدم وقتی توجه میکنه میبینه واقعا تکنیکال طلا با تکنیکال دلار نیوزیلند خیلی فرق داره. دست کم تکنیکال وقتی میگه اینجا حمایته شما میدونید که قیمت باید کلنجار بره تا بتونه اینجا رو بشکنه اما همین نقطه ی حمایتی رو در دلار نیوزیلند میبینید که رئیس بانک مرکزی نیوزیلند هربار روی هر نقطه ی حمایتی قوی ای با یک سخنرانی مثل آدامس له اش میکنه.انگار نه انگار که اینجا حمایت بوده.هر چقدر تریدر شاخصه های تکنیکالی رو در یک نمودار بیشتر ببینه خوب معلومه که اون نمودار تحلیل پذیر تره .منظور من درباره ی نمودار بورس ایران هم به این شکله. خوب وقتی نمودار الاپلنگی باشه, من تریدر با ابزار تکنیکالی از کجا باید حقیقت رو بفهمم؟
البته اوضاع نمودار بورس اونقدرها هم بد نیست ولی اگر نمودار دوتکه نباشه و یا همش نقدی باشه یا همش بازده و نقدی باشه برای ما خیلی بهتره و خیــــــلی تحلیل پذیرتر میشه . توجه کنید که نمودار دوتکه در تایم ماهانه اندیکاتورها رو هم میریزه به هم
- سوال خوبیه. اگر منظور شما رو درست فهمیده باشم جواب من اینه که وقتی مارکت بولیش باشه بله! چون بازار ریتم و هارمونی میگیره. قیمت به حمایت ها واکنش سنگین نشون میده و پیووت ساخته میشه و احتمالا میشه اون ها رو به هم وصل کرد و رابطه براشون ساخت. ولی وقتی مثل الان تورم قوی نباشه که بازار رو هل بده بالا و بانک ها با سود بالا P/E بازار رو آوردند پایین میبینید که بازار رمقی نداره و سطوح حمایتی هم نقش هویج رو بازی میکنند و بازهم با نمودار لگاریتمی شاید بشه یک ربطی بین پیووت ها پیدا کرد ولی بازم بدردی نمیخوره.چون این ها تعیین کننده نیست و تورم و سود بانکی مهم ترن
- بله حدود خرداد و تیر 94 رو نشون میده
2. من به شما پیشنهاد میکنم چارت رو با تعدیل تورم بررسی کنید جواب سوالتون رو میگیرید شکلک) البته با دلار و نفت زیاد فرقی نداره ولی واضح تره
3. با شاخص لگاریتمی و فیبو پروجکشن میشد حدودش رو درآورد ولی دقیقش جواب شماره 2
4. اگر فیبو زمانی منظورتونه. مثل الیوته. درمارکت جهانی که 9بار نمیگیره 1 بار میگیره. ولی در بورس دیدم که آمارش یک کم بهتره. شمارش کندل ها ولی جواب میده. مثل داینامیک تریدر
5. من اینو حساب نکرده بودم الان حساب کردم جالب بود. 2تا نکته برام داشت که اگر جایی اشتباه میکنم خواهش میکنم تصحیحم کنید. اول اینکه بازار خرسی همیشه (تا الان) کمتر از بازار گاوی که قبلش بوده طول کشیده و دوم هم که خودتون اشاره کردید نسبت های زمانی مارکت گاوی به خرسی و خرسی به گاوی بود که همه تقریبا نزدیک درصدهای فیبو بود و خرسیشون هم
تقریبا ضریب مارکت گاویشون بود.جالب بود.با این حساب باید کم کم منتظر مارکت بولیش باشیم.خوب اینرو نمودار تعدیل شاخص به تورم هم میگه.نمودار لگاریتمی شاخص کل هم میگه.اعتقاد کارشناسان هم همینه که بعد از توافق بورس استارت میزنه.اما این نقض میکنه شروع موج 5 شمارو. این دیگه موج 5 نیست یک روند هست. یک روند جدید.
6. در بلند مدت نه نداره.
سپاس از شما
پاسخ : حالا منطقی تر به شاخص کل نگاه کرده اید و متوجه شده اید که بر مبنای اصولی بنده نظر داده ام ، همین شاخص کلی که گفته می شه قابل تحلیل نیست و حالا بر مبنای سوالات من دیدید که هست ، چون برخلاف اکثر تحلیلگران سایتهای ریز و درشت شما تحلیل می دانید . متنی که نوشته اید را خودتان در خلوت دوباره بخوانید و با دو متن قبلیتان مقایسه کنید . به این هم دقت کنید که ما عادت کرده ایم در متنهائی که می نویسیم وارد جزئیات نشویم چون اکثر مخاطبین ما یا کلا از تحلیل تکنیکال سر رشته ای ندارند و یا در این زمینه مبتدی هستند و متنهای فنی برای آنها خسته کننده و نامفهوم است .
2 - بر مبنای محذوراتی علی رغم آنکه برای دلار و شاخص کل ووو ... تحلیل آماده من و مهران داریم ، شرایط را برای ارائه آنها در فضای فعلی مناسب نمی بینیم ، چون سابقه برخوردهای خاص با متنهای فنی و چالش برانگیز داریم . اما متنهای شما باعث شد بنده در روزهای آینده تحلیلی از شاخص کل بگذارم ، در آن وضعیت الیوتی و زمانی را با فواصل دقیق هم از نظر زمانی و هم عددی خواهید دید .
3 - دو نکته تا زمان ارائه تحلیل :
- خوشحالم که متوجه شدید شاخص کل را خصوصا در تایم فریم های بالا " حتما " باید لگاریتمی دید .
- تورم در ایران جه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب تابع قیمت نفت بوده است و در مقاطع زمانی پیکهای بالائی و پائینی قیمت نفت ( هر دو ) شدت گرفته است ، به جداول عددی و محاسبات کتاب ارزنده دکتر سرزعیم یعنی " اقتصاد به زبان ساده " در این مورد مراجعه کنید .
موفق باشید . / پوریا

