close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
بررسی بلند مدتی طلای جهانی
loading...

تحلیل بازارهای مالی

 ( برای مشاهده دقیقتر نمودار روی آن کلیک کنید . )   در دهه 1930 میلادی اقتصاد امریکا که اقتصادی نوظهور در دنیای آن زمان بود و یک دوره شکوفائی را از اواخر قرن نوزدهم تا آنزمان سپری کرده بود ، با بحران اقتصادی ویرانگری روبرو شد که تمام ارکان اقتصادی و اجتماعی آن را برای چند سال تحت اثر مخرب خود قرار داد . مراجع اقتصادی ایالات متحده امریکا و در درجه اول فدرال رزرو پس از گذر از این دوران سخت از همان دهه 30 به دلایلی ارتباط مابین دلار و طلا را به عنوان پشتوانه ارز ملی قطع کردند و امریکا بر…

بررسی بلند مدتی طلای جهانی

 ( برای مشاهده دقیقتر نمودار روی آن کلیک کنید . )

  در دهه 1930 میلادی اقتصاد امریکا که اقتصادی نوظهور در دنیای آن زمان بود و یک دوره شکوفائی را از اواخر قرن نوزدهم تا آنزمان سپری کرده بود ، با بحران اقتصادی ویرانگری روبرو شد که تمام ارکان اقتصادی و اجتماعی آن را برای چند سال تحت اثر مخرب خود قرار داد . مراجع اقتصادی ایالات متحده امریکا و در درجه اول فدرال رزرو پس از گذر از این دوران سخت از همان دهه 30 به دلایلی ارتباط مابین دلار و طلا را به عنوان پشتوانه ارز ملی قطع کردند و امریکا بر خلاف بسیاری از کشورهای جهان ، دیگر به عنوان پشتوانه اقتصادی ( مثلا برای چاپ اسکناس ) به طلا وابسته نبود و سایر پارامترهای اقتصادی در اقتصاد "تولید-محور" امریکا در تعیین میزان قدرتمندی دلار در برابر سایر ارزهای جهانی تعیین کننده بوده اند ، این وضعیت تا زمان فعلی که در دهه دوم قرن 21 ام هستیم ادامه دارد .

  پس از عبور کامل اقتصاد امریکا از بحران دهه 30 در سالهای بعد و همچنین پس از گذر از سالهای جنگ جهانی دوم که برای کلیه اقتصادهای برتر جهان آن روز اثر مخرب داشت و ظهور این کشور به عنوان یک ابرقدرت جدید ، برای دهه ها دیگر در نمودار انس/دلار شاهد افت و خیزهای هیجانی نیستیم ، این روال با نوسانات با ارتفاع محدود تا سال 1970 ادامه دارد . از 1970 تا 1980 طلا در یک روند صعودی هیجانی و بیسابقه قرار می گیرد . اما بعدا برای چیزی حدود 20 سال این بار در روندی کاهشی ، راکد و فرساینده قرار می گیرد . مجددا در 2001 روندی مشابه صعود هیجانی قبلی ظاهر می شود و تا 2011 این صعود ادامه می یابد . در این میان چند نکته قابل توجه است :

  1 – توجه به نمودار زیر نشان می دهد که در هر دو مورد بازه زمانی وقوع روند صعودی هیجانی حدود 10 سال بطول انجامیده است .

4

 2 - بررسی نمودار طلا در حالت تعدیل شده با تورم ( inflation-adjusted ) نشانگر مورد جالب مشابهت " ارزش " هر دو گام صعودی در دهه های اخیر است :

1

 در این نمودار دقیقا مشخص است که علاوه بر مشابهت بازه زمانی روند صعودی در هر دو حالت ، میزان رشد قیمت بر مبنای تورم موجود در بازار دلار و با احتساب قدرت خرید دلار ، به نحو عجیبی مشابهت داشته و در صعود دوم نیز از نظر ارزش واقعی انس طلا ، قیمت تا حد نزدیک پیک قیمتی صعود قبلی رشد کرده و مجددا مشابه حالت قبل پس از رسیدن به محدوده پیک قبلی روند صعودی متوقف شده و وارد روند نزولی شده است . مشاهده می شود که با تقریب مناسبی گامهای حرکتی صعودی در هر دو حالت هم از نظر زمانی و هم از نظر ارزشی مشابه بوده است ، در واقع از نظر " ارزش ذاتی طلا "  بر مبنای قدرت خرید دلار و نرخ تورم ، طلا بعد از موج صغودی اول برای چیزی حدود 20 سال این بار در روندی کاهشی و فرساینده ، کل راه رفته در بازه زمانی 10 ساله صعود اول را به طور معکوس طی کرده و قیمت انس از نظر " ارزش دلار " دوباره تقریبا در نزدیکی قیمت استارت موج صعودی قبلی خود قرار گرفته است .

