close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
وضعیت بورس
loading...

تحلیل بازارهای مالی

3 – بررسی :-

وضعیت بورس

1 - مرور وضعیت کلی و تاریخچه بورس تهران از طریق لینک زیر قابل بررسی است :

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3_%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%82_%D8%A8%D9%87%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B1_%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86

آنچه که به کار تحلیل تکنیکال می آید ، ارقام و نمودار است که برمبنای دیتای قابل دسترسی به سالهای اولیه پس از پایان جنگ ایران و عراق و مشخصا تیرماه سال 1371 باز می گردد . با توجه به وضعیت فعلی بورس تهران و برای بررسی چشم انداز آن به نظر می رسد بهترین کار داشتن نگاهی کلی بر مبنای کل اطلاعات موجود است . بنابراین می توان نقطه آغاز بررسی را همین سال ۱۳۷۱ قرار داد .

2 – در دوره مورد بحث یعنی از 1371 تا زمان حاضر ، بازار دوره های افت و خیز و رکود و رونق متوالی در بازه های زمانی متفاوت داشته است . مانند هر بازار دیگری در هر نقطه از جهان عکس العمل رویدادهای سیاسی و اجتماعی به روشنی اثر خود را بر روی آن نشان داده است و علاوه بر آن سیاستهای اقتصادی نیز با توجه به آنکه بدنه اقتصاد ما یک اقتصاد دولتی است ، ارتباط روشنی با آن داشته است . بنابراین می توان تا حد زیادی با بررسی نمودار شاخص کل ، شمای کلی وضعیت اقتصادی را دوره های مختلف بررسی کرد . اما آنچه که برای یک چارتیست در درجه اول مهم است عکس العمل های رفتاری بازار بر مبنای نمودار پیش رو است . بررسی این نمودار یک نکته روشن و مشخص را در بازه های زمانی اصلاحات نزولی اتفاق افتاده پس از رشدهای طولانی مدت بازار به ما نشان می دهد و آن این است : " اهمیت سطح 23.6 فیبوناچی در دوره های نزول های اصلاحی " .

3 – بررسی :

-  از سال 1371 تاکنون روال کلی حرکتی بورس با نوساناتی صعودی بوده است . با توجه به وجود تورم مداوم در این سالها و افزایش هزینه تولید و بهای کالاها این مورد تنها مربوط به رونق تولید نبوده است و عوامل اقتصادی فوق نیز در روند رشد آن موثر بوده اند .

-  در روند کلی حرکتی بورس همواره سطح 23.6 فیبوناچی به عنوان سطح حائل برای برگشت به بالای بازار در نوسانات اصلاحی نزولی عمل کرده است و در نزدیک آن و گاه با فاصله از آن بازار عکس العمل داشته است . " در اکثر موارد " عدم عکس العمل قدرتمند بازار مساوی با ادامه اصلاح تا سطح 38.2 و تکمیل آن در این سطح و سپس بازگشت بازار به بالا بوده است .

-  نزول بازار در دوره فروردین 91 تا مرداد 91 نزول کاملی نبوده و قبل از سطح 23.6 و در کف تاریخی قبلی و در محدوده 23700 الی 23800  اصلاح پایان یافته و  یک دوره صعود طوفانی را تا دی ماه سال 92 ادامه داده است .

-  در حال حاضر به محدوده فشرده ای از حمایتها در نمودار شاخص کل نزدیک هستیم :

در سوپر موج اصلی کل دوره بورس از سال 1371 تاکنون : 68.639

در موج آغاز شده از 1377 که استارت یکی از دوره های چند ساله شکوفائی بورس بوده است : 68896

در موج آغاز شده از 1388 تاکنون : 70425

در موج آغاز شده از مرداد 1391 و دوره شکوفائی اخیر بورس : 74159 ( این محدوده یک بار در فروردین 93 مورد نفوذ قرار گرفته و کف 73637 را ساخته است . )

 و حالا یک نکته جالب و مهم :

 " همه حمایتهای فوق که محدوده نزدیک به هم فشرده ای را می سازند ، در همه بازه های زمانی فوق الذکر و با لحاظ کردن 89724 به عنوان نقطه نهائی برای تصحیح فیبوناچی در یک محدوده خاص قرار دارند : 23.6 . دقت کنید که همه آنها در این مرز فیبو حمایت بعدی را نشان می دهند ! "

