close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
بررسی وضعیت نمودار دلار / ریال
loading...

تحلیل بازارهای مالی

  ( برای مشاهده دقیقتر هر نمودار بر روی آن کلیک کنید . )   الف – تایم فریم هفتگی : بررسی نمودار در این تایم فریم نکات جالبی را به ما نشان می دهد :   1     1 - یکی از پارامترهای اصلی وجود ثبات در یک اقتصاد ، ثبات در نرخ برابری ارز ملی آن با ارزهای معبتر بین المللی است . در چنین شرایطی نمودار قیمت نوسانات با ارتفاع محدود و معقول را در یک بازه زمانی طولانی به ما نشان می دهد . این نوع نوسانات در شرایطی که حاصل چرخه عرضه و تقاضای واقعی باشد نشانگر ثبات اقتصادی…

بررسی وضعیت نمودار دلار / ریال

 

( برای مشاهده دقیقتر هر نمودار بر روی آن کلیک کنید . )

 

الف – تایم فریم هفتگی :

دلار هفتگی

بررسی نمودار در این تایم فریم نکات جالبی را به ما نشان می دهد :

 

1     1 - یکی از پارامترهای اصلی وجود ثبات در یک اقتصاد ، ثبات در نرخ برابری ارز ملی آن با ارزهای معبتر بین المللی است . در چنین شرایطی نمودار قیمت نوسانات با ارتفاع محدود و معقول را در یک بازه زمانی طولانی به ما نشان می دهد . این نوع نوسانات در شرایطی که حاصل چرخه عرضه و تقاضای واقعی باشد نشانگر ثبات اقتصادی است که میزان پیش بینی پذیری آینده بازار کسب و کار را بالا برده و امکان برنامه ریزی برای سرمایه گذاری و توسعه فعالیتهای مثبت اقتصادی مانند تولید را بالا می برد .

 

2     2 - باندهای فلت که با مستطیل های قهوه ای رنگ مشخص کرده ام نشاندهنده بازه های زمانی ای است که شرایط ثبات فوق " به ظاهر " در بازار ریال مشاهده می شده است . در تعیین نرخ برابری دو ارز پارامترهای اقتصادی متعددی دخیل هستند ، مهمترین این پارامترها میزان تورم در دو بازار مبدا و هدف است . در بازه های زمانی چند ساله قبل از نیمه سال 1390 در عین آنکه در دوره های زمانی طولانی شاهد ثبات در نرخ ارز و ثبات در نرخ تورم در بازار هدف بعنی بازار دلار هستیم ، اما در بازار ریال با تورم بالا ی دو رقمی برای سالهای متمادی روبرو هستیم ، از نظر بنیادی این حالت نشانگر آن است که عرضه ارز در بازار ریال پائینتر از قیمت واقعی آن انجام می شده است و تابع شرایط چرخه عرضه و تقاضا و واقعیات اقتصادی نبوده است . این امر باعث تشدید خروج ارز به دلیل سود آوری واردات می شده و در سمت مقابل میزان رونق تولید را کاهش می داده است و دلیل اصلی آن عدم امکان رقابت تولید کننده داخلی که با شرایط واقعی فعالیت می کرده است با کالاهای وارداتی تولید شده توسط تولید کننده خارجی ( مثلا چینی ، کره ای یا ... ) که با ارز ارزانتر از قیمت واقعی وارد می شده است ، بوده است . این سالها سالهائی است که اقتصاد ایران کلا از حالت تولید محور وارد فاز تجارت محور می شود و این روند تا زمان حال هنوز ادامه دارد .

 

3     3 - به دلیل مشکلات آتی بوحود آمده در ورود ارز کافی به اقتصاد بازار ریال ، این ثبات مصنوعی ادامه نمی یابد . به خط سبز رنگ که با فلش مشخص شده و از نظر تکنیکال شرایط تبدیل سطح کلاسیک مقاومتی به حمایتی را نشان میدهد دقت کنید ، به روشنی در مرداد 1390 آغاز یک روند صعودی را شاهد هستیم که دقیقا یک سیکل 5 موجی را بطور کلاسیک طی می کند و از مرداد 1390 تا بهمن 1392 بطول می انجامد .بعدا شاهد تغییر فاز روند و ورود به یک روند نزولی البته با نوساناتی هستیم . این روند برای ماهها بطول می انجامد ، اما نکته اساسی و عجیب اینجا است که دقیقا با تقریب بسیار نزدیکی در مرز زمانی 0.62 فیبوناچی این روند نزولی متوقف می گردد ، این مورد در نمودار بعدی که شامل تایم فریم روزانه است مشخص تر است . مقادیری که بصورت nT نمایش یافته است نشانگر تعداد هفته هائی است که هر موج را شامل شده است .