 
 3 – حال به نمودار زیر که نمودار تلفیقی طلا و نفت است ، دقت کنید :

2

در این نمودار می بینیم که گامهای حرکتی نفت و طلا در بلند مدت با یکدیگر همخوانی دارد . روند صعودی و پیک اول قیمتی نفت نیز بطور مشابه در همان بازه زمانی دهه 70 میلادی اتفاق افتاده است . در دهه 70 میلادی قیمت نفت به ناگهان بالا رفت و وابستگی کشورهای صنعتی که به جز ژاپن بقیه همگی شامل کشورهای غربی بودند به نفت و خاورمیانه به عنوان منبع اصلی استخراج آن ، باعث شد که شوک اقتصادی شدیدی به این کشورها وارد شود . یکی از مواردی که برای آنها مشکل آفرین شد این بود که علی رغم آنکه در محاسبات آنها عمده کشورهای خاورمیانه با لیدری ایران به عنوان کشورهای دوست و اعضای اردوگاه غرب در جهان دو قطبی آن زمان به شمار می رفتند ، عملا این کشورها در زمان مواجهه غرب با بحران اقتصادی ناشی از افزایش بهای نفت به آسانی به پائین آوردن قیمت رضایت ندادند و درآمد سرسام آور حاصل از افزایش قیمت نفت و منافع ملی خود را به این دوستی ترجیح دادند و خود به واسطه اوپک که در آن زمان بسیار قدرتمند بود ، به افزایش هیجانی قیمت نفت دامن زدند .

  محدوده های پیک های قیمتی را با فلش قرمز رنگ مشخص کرده ام ، در پیک دوم قیمتی ارز و طلا در انتهای دهه اول قرن 21 ام نیز همخوانی حرکتی طلا و نفت تا حد زیادی حفظ شده است ، اما در این سه دهه فاصله چند اتفاق مهم افتاده است : تک قطبی شدن نظم سیاسی جهانی ؛ افزایش میزان ذخیره سازی نفت در کشورهای صنعتی ؛ حرکت ایالات متحده به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان به سمت کاهش وابستگی به نفت خاورمیانه و نگاه به داخل برای توسعه تولید نفت از طریق منابع داخلی که این بار مقابله با شرایط مشابه دهه 70 را برای آنها راحتتر کرد ؛ ظهور اقتصادهای بزرگ جدید مانند هند و چین که در عین آنکه عوارض جهان سومی بودن را هنوز دارند اما به جهت رشد اقتصادی سرسام آور ، تامین نفت به فراخور نیاز واحدهای صنعتی تولیدی و همچنین صنعت حمل و نقل وسیع آنها ، برای آنها حیاتی است و از این نظر وضعیتی مشابه وضعیت کشورهای غربی در دهه های قبل را دارند ؛ وجود بازار طلای پر رونق و پر تقاضا در همین اقتصاد های نوظهور ؛ ظاهر شدن بازار جدید یورو که بر خلاف بازار دلار در آن وابستگی به وضعیت جهانی طلا جزو پارامترهای اقتصادی مهم است و ... . این موارد باعث شده است که گامهای حرکتی طلا و نفت در پیک دوم در مواردی با تاخیر فاز زمانی نسبت به یکدیگر اتفاق بیافتد ، اما در مجموع هنوز این همخوانی تا حد زیادی وجود دارد .

  یک نکته مهم اینجا است که در هر دو حالت صعود قیمتی نفت ، ایران به عنوان یکی از منابع اصلی نفت و گاز جهانی ، بهره اقتصادی چندانی در جهت بهبود زیر ساختهای افتصادی خود از این درآمد سرشار نبرد و در هر دو مورد فرصتهائی که هر بار پس از سالهای متمادی بدست می آیند ، از دست رفت .