4 – نتیجه :

-  این روزها فضای مجازی و حقیقی در ارتباط با بورس یک فضای تیره و تار و منفی است . همه نظرات حاوی ناامیدی مطلق و طی کردن روندی منفی و حرکت در مسیر نابودی فرسایشی است . آیا این رفتار را همین افراد در سال قبل در دوره رونق طوفانی بورس نیز داشتند ؟ یا آینده بازار را در یک رونق افسانه ای می دیدند ؟ پاسخ مشخص است و قطعا بسیاری از این نوع نظرات منفی فعلی آنان نیز چندان قابل استناد و جدی گرفتن نیست .

- در برخورد با سطح 74000 ( مشخصا محدوده 73600 الی 74150 ) احتمال برگشت به بالای بازار زیاد است . اما این برگشت به بالا مشخص کننده ورود به یک فاز صعودی میان مدت ممکن است نباشد و صرفا عکس العمل نسبت به محدوده حمایتی فوق و یک صعود کوتاه مدت باشد .

نکته اساسی این است که آیا در یکی از این سطوح 23.6 برگشت به بالا و توقف نزول را در بازار شاهد خواهیم بود یا نه ؟ این برگشت به بالا ممکن است ورود به یک بازار رنج طولانی مدت حتی باشد ، اما ریزش بازار در آن متوقف خواهد شد و در غیر اینصورت و شکست این محدوده بسیار مهم  مطمئنا بر مبنای سابقه تاریخی قبلی اصلاح تا سطح 38.2 امکان وقوع خواهد داشت . در این حالت بورس با یک دوره بسیار بد مواجه خواهد شد که از نظر فاندمنتال و ارزش ذاتی بازار منطقی نخواهد بود ، اما در بازار بی تحلیل و بی منطق ما احتمال وقوع آن را نیز باید لحاظ کرد . عواقب سیاست کنترل تورم با ایجاد رکود در آن زمان خود را نشان خواهد داد و کنترل بازار ممکن است از دست خارج شود و بازگرداندن آن به رونق نیز بسیار مشکل خواهد بود . ضربه اصلی در این میان متوجه صنایع خواهد شد . آیا تحلیلگران اقتصادی مرتبط با مسئولین اقتصادی این مورد را به آنها متذکر شده اند ؟

- و نکته ای بد که به هر حال باید در احتمالات آن را در نظر داشت : آیا سطوح 23.6 نیز در آینده ای نامعلوم شکسته خواهند شد و ما به سمت 38.2 در وهله اول در محدوده 64000 و بعد محدوده 56000 الی 58000 حرکت خواهیم کرد ؟ آن وقت این نزول در شاخص مساوی با بازگشت بهای طیف وسیعی از سهامها به قیمت سال 91 ، حتی نیمه اول آن و دوره نزول بد آن سال خواهد بود .

 دقت کنید که در حال حاضر ارزش سهام بسیاری از شرکتها به قیمت یک سال قبل خود رسیده است ، در صورت وقوع اصلاحی مانند آنچه در بالا گفته شد ، ارزش سهام شرکتها به قیمت نیمه دوم سال 91 و حتی نیمه اول آن خواهند رسید ، این نشانگر یک نکته فاجعه آمیز خواهد بود :

 - هزینه انرژی و خدمات در این مدت با اعمال فاز دوم هدفمندی بالا رفته است .

 -  حداقل حقوق پرسنلی را نیز در این مدت بالاتر از ابتدای سال 91 است .