این نظر توسط Analyzer در تاریخ 1393/12/16 و 18:16 دقیقه ارسال شده است

قربان شما توجه به این هم بکنید که نمودار شاخص کل رو از سال 1371 تا 1387 با نمودار "قیمت" موج بندی میکنید و از سال 1387 تا الان رو با نمودار "بازده و قیمت"!

شما حتی اگر این نمودار رو لگاریتمی هم بکنید و بخواهید با یک خط روند تمام کف های شاخص رو از سال 1372 تا الان به هم وصل کنید نمیتونید چون میبینید که از سال 1387 تا الان بخاطر دستکاری فرمول شاخص کل اصلا سیکل شاخص به کل عوض شده!

شاخص بورسی که نشه با یک خط روند کف هاش رو به هم وصل کرد و تاثیر تورم رو درش نشه دید به نظر من دیگه موج شماری الیوتیش هم اعتبار نداره.

حالا اگر شاخص قیمت رو از سال 1387 تا الان بر روی پلت فرم منتشر کنند و برای تحلیل در دسترس قرار بگیره باز اون موقع یه چیزی.

هرچند موج شماری شاخص های بورسی بخاطر وجود تورم که کف و زیر شاخص رو میبنده کمکی به تریدرها نمیکنه و بیشتر داستان رو پیچیده میکنه و یک نمودار لگاریتمی و خط روند بهترین کمکه به تریدر و فقط نمودار "قیمت" میخواد.
پاسخ : بنده شخصا از این نوع متن ها و نظرات فنی و علمی استقبال می کنم ، چون باعث افزایش دانش دو جانبه همه ما می شود . جناب آنالایزر را هم حداقل 2 ، 3 سالی است که به واسطه سایتهای مشترکی که در آنها هر دو بوده ایم می شناسم ، بنابراین دوستانی که اینجا را جدی و برای کار در زمینه تکنیکال دنبال می کنند ، این دو نظر آخر ایشان را حتما دقیق بخوانند .