 
 4 – حال به نمودار تلفیقی شاخص دلار ( dollar index ) و طلا نگاه کنیم :

5

 می بینیم که دقیقا گامهای حرکتی و افت و خیزهای شاخص دلار و طلا با یکدیگر قرینه بوده و بطور معکوس همگام با هم در حال حرکت هستند . نکته جالب این است که در حال نزدیک شدن به تقاطع این دو با یکدیگر هستیم و سابقه تاریخی روند حرکتی این دو نشان می دهد که نقاطع ها نقاط عطف حرکتی بوده اند و مدت حرکت تا رسیدن به تفاطع مجدد زمانبر بوده است .

 

  5 – حال در تایم فریم هفتگی بلند مدت به نمودار طلای جهانی نگاه کنیم :

3

 

 این نمودار بازه زمانی دوره رونق 10 ساله و ادامه آن تا امروز را شامل می شود :

 -     -        خط روند سبز رنگ خصوصیات یک خط روند کلاسیک را بطور کامل داراست و دقیقا تبدیل سطح حمایتی به مقاومتی در آن رخ داده است . می بینیم که پس از شکست آن به پائین قیمت در هر بار لمس و تاچ آن از نفوذ به بالای آن عاجز بوده است . نکته دیگر این است که قیمت در روند ماههای اخیر دائما هر بار سقفی پائینتر از سقف قبل ساخته و تائیدیه روند نزولی کاملا مشخص  است .

  -      سطح حمایتی 1180 تاکنون از افت قیمت طلای جهانی در هر بار تاچ آن ممانعت کرده است ، می بینیم که این سطح دارای یک سابقه تاریخی بعنوان      نقطه مقاومتی و بعد حمایتی در دوره رونق و صعود انس در سالهای قبل نیز بوده است .

  -        خط روند آبی رنگ نشانگر یک خط روند محکم در دوره صعود سالهای اخیر بوده است و می بینیم که در ماههای اخیر این خط به پائین شکسته شده .

 

 روشن است که طلای جهانی برای صعود در زمان حاضر نیازمند عبور از دو خط آبی و سبز است . در صورتی که طلا از بازگشت مجدد به بالای خط آبی رنگ در تاچ مجدد آن در روزهای آینده عاجز بماند به معنای آن است که پول بک خود را کامل کرده و همزمان اگر به راس مثلث حاصل از خطوط سبز و قرمز نزدیکتر شود و خط حمایتی 1180 نیز به پائین شکسته شود ، دوره ای از نزول انس ظاهر خواهد شد که به احتمال بالا تقاطع شاخص دلار و طلا در نمودار بند 4 بالا را نیز در آن شاهد خواهیم بود و پس از آن انس به آسانی دیگر نخواهد توانست به فاز صعودی باز گردد و در حالت خوشبینانه ممکن است وارد یک باند فلت و رنج شود .

  وضعیت طلا در بازار جهانی از نقطه نظر سرمایه گذاری صرف ( خرید و نگهداری ) چشم انداز پر ریسکی را در بلند مدت نشان می دهد، اما برای معامله گران ( traders ) وضعیت بسیار مطلوب و سودآوری را با وجود ریسک بالا به دلیل امکان مشاهده نوسانات هیجانی و به شرط انتخاب پوزیشن های درست خرید و فروش و استفاده مناسب از نوسانات قیمت را در پیش رو داریم .

  از نظر تحلیل زمانی احتمالا این نوع نوسانات در طلای جهانی حداقل تا بازه زمانی 2.5 الی 3.5 سال آینده ادامه خواهد داشت و احتمال تغییر روند کامل و بازگشت کامل به فاز صعودی قبل از این بازه زمانی کم است ، علاوه بر آن سابقه تاریخی حرکتی نمودار طلا نشان می دهد که پس از صعودهای هیجانی ، آن هم در بازه زمانی چند ساله ، بازگشت به فاز صعودی زمانبر بوده و دوره های فرسایشی بلند مدتی را قبل از آن شاهد بوده ایم .