 -  اثرات تورم بین 30 تا 40 درصدی سالهای 91 و 92 نیز هنوز وجود دارد . دقت به این مورد لازم است که مسئولین اقتصادی فعلی سعی در کاهش و مهار تورم موجود در سال 93 دارند ، اما تورم قبلی اثرات خود را گذاشته است و قیمت ها به ماههای ابتدائی سال 91 باز نگشته است و اثرات تورمی بازه دوساله اخیر به قوت خود باقی است ، بنابراین چگونه بهای سهام شرکتها بایستی بازگشت به عقب داشته باشد ؟

- نرخ برابری ارز و ریال در ابتدای سال 91 ، مشخصا برای دلار در بازار آزاد روی میانگین 1600 تومان و ارز دولتی روی میانگین 1060 تومان بوده است و حالا ارز آزاد با میانگین بالای 3200 تومان و ارز مبادله ای 2650 تومان است .یعنی بازگشت قیمت سهام به ابتدای سال 91 با این نرخ برابری ارز معقول نیست و بازگشتی مصنوعی است . ممانعت از افزایش نرخ کالاها نیز که سیاست فعلی مراجع اقتصادی است و در خبرها می خوانیم که حداقل تا پایان شهریور 93 ادامه خواهد داشت ، منطقی نیست و در واقع به نوعی دستکاری در بازار برای نمایش کاهش تورم است و در نهایت اثرات مخرب خود را در بازه زمانی چند ساله نشان خواهد داد .

- در واقع هزینه تولید به مراتب نسبت به دو سال قبل بالاتر بوده و خود دولت نیز با افزایش قیمت حاملهای انرژی و موارد مشابه به آن دامن زده است .

- مجموع همه اینها در صورت وقوع یعنی نابودی تولید به قیمت کاهش تورم . یعنی تخریب یک مجموعه در فشار مضاعف به قیمت کاهشی که در زندگی مردم عادی هنوز ملموس نیست .

 

و در آخر ؛ به لینک زیر نگاه کنید :

http://www.ilna.ir/news/news.cfm?id=174693

عنوان آن این است : دولت قبل 44 درصد کل پول تاریخ ایران را خرج مسکن مهر کرد

در آن رئیس محترم بانک مرکزی توضیح داده اند که یکی از عوامل اصلی تورم سرسام آور در سالهای اخیر اقدامات مراجع اقتصادی دولت قبل بوده است و مشکل اصلی در این بوده است که منابع بانک مرکزی را مصروف چنین طرحی کرده اند . حال سوال اینجا است که آیا بجای آنکه خوشحال از این باشیم که تورم نقطه به نقطه را از 44 به 16 درصد رسانده ایم ( که در جای خود " اگر " بر مبنای بازار نرمال و چرخه عرضه و تقاضای متعارف باشد ، جای تقدیر دارد ) نباید به فکر تولید نیز باشیم . آیا تاوان اقدامات اشتباه مراجع اقتصادی در سالهای اخیر را تولید کننده ای که در چنین شرایط  دشواری در این سالها فعالیت کرده ، باید بدهد ؟

 

امیدوارم قبل از آنکه دیر شود فکری بکنند ، وگرنه مراجع اقتصادی چند سال بعد نیز از این وضعیت بورس و تولید به عنوان یکی از اقدامات آنها ، مشابه وضعیت مسکن مهر دولت قبل ، یاد خواهند کرد !

پوریا بازدید : 720 یکشنبه 25 خرداد 1393 زمان : 0:22 نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط بازار در تاریخ 1393/3/31 و 13:07 دقیقه ارسال شده است

ولساپا فعلا توان عبور از 270رو داره ؟یا فردا نقدشیم؟

این نظر توسط بازار در تاریخ 1393/3/30 و 21:01 دقیقه ارسال شده است

نتیجه مداکرات چه تاثیری بر شاخص داره؟وچندروز میتونه بازارو مثبت کنه؟

این نظر توسط ehsan در تاریخ 1393/3/30 و 13:30 دقیقه ارسال شده است

با سلام
آقا خواهشا یه تحلیل از وضعیت بازار بگذارید.
با سپاس

این نظر توسط babakafshar در تاریخ 1393/3/29 و 11:43 دقیقه ارسال شده است

با سلام...ممنون میشم با توجه به اینکه ثباغ محدوده 240 تومان را از دست داده تحلیلی از این سهم بگذارید
پاسخ : ثباغ روی نقطه عطفه ، در وهله اول باید از محدوده 240 با حجم بالا ( نسبت به سرمایه موجود در بازار فعلی نه 6 ماه قبل !) عبور کنه .از نظر بنیادی در حال حاضر بسیار پائینتر از ارزش ذاتی در حال معامله است . / پوریا