 

5     4 - به خط روند آبی رنگ نگاه کنید که در ماههای اخیر به بالا شکسته شده و دیگر شاهد بازگشت قیمت به محدوده زیر آن نیستیم و با پول بک به همین خط ، قیمت روی آن تثبیت شده است .

 

ب – تایم فریم روزانه :

 

 دلار روزانه

در اینجا نیز با نکات جالب و با اهمیتی روبرو هستیم :

 

1     1 - در این نمودار شاهد سه خط روند مشخص هستیم ، خط روند آبی رنگ مربوط به یک روند میان مدتی است و مشخصا در هفته اول دی ماه 1392 به بالا شکسته شده ، پس از آن شاهد تغییر فاز و آغاز یک روند صعودی البته با نوسانات هستیم . نکته اینجا است که مرز زمانی  0.62 ( 0.618 ) فیبوناچی دقیقا با تقریب مناسبی در همین محدوده قرار دارد . حال با تلفیق هر دو نمودار روزانه و هفتگی ملاحظه می شود که در صورتی که محدوده افزایش طوفانی بهای ارز بین مرداد 90 تا بهمن 91 را مد نظر قرار دهیم ، می بینیم که از نظر تحلیل زمانی در سیکل طولانی مدتی قرار داریم که محدوده زمانی فوق تا بهمن 91 زمان اتمام موج I  آن و دی 92 زمان اتمام موج II آن بوده است .

 

2     2 - خطوط روند سبز و قرمز با مبنای پیک بالائی قیمت در بهمن 91 ترسیم شده اند . در دو خط آبی و سبز دقیقا شرایط کلاسیک حکمفرما بوده است ، یعنی شکست خط روند در نقاط W با پول بک در نقاط X و تثبیت قیمت بر روی خط روند شکسته شده همراه بوده است و قیمت سنگر به سنگر به خطوط روند بالائی خود نفوذ و روی آن تثبیت شده است . تنها موردی که در این میان هست خط روند قرمز رنگ است که در آن هم شاهد پول بک هستیم اما از نظر تحلیل زمانی در این مورد هنوز با قطعیت نمی توان گفت که پول بک با این شرایط تکمیل شده و نقطه X آن را دیده ایم و یا هنوز امکان مشاهده نوسانات پائینی وجود دارد ، البته محدوده 3200 الی 3220 حائل قیمتی ای است که ممکن است از پائینتر آمدن قیمت جلوگیری کرده و در این حالت می توان تاچ از بالای خط روند قرمز در روزهای اخیر را به عنوان اتمام پول بک تائید کرد .

 

3     3 - نکته دیگر حائز اهمیت این است که در یکسال اخیر ( دقیقا از مهرماه 92 تاکنون ) بعد از ماهها شاهد مشاهده مجدد باندهای فلت هستیم که نشاندهنده تلاش مراجع اقتصادی برای ایجاد ثبات در قیمت ارز و بالطبع اقتصاد است . اما این باند ها تداوم نداشته اند و ثبات قیمتی ادامه دار نبوده است ، علاوه بر آن همچنان که در مستطیل های اول و آخر می بینیم ارتفاع آنها زیاد بوده ، یعنی همراه با نوسانات قیمتی نامتعارف بوده اند .

 

در اینجا از آوردن تایم فریم ماهانه به جهت اختصار خودداری کرده ام ، اما در مجموع می توان گفت با توجه به شرایطی که خصوصا در تایم فریم های بالا یعنی هفتگی و ماهانه با آنها مواجه هستیم و با الگوهای متعددی از نظر تکنیکال مطابقت دارد ، شواهد نشانگر احتمال ورود به یک فاز صعودی قدرتمند است . متاسفانه به نوعی شرایط موجود را می توان استارت ریز موج 3 از III دانست . بدیهی است که این حرکت صعودی احتمالی نیز با ریزموجهای صعودی و نزولی همراه خواهد بود . نکته مهم این است که وقتی با موج I  ای در یک سیکل روبرو هستیم که طولانی مدت و پر فدرت بوده و 18 ماه بطول انجامیده است ، موج III  همان سیکل بمراتب پرقدرت تر و زمانبرتر خواهد بود و در صورت ورود به آن تارگتهای عددی بالائی را شامل خواهد شد و اثرات مخرب آن برای اقتصاد به مراتب شدیدتر خواهد بود . 

در نمودار تایم فریم روزانه تارگتهای سطوح مقاومتی فاز اول حرکت احتمالی صعودی را مشخص کرده ام ، اعداد رند شده است . شخصا امیدوارم که تحلیل فوق fail  شده و بی اعتبار شود و در آینده شاهد وقوع چنین شرایطی نباشیم .