 

 در بازار داخلی ( نقدی و آتی ) نوسانات قیمت علاوه بر تاثیر پذیری از نوسانات قیمت طلای جهانی ، از نوسانات قیمت ارز ( مشخصا دلار ) در بازار داخلی نیز تاثیر می پذیرد . این نوسانات در بازه زمانی نیمه سال 1390 تاکنون هیجانی تر بوده است و در بازه های زمانی طولانی ( مشخصا از نیمه 90 تا بهمن 91 ) برخلاف موج نزولی حرکتی طلای جهانی به جهت افزایش نرخ برابری دلار/ریال و کاهش ارزش ریال حرکت کرده است . بررسی بلند مدتی و تلفیقی وضعیت حرکتی طلای جهانی و ایندکس دلار و همزمان طلا و ارز داخل و قیاس بازه های زمانی بلند مدتی در دو بازار موضوع تحلیل دیگری خواهد بود که می تواند راهگشای حرکت در بازار موجود باشد . 
 

 منبع برای نمودارهای بلند مدتی سایت http://www.macrotrends.net بوده است .)

 

  

پوریا بازدید : 658 جمعه 25 مهر 1393 زمان : 22:9 نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط nazanin در تاریخ 1393/8/9 و 20:41 دقیقه ارسال شده است

شکلکشکلکشکلک تقدیم به شما عزیزان

این نظر توسط reza در تاریخ 1393/8/8 و 23:24 دقیقه ارسال شده است

سلام و با سپاس از وقتی که میگذارید
تحلیل طلا را خواندم و بسیار استفاده کردم
برایتان امکان دارد یک تحلیل بلند مدت از چارت یورو/دلار بگذارید؟
با سپاس مجدد

این نظر توسط nazanin در تاریخ 1393/8/1 و 18:53 دقیقه ارسال شده است

salam

تحلیل زیبایی که زحمت کشیدید و برامون نوشتید را خواندم .سپاسگزارم

و انتهای نوشته تون نوشتید در ایران تحلیل اونس طلا فرق میکند .
1- ایرانی ها سکه طلا هدیه میدهند
2- مهریه زن هاست
3- در ایران همه اجناس صعودی است
4- در ایران سکه رو به جای ریال عادت دارند نگه دارند . داد و ستدش راحته

پس در ایران سکه رو به رشد است . چون همه چی صعودی است .
نظر شما چیست؟
پاسخ : سکه یه زمانی از 1500 هم بالا زد. الان مدتها از اون زمان گذشته و سکه 935 هست. چطوری میشه گفت در ایران همه اجناس صعودی است؟
پاسخ : در اینجا وضعیت ارز و طلا ارتباط مستقیم با یکدیگر دارند ، اگر بهای ارز با ثبات قیمتی همراه باشد ، وضعیت طلای داخل تابع بازار جهانی است ، اما اگر بهای ارز ( مشخصا دلار و تا حدی درهم ) با تلاطم و نوسانات همراه باشد ، وضعیت طلای داخل ممکن است با وضعیت بازار جهانی متفاوت باشد . / پوریا

این نظر توسط Analyzer در تاریخ 1393/7/30 و 18:50 دقیقه ارسال شده است

واقعا خسته نباشید.
این یک پست عادی نبود.
عالی بود!
تحلیل شما با خبرهای افزایش نرخ بهره ی آمریکاهم جور در میاد.
نرخ بهره اگر زیاد بشه که قراره بشه مثل یک پُتک روی سر اونس پایین میاد.