این نظر توسط arash در تاریخ 1393/3/29 و 6:38 دقیقه ارسال شده است

جناب پوریا
سلام
در آخرین نظرتون درباره پیش بینی افزایش قیمتها اشاره به لیدر گروهها کردید میخواستم بدانم یک سهم با چه ویژگیهایی از نظر شما در یک گروه نقش لیدر را دارد؟
ممنون از نظرات ارزنده شما
پاسخ : خصوصیات لیدر :
1 - نقدپذیری بالاتر از همگروهان که بستگی به میزان سهام شناور و وجود بازیگران حقوقی و حقیقی با سرمایه بالا دارد که در نقاط حمایتی حامی سهم باشند و از شکست آنها حتی الامکان جلوگیری کنند .
2 - وضعیت تکنیکال مناسب
3 - وضعیت سودآوری و بنیادی مناسبتر از همگروهان
4 - اقبال بازار
/پوریا

این نظر توسط Payam در تاریخ 1393/3/28 و 12:44 دقیقه ارسال شده است

سلام و خسته نباشید نظرتون در مورد ونفت چیست؟

این نظر توسط محسن در تاریخ 1393/3/26 و 7:28 دقیقه ارسال شده است

مدت ها پیشو در شاخص 81 هزار در این وبلاگ اعلام نمودم تئوریسین های اقتصادی دولت در بدو کار این میزان نقدینگی را در اقتصاد ایران خطرناک می دانند این دو ستان معتقدند سرعت خلق نقدینگی و چاپ پول در 8 سال گذشته غیر قابل قبول بوده و تعادل و توازن اقتصادی کشور و بازارها را مختل کرده است انان اعتقاد داشته و دارند تا این حجم نقدینگی در اقتصاد وجود دارد هر روز شاهد بر پایی نمایش و سیرکی در یک گوشه از اقتصاد خواهیم بود انها برنامه سوخت کردن حداقل 30 درصد از نقدینگی موجود را در دستور کار دارند

1- در سال 92 بازار سکه و ارز کاندید این سناریو بود
2- در سال 93 بازار بورس کاندید این سناریو شد
3- در سال 94 با ورشکستگی برخی بانک ها و موسسات اعتباری این پازل تکمیل خواهد شد

منتظر شاخص 66 تا 68 هزار تا شهریور امسال باشید

با تشکر از پوریا و مهران
پاسخ : اگه هدف شاخص 66 تا 68 هزار باشه، نیازی به انتظار تا شهریور نیست. شاخص ظرف چند روز می تونه به این محدوده برسه. مثلاً اگه دیروز حجم فارس پر می شد شاخص افت خیلی بیشتری می کرد.
اما ظرف زمانی که مطرح کردید محتمل هست. در بررسی زمان پایان اصلاح تاریخ اوایل برج 7 را می بینم ولی پیش از اون بازار مقداری رشد می کنه و اصطلاحاً بازار رنج میشه.
همچنین بنا بر حمایت های تکنیکی فعلاً فکر نمی کنم شاخص زیر 70 هزار بره