  

توجه : این متن صرفا یک متن تحلیلی است که بر مبنای تحلیل تکنیکال ارائه شده و امکان وجود خطا در آن هست و در آن هیچ موردی دال بر دعوت به خرید و فروش و یا ارائه مشاوره نیست .

پوریا بازدید : 1385 جمعه 18 مهر 1393 زمان : 1:38 نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط reza در تاریخ 1393/8/6 و 18:30 دقیقه ارسال شده است

با سلام و سپاس از زحماتتان
تحلیل شما را از وضعیت ارز خواندم مطابق این تحلیل چنانچه تحولات قیمت ارز از 90 تا 92 را موج یک بزرگ بدانیم قیمت هدف در موج 3 بزرگ بسیار بالا خواهد بود که اثرات بسیار وحشتناکی بر نه تنها اقتصاد که بر تمام جوانب کشور میگذارد از نظر زمانی میتوانید تایمی حدودی را اعلام کنید که بتوان گفت تحلیل فوق Fail شده است ؟
پاسخ : از نظر زمانی آذر ماه و خصوصا نیمه اول آن تعیین کننده است . / پوریا

این نظر توسط Narsi Azima در تاریخ 1393/8/4 و 13:15 دقیقه ارسال شده است

باسلام وعرض خسته نباشیدخدمت آقایان مهران وپوریا،

آیاازنظرشماحرکت دلاردسخوش تغییرات شده است یاخیر؟ منظورم این است که آیاتحلیل فوق fail شده است یاخیر؟

باتشکرازشماعزیزان

این نظر توسط در تاریخ 1393/7/27 و 14:35 دقیقه ارسال شده است

سلام من ازتحلیل شما این جور نتیجه گرفتم که با همه کنترلها. دلار روند صعودی بلند مدتی دارد
ولی آخر تحلیل شما نوشتید امیدوارید این تحلیل اشتباه باشد و من متوجه نشودام ایا عواملی مثل نشت ۵ ۱ باعث میشود این تحلیل اشتباه شودیا فقط چون شما نگران کرانی هستید این آرزو را کردید
خیلی خیلی از شما ممنونم منتظر جواب شما هستم
پاسخ : نگران آینده ام ، آینده میهن و خانواده و ... .
امیدوارم مراجع اقتصادی دولت فعلی با درایت ، با وجود مشکلاتی که هست ، بتوانند بازار را کنترل کنند . / پوریا

این نظر توسط mani در تاریخ 1393/7/22 و 17:54 دقیقه ارسال شده است

تحلیل استادانه
شاد باشید

این نظر توسط shahin0 در تاریخ 1393/7/22 و 15:35 دقیقه ارسال شده است

باسلام
آقا مهران لطفا نظرتون را در مورد همراه وبمپنامی خواستم بدونم
باسپاس فراوان

این نظر توسط نازنین در تاریخ 1393/7/21 و 23:24 دقیقه ارسال شده است

سلام .عیدتون مبارک .

پارسال اخبار ضرب سکه ربع و نیم بدون تاریخ رو نشان میداد و میگفت می خواهیم به بازار تزریق کنیم ..اما همه ش فریب بود و سکه ای به بازار عرضه نشد .


این نظر توسط مهدی در تاریخ 1393/7/20 و 22:13 دقیقه ارسال شده است

نکته ای بسیار جالب و کلیدی را اشاره کردید
دعا کنید انس جهانی نریزد!
در این قسمت با شما هم عقیده ام.
تکنیکال دلار در مقطعی کاملا صعودی بود. تمامی اندیکاتورها نشان از صعود دالرز میدادند . خاطرم هست دوست ثروتمندی با استفاده از اطلاعات تکنیکالی چارتیست های قدر قدرت بازار ایران ( اسم نمیبرم) یه باند شیکاگو را خرید زد. اول وقت برد با اون شخص بود . دالرز 10 تومان بالا رفت اما بعدا عوامل بانک مرکزی و شخص ممد سالم تزریق دالرز به بازار را در چند پارت شروع کردند. اخر وقت نتیجه وحشتناک تر از اون چیزی بود که فکرشا میکردیم!!
پاسخ : آقا مهدی به موج I نمودار بالا نگاه کنید . ما چون در بورس هم فعال هستیم ، گاهی پیش می آید ( خصوصا در رونق 92 این حالت برای ما دائم بود ) که حتی در یک روز باید دهها نمودار را همزمان بررسی کنیم ، یک چارتیست بازار بورس و یا بازار جهانی که او هم مجبور به کار دائم روی نمودارهای تایم فریم های مختلف و برای تریدرهای حرفه ای حتی تایم فریم های پائین ( حتی گاهی بازه های زمانی زیر 15 دقیقه ) است ، وقتی این موج بلند مدتی را که 18 ماه طول کشیده می بیند ، از شیکی و گامهای حرکتی دقیق آن اول متعجب می شود و بعد به یک نکته مهم می رسد : این نمودار هدایت شده بوده ! همان زمان ما بر مبنای تکنیکال این را می دیدیم و متوجه شده بودیم و می شد با تحلیل و پیدا کردن نظم آن ترید و جرکت کرد که کردیم . نه رانتی داشتیم و نه به جائی وصل بودیم ، مبنای ما در درجه اول همین تکنیکال و نمودار بود ، پس با نظر اخیر تان بطور نسبی با ما موافق هستید که در بازار هدایت شده و با بقول شما وجود اهرم کنترلی هم می شود با تحلیل حرکت کرد البته با مشکلات و قبول ریسک مثل موردی که مثال زده اید . / پوریا