خسته نباشید گرم در این روزهای رو به سرد پاییزی براتون دارم

موفق باشید

این نظر توسط آرش کمانگیر در تاریخ 1393/7/27 و 1:37 دقیقه ارسال شده است

ممنون از تحلیلی به این جامعی. خدا قوت

این نظر توسط ali fomani در تاریخ 1393/7/26 و 20:02 دقیقه ارسال شده است

با سلام
لطف کنید یه تحلیل بلندمدت برای بورس ایران هم بنویسید

این نظر توسط mehni در تاریخ 1393/7/26 و 18:50 دقیقه ارسال شده است

مهران و پوریای عزیز
مدتها قبل در این سایت از امکان شکسته شدن 1180 گفتم اما یکی از شما دو بزرگوار فرمودید که چون باتوم دبل در 1180 داشته پس این کف شکسته نخواهد شد از طرفی در حال حاضر شاهد الگوی کف سه قلو هستیم که به نظر من بازی و فریب انس است و احتمالا باید خود را در بلند مدت برای انس زیر 1000 دلار اماده کنیم نظر شما چیست
پاسخ : ما هیچ وقت نگفتیم 1180 به پایین نخواهد شکست چون دو قلوی کف داره. ممکنه ما بگیم احتمال فلان اتفاق بیشتره ولی هیچ وقت در هیچ چیز و از جمله بازارهای مالی ، قطعیتی وجود نداره.
ببینید ما باید بر اساس شواهد جلو بریم. الان این چیزی که تشکیل شده، سه قلوی کف هست یا الگوی مثلث با هدف 930 ؟
کار ما این نیست که پیش گویی کنیم که مثلث به پایین می شکنه یا بالا. تا وقتی قیمت در این مثلث قرار داره ما با تحلیل کوتاه مدت رفتارش را تحلیل می کنیم تا اینکه از یک طرف بشکنه. اگر به پایین شکست، دنبال تارگت 930 می ریم. اگر هم به بالا شکست دنبال تارگتهای سه قلو می ریم.
الان شما می تونید با قطعیت بگید 1180 به پایین خواهد شکست؟
تحلیلگر تکنیکال و تریدر نیازی به این قطعیت و پیش گویی نداره.
(مهران)
پاسخ : شما احتمالا در بازار جهانی کار می کنید و اگر اینطور باشد حرف ما را بهتر از فعالان بازار داخلی متوجه می شوید : یک تریدر حرفه ای ( یعنی تحلیلگر و معامله گر خبره هر دو توامان ) احتمالات روندهای بلند مدتی را بررسی دقیق می کتد و بعد بر اساس دیدگاه بلند مدت پوزیشن های کوتاه مدتی می گیرد . مثلا خود من بازار bearish میان مدت و بلند مدت ( نزولی شدید ) را بیشتر می پسندم چون راحتتر می شود در بازه های کوتاه مدت ( حتی در بازار آتی داخلی ) پوزیشن فروش مطمئن گرفت و یا از نوسانات هیجانی که حتما در این شرایط دیده می شود با پوزیشن های خرید و فروش درست سود گرفت ، این حسن بازار جهانی است که به ما قدرت مانور در هر دو جهت نزول و صعود را در کوتاه مدت می دهد که بلند مدت کاران صرف این امتیاز را ندارند و فقط در صعودها معمولا سود می گیرند ، پس می بینید که با این شرایط اصولا نیازی به قطعیت نیست . ایراد بورس ایران هم همین است که فقط در صعود می شود از آن سود گرفت و سازوکار یک بازار واقعی را ندارد چون بازار future برخلاف بورسهای اصلی دنیا هنوز بطور کامل ندارد ، برای همین است که همه در بورس ایران توصیه به سهامداری تا ابد می کنند که اگر یک تریدر حرفه ای خارجی با این بازار روبرو شود ؛ برایش عجیب خواهد بود . / پوریا

این نظر توسط alinagoo در تاریخ 1393/7/26 و 18:35 دقیقه ارسال شده است

سلام
لطف میکنید نمودار ثفارس رو در تایم هفتگی تحلیل کنید. ممنونم

این نظر توسط amir در تاریخ 1393/7/26 و 18:03 دقیقه ارسال شده است

سلام آقایان پوریا ومهران گرامی
لطفا در صورت امکان با پاسخ سوال بنده از ذکات دانشتان بی نصیبمان نگذارید:
آیا گکاز در تایم ماهیانه موج3 میباشد ؟ موج 3 ای که تا پایان عمرش خیلی زمان لازم دارد (یعنی یاید رشد زیادی بنماید با توجه به اینکه موج 3 موج بزرگی میباشد نسبت به موج یک) با تشکر فراوان

این نظر توسط MARYAM در تاریخ 1393/7/26 و 9:34 دقیقه ارسال شده است

با سلام
تحلیل شما بسیار عالیه. شروع هفته جدید با یک تحلیل بسیار دقیق.
سپاسگزارشکلک


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 500
 • کل نظرات : 7186
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 2484
 • آی پی امروز : 9
 • آی پی دیروز : 22
 • بازدید امروز : 73
 • باردید دیروز : 33
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 148
 • بازدید ماه : 1,458
 • بازدید سال : 8,802
 • بازدید کلی : 1,560,292
 • کدهای اختصاصی