این نظر توسط بازار در تاریخ 1393/3/26 و 0:22 دقیقه ارسال شده است

این سایتای به اصطلاح تحلیلگر و سیگنال دهنده خریدوفروش خیلی باحالن.انقدر مزخرف تحویل مردم بیچاره دادن که تو قسمت نظراتشون از بس ناسزا و دشنام بارشون کردن که کلا این قسمتو دیگه نمایش نمیدن.من برای امتحان یک ماهی عضویت گرفتم.اگر بدونید چه دری وری هایی با اعتماد بنفس کامل یا به عبارتی(پررویی) به عنوان سیگنال خریدو فروش میفرستن که حدوحساب نداره.سیگنال میفرستن برای خرید اونوقت اون سهم دقیقا از فرداش شروع به ریزش شدید میکنه.تقریبا 20 درصدو راحت میریزه.
حیف ازشما و افسوس به حال ما که نمیتونیم از توانمندیهای شما بصورت روزمره استفاده کنیم.خواهش دارم این سامانه پیامکتون رو راه بندازید تا حداقل هفته ای یکبارم که شده از سیگنال خریدوفروش شما بهره ببریم.مایه اش نهایت دوتا کارمنده اگر سرخودتون شلوغه.باسپاس فراوان.
پاسخ : همین الان هم با وجودیکه هیچیک از این مواردی که شما در چنین سایتهائی دیدید در اینجا نبوده ، هر از چندی دوستان ما را مورد عنایت خودشون قرار می دن ! آخرین موردش فردی بود که قطعا عملکرد او در بازار غلط بوده و رعایت مدیریت سرمایه و ریسک را نکرده بود و با این وجود بنده برای راهنمائی شخصی ایشان اعلام آمادگی کردم و ایشان نوشته بود حرف و عملتان با هم یکی نیست !
حالا یک پیش بینی : برای فردا ( دوشنبه ) بازار برخلاف تصور همگان از لحاظ تکنیکال مستعد صعود است و احتمالا ممکن است این صعود از اواسط بازار شروع و حداقل برای چند روز ادامه دار باشد . لیدرهای گروهها را مد نظر داشته باشید . البته محتاط باشید و به دام هیجان نیفتید . فقط با مدیریت سرمایه و در صورت دیدن علائم قطعی صعود آن هم پلکانی خرید کنید و در زمان مناسب بی طمع خارج شوید . دقت کنید که خرید در بازار فعلی بسیار پر ریسک است و نیاز به مدیریت سرمایه محکم دارد وگرنه بازندگی حتمی است . / پوریا

این نظر توسط نیما در تاریخ 1393/3/25 و 16:57 دقیقه ارسال شده است

افسوس که این مزرعه را آب گرفته دهقان مصیبت زده را خواب گرفتهپاسخ : مشکل اساسی همین است که شما نوشته اید و آن خواب زدگی همه است . در سایتها اغلب شاهد اعتراضات سهامداران در حالت کلی قضیه هستیم ، یعنی اعتراض به اینکه سهام تحت مالکیت آنها نزول بی سابقه و عجیبی داشته است که حتی در دوره 6 ماه اول 91 که در معرض بحران اقتصادی بودیم نیز چنین نبود .
اما یک مشکل حادتر وجود دارد که حتی در سایتهای مدعی اولویت تحلیل بنیادی در تحلیل بازار نیز به آن اشاره ای نیست و آن " عدم تناسب پارامترهای مالی " در سهامهای مختلف است . یعنی مدتی است که با وضعیتی مواجه هستیم که قیمت سهام با صورتهای مالی و میزان EPS و P/E و حرکت مالی سهام بر مبنای رویه سوددهی و یا حتی زیان دهی یک شرکت ( در واقع یک بنگاه اقتصادی ) و قیمت کالاهای تولیدی آن با هم متناسب نیست . اگر آقایان معتقد بودند که در پائیز 92 بازار حباب مثبت داشت ( که کلیت بازار نداشت ) ، الان عجیب است که ساکتند ، الان " توازن مالی " بازار بشدت به هم خورده ،
آیا شرکتها ورشکسته شده اند ؟ نه .
آیا وضعیت اقتصادی دچار وخامتی بدتر از سال 91 است ؟ نه .
آیا میزان نقدینگی در کل اقتصاد ما کم شده است ؟ علی رغم برنامه ریزی ها و نابودی میزانی از آن در بازار ارز و طلا و بورس ، همچنان پاسخ منفی است ! امروز قائم مقام بانک مرکزی اعلام کرد که نقدینگی در پایان فروردین 93 به میزان 602 هزار میلیارد تومان رسیده و 1.2 درصد افزایش داشته !
/ پوریا

این نظر توسط سید ابوالقاسم ابطحی در تاریخ 1393/3/25 و 11:44 دقیقه ارسال شده است

پوريا جان ممنون ميشم اگر صحبتهاي خود را به نمودار مزين كنين تا ارزش آموزشي سايت بالاتر برود.
پاسخ : این ناشی از مشکل و شاید ایراد من در کار با رز بلاگ است ، از این به بعد حتما نمودار می گذارم . / پوریا


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 500
 • کل نظرات : 7186
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 2484
 • آی پی امروز : 4
 • آی پی دیروز : 13
 • بازدید امروز : 31
 • باردید دیروز : 31
 • گوگل امروز : 2
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 123
 • بازدید ماه : 741
 • بازدید سال : 3,875
 • بازدید کلی : 1,555,365
 • کدهای اختصاصی