close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
در این بازار چه باید کرد
loading...

تحلیل بازارهای مالی

  بازار 7 ماهه که رسماً وارد رکود شده. در این 7 ماه خیلی از سهم ها افت های شصت، هفتاد درصدی هم داشته اند. این میزان اصلاح نرمال نیست ولی به هر حال واقعیت بازاره. تقریباً همه فعالان بورس ضرر را تجربه کرده اند. حالا حرفه ای ها کمتر و آماتورها بیشتر ولی همه ضرر کرده اند. حتی تقریباً همه صندوقها هم در ضرر هستند. یعنی حتی اونها که رانتهای اطلاعاتی هم دارند در ضررند.حتی عرضه اولیه ها عمدتاً در همون قیمت های عرضه، در جا می زندد. همه سهامداران هم از زمین و زمان و سیاستهای دولت و رئیس سازمان بورس و…

در این بازار چه باید کرد

 

بازار 7 ماهه که رسماً وارد رکود شده. در این 7 ماه خیلی از سهم ها افت های شصت، هفتاد درصدی هم داشته اند. این میزان اصلاح نرمال نیست ولی به هر حال واقعیت بازاره. تقریباً همه فعالان بورس ضرر را تجربه کرده اند. حالا حرفه ای ها کمتر و آماتورها بیشتر ولی همه ضرر کرده اند. حتی تقریباً همه صندوقها هم در ضرر هستند. یعنی حتی اونها که رانتهای اطلاعاتی هم دارند در ضررند.حتی عرضه اولیه ها عمدتاً در همون قیمت های عرضه، در جا می زندد. همه سهامداران هم از زمین و زمان و سیاستهای دولت و رئیس سازمان بورس و داعش و ... گله مند هستند و مقصر این وضعیت را عواملی از این دست می دونند.

در این میان بعضی هم روی اعصاب سایرین دوچرخه سواری می کنند! که دیدید گفتم به این دولت امیدی نیست یا دیدید گفتم که شاخص تا فلان عدد (یکی میگه 66 هزار، یکی میگه 54 هزار و ....) پایین میاد، دیدید گفتم ....

خوب! همه اینها درست. حالا راهکار ما چیه و چه کاری باید بکنیم؟

ساده ترین کار اینه که ما هم همصدا بشیم که تقصیر دولت بود یا تحلیل در بازار جواب نمی ده و باید رانت داشت و ...

به شما اطمینان می دم تا زمانیکه دنبال مقصری می گردید که ضررهاتون را گردنش بندازید، هرگز معامله گر موفقی نخواهید شد.

پس توصیه می کنم در درجه اول همگی مسئولیت ضرر را شخصاً به عهده بگیریم. وقتی خودمون را مسئول ضرر دانستیم اون وقت در صدد بر میاییم که بگردیم دنبال نقاط ضعف خودمون و سعی کنیم اونها را برطرف کنیم.

در طول این چند ماه چند تا کتاب در مورد بورس خوندید؟ چند تا فیلم آموزشی دیدید؟ چقدر سعی کردید اشتباهات تحلیلی تون را برطرف کنید؟

به شما قول می دم اگه دنبال برطرف کردن نقاط ضعف خودتون برید، دوران افت بازار به شما تجربیاتی می ده که تحلیل شما را بسیار رشد می ده.

 

خود من در این چند ماه حداقل ده تا کتاب خوندم. چرا که ضعف را در خودم می دیدم. من وقوع چنین موجی را در مهرماه پارسال پیش بینی کرده بودم. یعنی زمانی که بازار به شدت مثبت بود در ایمیلهایی به پوریای عزیز می گفتم سال 93 سال بسیار بدی برای بورس خواهد بود و ما موج چهاری خواهیم داشت که ماهها طول خواهد کشید. اشتباه من اما در زمان وقوع موج 4 بود که من فکر می کردم این موج از فروردین 93 شروع میشه ولی زودتر شروع شد. بنابراین من رفتم دنبال این موضوع که چه چیزی باعث شد من نتونم زمان درست را تشخیص بدم. لذا تصمیم گرفتم روی آنالیز زمانی که چندان بهش اعتماد نداشتم، مطالعات بیشتری داشته باشم و همین کار را هم کردم و امروز دید تحلیلی ام از 7 ماه پیش خیلی بهتر شده.