این نظر توسط hamy در تاریخ 1393/7/20 و 18:07 دقیقه ارسال شده است

جناب پوریا ممنون بابت تحلیل فوق. بنابراین با توجه به تحلیل جنابعالی و مهران گرامی در خصوص بورس و تطابق بازه مهم زمانی نیمه اول آبان و اتمام مذاکرات، با احتمال مثبت بودن مذاکرات بورس وارد موج پنجم خود خواهد شد و در صورت مثمر ثمر نبودن مذاکرات دلار حرکت صعودی خود را آغاز خواهد کرد.

این نظر توسط مهدی در تاریخ 1393/7/19 و 23:48 دقیقه ارسال شده است

در تعجبم از کسانی که با وجود کنترل اهرم دولت بر تمامی بازار های سرمایه هنوز به سراغ علت و تحلیل میروند!!
پاسخ : از نظر کنترل حق با شما است ،اما این کنترل تا هنگامی می تواند ادامه پیدا کند که ابزار آن وجود داشته باشد ، در مورد ارز این ابزار عرضه ارز در حجمی است که جوابگوی تقاضا باشد ، اما این عرضه تا چه زمانی می تواند ادامه پیدا کند . به این هم دقت کنید که یکی از عوامل عرضه ارز ، موجودی طلا و تیدیل آن به ارز و یا ریال در مواقع نیاز به نقدینگی است ، به دلیل نبود امکان ورود ارز لازم در سالهای اخیر در حجم بالائی طلا به عنوان جایگزین ارز خصوصا در سالهای 90 و 91 وارد شده است و این طلا گران خرید بوده و با میانگین انس حداقل 1500 دلار خرید و وارد شده است ، حال در زمان نیاز به ریال برای پرداخت هزینه ها ( خقوق کارمندان ، بدهی به پیمانکاران و ... ) باید این طلا به ریال تبدیل شود . عرضه طلا در قیمتهای فعلی یک ضرر دو جانبه است : اول ضرر در فروش با قیمت پائینتر از خرید و دوم دریافت ارز کمتر در معاملات خارجی و ریال کمتر در بازار داخلی . راه حل برای دریافت ریال بیشتر و سیاست از این ستون به آن ستون فرج است سالهای اخیر در اینجا چیست ؟ :

بالا رفتن نرخ ارز و به همان نسبت کنترل نرخ طلا

باید همگی دست به دعا بردارند که انس جهانی نریزد ، هر چه پائینتر برود این مشکل عمیقتر می شود . می بینید که تحلیل هم در همین شرایط ممکن است کار بدهد . نظر شما درست است ، اما تا زمانی که همان " اهرم کنترلی " وجود داشته باشد . علاقمند به این نیستیم که با صراحت بعضی مسائل را باز کنیم ، اما ناچارا اینها را نوشتم ./ پوریا

این نظر توسط Abolfazl Zare در تاریخ 1393/7/19 و 18:18 دقیقه ارسال شده است

با سلام

دولت فعلی نشان داده که قصد کنترل و محدود کردن محدوده تغییرات دلار را دارد در این صورت احتمال افزایش طرف عرضه از سوی بانک مرکزی به منظور کنترل قیمت و یا کسب در آمد محدود و مقطعی با مهندسی کردن نمودار دلار وجود دارد.نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 500
 • کل نظرات : 7186
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 2484
 • آی پی امروز : 9
 • آی پی دیروز : 22
 • بازدید امروز : 25
 • باردید دیروز : 33
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 100
 • بازدید ماه : 1,410
 • بازدید سال : 8,754
 • بازدید کلی : 1,560,244
 • کدهای اختصاصی