اما پاسخ دوست عزیزمان :
1 - من مواردی را در این دو نظر آخر شما می بینم که به من نشان می دهد شاخص کل را دقیق بررسی کرده اید ، مثلا این عبارت : " حتی اگر این نمودار رو " لگاریتمی " هم بکنید ... " ، حالا چند سوال :
- آیا در نمودارها حتما باید " همه " کف ها را به هم متصل شده داشت ؟
- آیا خطوط تبدیل سطح حمایتی/ مقاومتی هم همین حالت را دارند ؟
و آیا در نمودار شاخص کل خط تبدیل سطح خصوصا در تایم فریم ماهانه دیده می شود یا نه ؟
2 - سقوط 87 و استارت 88 ناشی از چه چیزی بوده ؟ آیا چارت را با لحاظ کردن correlation با نمودار نفت بررسی کرده اید ؟
3 - بر مبنای همین نمودار شاخص موجود محدوده سقف 89000 قابل پیش بینی بوده یا نه ؟
4 - به لحاظ کردن بعد زمان در حرکت نمودارها اعتقاد دارید یا نه ؟
5 -آیا نظم زمانی بر مبنای آنالیز زمانی فیبوناچی و مقادیر دقیق آن در پیووت های ماژور اصلی خصوصا در تایم فریم ماهانه از همان 72 تاکنون هست یا نه ؟ راه حل آسان این است که دوستان بدون استفاده از هر ابزار تحلیلی نرم افزاری و خیلی ساده با اندازه گیری زمانی فواصل پیووت های ماژور گامهای حرکتی را از نظر زمانی ببینند و بعد با گامهای قبل و بعد آنها ، مقادیر عددی را در فاز های صعود و اصلاح با یک تقسیم ساده مقایسه کنند ، پس از آن مقادیر بدست آمده را با اعداد فیبو ناچی مقایسه کنند ، نتیجه برای آنها مایه تعجب خواهد بود .
6 - دستکاری منحصر به بازه زمانی دی 92 تاکنون بوده است ، آیا این دستکاری ها قادر است حرکت بلندمدتی خصوصا در تایم فریم ماهانه به بالا را هم مخدوش کند و نمودار را کلا از نظر اعتبار آنالیز بلند مدتی بی اعتبار نماید ؟

پاسخ های شما می تواند در ادامه باعث نتیجه گیری بهتری برای هر دو ما شود . ممنون از نظرات خوب و مفیدتان . / پوریا

این نظر توسط amir در تاریخ 1393/12/15 و 23:53 دقیقه ارسال شده است

کاش این مطلب رو می شد به صورت آزاد برای بقیه هم میذاشتین. چون نگاه شما کلان بود و شاید به گوش سردمدارای مملکت برسه.
با تشکر

این نظر توسط جهان در تاریخ 1393/12/15 و 16:25 دقیقه ارسال شده است

سلام خسته نباشید.منظور شما از ریسک سرمایه گذاری در بانکها چیست؟ایا امکان دارد بانکهایی که سودهای بالا میدهند وضعیت مالی خوبی نداشته باشند و ورشکسته شوند؟ایا در این صورت بانک مرکزی که مجوز برای اینگونه بانکها داده جوابگو خواهد بود؟واقعا ادم مونده کجا سرمایه گذاری کنه مسکن رکود ورکود هم ادامه داره بورس با توجه به وضعیت اقتصادی و ابهام در اکثر صنایع اینده مبهم. کار وکاسبی رکود. وضعیت دلار نامشخص(البته با توجه به توافق یا عدم توافق)وضعیت سکه وطلا که رابطه مستقیمی با دلار وانس داره باز دارای ریسک.به نظر شما ایا جایی برای سرمایه گذاری باقی مانده؟واقعا ما کجا زندگی میکنیم هیچ اینده روشنی با این وضعیت برای کشور متصور نیستم.موردی که در مورد بانکها فرمودید کاملا صحیحه ولی ایا بانکها هم امکان دارد همانند بعضی از موسسات غیر قانونی که هم اکنون پاسخ گوی سپرده گذاران نیستند وپول یه عده افراد که باهزار زحمت به دست اورده بودن رو از دستشون کشیده انددچار شوند؟


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 500
 • کل نظرات : 7186
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 2484
 • آی پی امروز : 9
 • آی پی دیروز : 22
 • بازدید امروز : 66
 • باردید دیروز : 33
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 141
 • بازدید ماه : 1,451
 • بازدید سال : 8,795
 • بازدید کلی : 1,560,285
 • کدهای اختصاصی