 

بنابراین به جای اینکه دنبال مقصر بگردید دنبال مطالعه و تقویت تحلیلگری خودتون باشید چون بازار های مالی  همیشگی هستند. شما می تونید با مطالعه و پذیرش مسئولیت، از این ضررها پلی بسازید برای موفقیت های آینده. به شما قول می دم اگه این دو کار را بکنید، در بازار نزولی چیزهایی یاد می گیرید که هرگز در بازار صعودی یاد نخواهید گرفت.

و اما نکته ای در مورد میزان ریزش شاخص. خیلی ها صحبت از 66 الی 68 هزار می کنند. من نمی دونم مبنای این اعداد چیه ولی شاخص اگه زیر 70 هزار بیاد تا 64 هزار ( و نه 66 یا 68) امکان ریزش داره ولی من به شخصه هنوز متقاعد نشدم که شاخص زیر 70 هزار بره. محدوده 70500 الی 71400 محدوده حمایتی مهمی است. بعلاوه به نظر من خیلی مهم نیست که شاخص از 66 هزار بر می گرده یا از 70 هزار. در همین چند ماه گذشته اگه فارس و شپنا بسته نبودند شاخص تا حالا کانال 60 هزار را هم دیده بود و خیال همه را راحت کرده بود.

از یک ماه پیش انتظار یک برگشت در هفته دوم تیرماه را داشتم. این زمان با دور جدید مذاکرات، همزمان هست و طبیعتاً اگه نتیجه مذاکرات مثبت باشه می تونه یک شوک هر چند کوچک به بورس بده.

از طرف دیگه دلار به سومین هدفی که براش تعیین کرده بودم (3130) نزدیک شده. تا اینجا را تکنیکی اومده. به نظرم اگه دلار زیر 3130 بره، می تونه نشانه ای از رانت اطلاعاتی مبنی بر مثبت بودن مذاکرات باشه.

 

 

درباره بورس ,
مهران تکنیکال بازدید : 855 یکشنبه 08 تير 1393 زمان : 0:26 نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط danial در تاریخ 1393/4/14 و 17:59 دقیقه ارسال شده است

سلام
به نظر شما چرا حقوقی با این حجم سهمهایی مثه وغدیر وفولاد وشبندر و.... رو داره میفروشه؟
شاید از موقتی بودن بازار اطلاع داره؟
پاسخ : البته در بعضی نمادها، هدف حقوقی از عرضه، پر کردن حجم مبنا بود. این را هم در نظر داشته باشید.
در هر صورت بازاری که حمایتهای بسیاری را به پایین شکسته، نمی تونه یکدفعه گازش را بگیره و 30 درصد رشد کنه.

این نظر توسط میثم در تاریخ 1393/4/14 و 16:55 دقیقه ارسال شده است

سلام دوستان. با این خبرهای افزایش قیمت خودرویی ها محرک دوباره بازار امد! اول پتروشیمی ها حالا خودرویی ها مذاکرات هم که هنوز خوشبین میزنن. ایا میشه بازار وارد شوک بشه و ناگهانی رشد کنه! ملت ما در هر دو حالت خرید و فروش هیجانی عمل میکنند! حالا ممکنه در خرید کمی محتاطانه باشند! اگر فردا مثبت بشه میشه گفت کف بازار همین 72 هزاره برای کوتاه مدت!؟
با تشکر

این نظر توسط MARYAM در تاریخ 1393/4/14 و 11:52 دقیقه ارسال شده است

باسلام
بعضی از سهام گروه شیمیایی را حقوقی امروز صرفا فروشنده است. پارسان، شاراک
این مورد را باید مود توجه قرار بدیم؟

این نظر توسط احسان در تاریخ 1393/4/14 و 9:46 دقیقه ارسال شده است

سلام بر دوستان
شاخص امروز برای روز سوم مثبت شد و بازار در حالت رشد قرار گرفته است
با عرض پوزش آیا هنوز نمیتوان با قطعیت گفت رشد شاخص شروع شده است؟؟
پاسخ : روی 23.6 موج آغاز شده از سال 88 و در محدوده 70000 الی 70500 برگشت به بالای بازار را مطابق انتظار دیدیم ، حالا دوباره به همان محدوده 73500 الی 74000 چشمتان باشد ، اگر به بالا پر قدرت شکسته شد و روی آن تثبیت شد ، موج 4 را باید پایان یافته تلقی کرد ، در غیر این صورت صرفا با یک نوسان مثبت روبرو بوده ایم . / پوریا

این نظر توسط میثم در تاریخ 1393/4/13 و 0:46 دقیقه ارسال شده است

سلام
احتمالا دوباره پتروشیمی ها میخوان شاخص رو بالا بکشن با این خبرها مثل اینکه بازار دوباره صعود میکنه. وقتی عرضه کالا به نرخ ارز ازاد بشه بجای مبادله ای این میتونه محرک خوبی باشه واسه صعود شاخص! البته اگر مذاکرات یاری کنه! شاید کف شاخص زده شده و رشد شروع شده. باید بازار رو رصد کرد! ولی پیش بینی اقا مهران در دلار خیلی قویتر از بورس و سهم ها بوده! نمیدونم چرا شاید ایشون دلار رو بهتر میشناسن. دیقیقا روزی که هشدار دلار 3900 تومنی رو به بانک مرکزی داد و روز بعد ریزش شدید داشتیم . من خیلی با تحلیل های روزانه ی دلار شما موافق بودم اما بخاطر کامنت بعضی ها شما کم کم وبلاگ رو کنار گذاشتید حیف شد!
پاسخ : میثم عزیز ؛
1- به قصد دفاع از مهران این را نمی نویسم و می دونید که در تحلیل تکنیکال ما با احتمالات روبرو هستیم ، به پست مهران در سال قبل که در مورد اخابر تحلیل ارائه کرده دوباره نگاه کنید ، تحلیل او کاملا درست بوده و دقیق ، حد سود و ضرر احتمالی را مهران در آن تحلیل مشخص کرده ، تحلیل مهران در قیمت زیر 300 تومان ارائه شده بود و سهم بعد از آن تا 400 بالا رفت و سیگنال سودآوری بود . عرضه های میلیونی خصوصی سازی بود که سهم اخابر را به نابودی کشید والا این سهم تارگت تکنیکال و بنیادی بالای 500 داشت ، در روزهای آخر یک روز نزدیک 30 میلیون سهم اخابر را خصوصی سازی بدون مجوز فروخت ، که ناظر سازمان هم صدایش درآمد و معاملات آن را باطل کرد .
2- به این جمله در همین پست نگاه کنید : " از یک ماه پیش انتظار یک برگشت در هفته دوم تیرماه را داشتم " و بارها مهران به 70000 برای شاخص کل اشاره کرد . اما اینجا همه تابع تحلیلهای سایتهای دیگر هستند ، پس اصلا دلیل مراجعه به این سایت برای آنها که یا خود را تحلیلگر می دانند و یا تحلیل سایر تحلیلگران را مقدم و درست ، چیست ؟
3 - در هیچ وبلاگ و سایتی شما نمی بینید که با رویه ای که اینجا هست هم خودانتقادی وجود داشته باشد و هم آزادانه در این حد اجازه انتقاد داده شود . خیلی راحت فرد را در برابر برخوردهای خیلی محدودتر از برخوردهای گاه بگاهی که در اینجا هست ، بلاک و حذف می کنند . اینجا ما همه نظرات را منتشر می کنیم ، مگر آنکه اشارات سیاسی در آن باشد و یا موارد توهین آمیز . آیا منصفانه است که این نوع برخورد را احساسی بدانند ؟ / پوریا

این نظر توسط بهرام در تاریخ 1393/4/12 و 19:35 دقیقه ارسال شده است

سوال دوم اینکه من تو چارت ماهانه رتکو سر و شونه سقف بزرگی میبینم. به همین خاطر فکر میکنم این مثبت خوردن پولبک هست. نظرتون چیه؟ فرصت خروج هست؟

این نظر توسط بهرام در تاریخ 1393/4/12 و 19:32 دقیقه ارسال شده است

سلام و عرض ادب. سوال اینکه برای مطالعه بیشتر و تسلط بر مبحث زمان در تکنیکال کدوم کتابها مناسب تر هسنتد. ضمنا من بیشتر از نرم افزار ره آورد نوین استفاده میکنم وفقط برای فیبوی زمانی از داینامیک تریدر. کدوم نرم افزار رو بای بررسی زمانی دقیقتر و مناسب تر میدونید؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید
پاسخ : 1 - همه کتابهائی که این مدت مهران گرامی معرفی کرده اند ، بهترین منابع به زبان فارسی هستند . تمرکزتان را روی نگاه بر مبنای امواج الیوت به بازار ، شاخص کل ، شاخص های گروهها و حتی تک سهم ها بگذارید .مبنای مهران گرامی هم برای تحلیل زمانی دقت به امواج الیوت است .
2 - در مورد نرم افزار روش درستی را دنبال می کنید، همینی که نوشته اید درست است .
از وجود افرادی مثل شما ، آقای آرمین عزیز و جناب یوسفیان گرامی در بین کاربران این سایت بسیار خوشحالم . موفق باشید . / پوریا

پاسخ : از نظر امکانات، نرم افزار داینامیک تریدر از همه بهتره. در مورد آنالیز زمانی هم امکانات کاملی داره. البته رهاورد هم امکانات تحلیل زمانی به صورت ناقص داره. مثلاً Ret زمانی نداره ولی از بسط زمانی می تونید به جای Ret استفاده کنید فقط باید در نظر داشته باشید که نسبتهاش را درست استفاده کنید. مثلاً نسبت 161.8 بسط فیبو زمانی در رهاورد در واقع 61.8 فیبو Ret زمانی است. (مهران)


این نظر توسط forouhar در تاریخ 1393/4/12 و 12:07 دقیقه ارسال شده است

درود بر اساتید
ممکنه بفرمایید دلیل تکنیکال افزایش قیمت دلار امروز و دو روز گذشته چی میتونه باشه؟!
دلیل غیر تکنیکال چطور؟!
پاسخ : همه تایم فریم های اصلی " دلار/ریال" را با هم بررسی و آنالیز همگام کنید ، یعنی 4 ساعته ، روزانه ، هفتگی و ماهانه ، جواب را از نظر تکنیکال پیدا می کنید ./ پوریا

این نظر توسط narcissus در تاریخ 1393/4/11 و 12:35 دقیقه ارسال شده است

سلام
ممنون میشوم اگر نظرتون رو در مورد کترام و کاذر بفرمایین.

این نظر توسط بازار در تاریخ 1393/4/10 و 18:36 دقیقه ارسال شده است

نتیجه مذاکرات اگر منفی باشه چند روز بازار منفی و در نتیجه با کنترل نشدن قیمت دلار و افزایش قیمت دلار بورس هم به تبع آن قیمت سهم ها هم افزایش می یابد و اما اگر مثبت بود چند روزی بازار بورس مثبت و بعد درجا خواهد زد.آیا بنظر شما این برداشت صحیحه؟


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 500
 • کل نظرات : 7186
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 2484
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 13
 • بازدید امروز : 18
 • باردید دیروز : 31
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 110
 • بازدید ماه : 728
 • بازدید سال : 3,862
 • بازدید کلی : 1,555,352
 • کدهای اختصاصی